Чи є зараз місце розвитковим проєктам в прифронтових територіях?

Аналітичні публікації українських і західних експертів про найстрашніший літній наступ росіян на фоні тендерів місцевої влади в Запоріжжі на облаштування дитячих майданчиків в декількох районах ...

Додано:
ngoYes2018

Запоріжжя:повторно пошкоджений будинок після відбудови
Чи є зараз місце розвитковим проєктам в прифронтових територіях?

Аналітичні публікації українських і західних експертів про найстрашніший літній наступ росіян на фоні тендерів місцевої влади в Запоріжжі на облаштування дитячих майданчиків в декількох районах викликають  не аби який когнітивний дисонанс в місцевих мешканців.

Дійсно, політика відбудови та відновлення України грунтується на чіткому підході щодо необхідності цих процесів навіть у стані війни. Більше, навіть у містах, наближених до зони бойових дій. Проте, на прикладі Запоріжжя можна побачити ризики, які несе на собі такий оптимізм: будинок на вул.Камяногірській 6, який вже почали відбудовувати, знов постраждав від чергової атаки. Зараз на порядку денному міста – облаштування дитячих майданчиків у декількох районах міста, навіть в тому, який найчастіше страждає від атак. 

З іншої сторони, прифронтові міста, стикаючись з шаленим відтоком населення, мають демонструвати хоч якісь перспективи економічно активному населенню, яке продовжує залишатись в місті, роблячи ці міста «живими», а не спустелюючи їх, а у випадку Запоріжжя – перетворюючи їх в індустріальні джунглі. Проте, спостерігаючи за деякими дискусіями навколо проектів відбудови у прифронтових містах, складається враження, що місцева влада при прийнятті рішень щодо використання коштів на умовний «розвиток», йде найлегшим та найшвидшим шляхом. Можливо, умовні ідеї з майданчиками в Запоріжжі дійсно мають якусь раціональну складову, але відчувається брак комунікації з населенням та відсутність публічного обґрунтування таких рішень. В результаті маємо суспільне напруження між міською владою та групою місцевих активістів, хоча більшості як завжди «все рівно».

Де ж та межа між «розвитком» та «безпекою», яка дозволить раціонально використовувати ресурс, який має держава та місцевий бюджет на підтримку прифронтових територій ?

На думку ГО “ЙЕС”:

1. Проекти повинні вирішувати гострі потреби, від яких залежить «виживання» міста. Гарний приклад таких проектів – підземні школи. Так, було багато критиків, але й була батьківська та освітянська спільнота, яка підтримувала будівництво. Запуск офлайн освіти дозволив утримати в місті батьків, які не мали можливості працювати через навчання дітей онлайн.

2. Умовно розвиткові проекти повинні мати переконливий безпековий компонент. Якщо це громадський простір і він не під землею, то тоді як новий проект благоустрою враховує нові безпекові ризики? Просто покращення/осучаснення вже не зовсім працює.

3. Комунікація та обґрунтованість: Рішення, які приймаються, не завжди обґрунтовані. Точніше, можливо, внутрішньо вони обґрунтовані, але публічно – ні. Під обґрунтованістю мається на увазі пояснення «чому саме так найкраще, а не інакше». Відсутність публічної обґрунтованості породжує напруження в суспільстві: міфи, плітки і тд. Ігнорування думки активної спільноти, відсутність роботи з громадською думкою призводить до того, що люди, навіть освідченні, втрачають віру у демократичні інструменти участі. Зневіра в одне породжує віру в іншу – в радикальні методи, які нашій демократичній країні навряд чи потрібні. Адже, потім, коли захочеться, щоб люди до влади звертались листами, а не заходили в кабінет «з ноги», вже буде пізно.

Місцева влада прифронтових міст стикається з шаленим викликом розвитку і паралельної боротьби за виживання, вони однією рукою ліквідовують наслідки «прильотів», а іншою – готують інвестиційні проекти. Мабуть, подібний досвід управління навряд чи хтось має, в той же момент це не знімає відповідальності за хибні рішення.

Пошук відуповідей на складні питання щодо того де проходить межа між «розвитком» та «безпекою» в прифронтових громадах можлива лише через дискусії, відкритість і вимогливість як до себе, так і до влади. Тільки так нам вдасться збудувати майбутнє — навіть там, де сьогодення постійно ставиться під сумнів.

 

Контакти: Валерія Овчарова, Голова ГО “ЙЕС”

[email protected] 

 

*головне зображення взято з порталу vidbudova.zp.ua


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

«Як спілкуватись під час війни»: для представників громад Херсонської області провели тренінг

Кава, діалог, партнерство: ГО “Центр іноваціного розвитку «Персона» розповідає про старт проєкту «Імпульс»

Допомагаєте постраждалим від кримінальних злочинів в ході війни? Опитування для покращення кримінального процесу

«Тіньові сторони активізму»: проєкт від PRO WOMEN UA для підтримки тих, хто завжди підтримує інших

Представлено Концепцію відновлення річок Менської громади на засадах природоорієнтованих рішень

Кого та як три роки поспіль навчає Центр готовності цивільних