У Чернігові презентували книгу “Коли не стукають у двері”, написану 25 свідками окупації з різних регіонів України

3 лютого у Чернігівській центральній міській бібліотеці імені Михайла Коцюбинського "Східноукраїнський центр громадських ініціатив" презентував книгу «Коли не стукають у двері: 25 історій про ...

Додано:
eucci

Зображення WhatsApp, дата_ 2025-02-03 о 15.17.39_57867b20
У Чернігові презентували книгу “Коли не стукають у двері”, написану 25 свідками окупації з різних регіонів України

3 лютого у Чернігівській центральній міській бібліотеці імені Михайла Коцюбинського “Східноукраїнський центр громадських ініціатив” презентував книгу «Коли не стукають у двері: 25 історій про російську окупацію». 

Книга містить історії українців, які діляться досвідом перебування в російській окупації та життя у населених пунктах поруч лінії фронту.  У виданні зібрано спогади жителів Запоріжжя, Київщини, Луганщини, Харківщини, Херсонщини і Чернігівщини, які охоплюють період із 2014 по 2022 рік. Очевидці подій написали свої історії самостійно й закарбували власні переживання про досвід життя під владою ворога, під обстрілами, втрату родичів, друзів чи рідного дому, евакуацію, страждання людей і тварин, полон тощо. Книга має на меті зберегти історію війни такою, як її бачать звичайні українці та показати світу чому українці не хочуть жити в російській окупації.

Перші презентації книги відбулася в Києві, Чернігові, Запоріжжі. Надалі книгу презентуватимуть в інших містах країни з ціллю обмінюватися досвідом подолання українцями складнощів війни і таким чином посилювати стійкість та єдність українців.

 «Ця книга про те, що зараз внесок кожного і цивільного, і військового у боротьбу із агресором є важливим», – зауважив Голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив Володимир Щербаченко. 

 

Зображення WhatsApp, дата_ 2025-02-03 о 15.17.38_6c0f219b

 

Під час презентації у Чернігові учасники ділилися власним досвідом перебування в оточеному ворогом місті, розповідали про обстріли росіянами житлових районів, смерті рідних і близьких, складність поховання вбитих цивільних.  Авторка з Чернігова Марія Обиденна розповіла про труднощі з доступом до їжі, медичної допомоги та інші жахи життя міста в облозі.

«З кожним днем у Чернігові ставало складно купити хліба і харчів. Стояли по 6 годин на іншому кінці міста, щоб купити кілька хлібин. Нашу улюблену пекарню розбомбили. Я відчувала, як страх смерті розповзається містом. Зникало світло, відключались холодильники, не працював інтернет. Зі знайомими новинами обмінювалась при зустрічі, у чергах або під під’їздами будинків. Був поганий телефонний зв’язок», – так звучить один із уривків, записаної нею власної історії.

Жінка додала, що попри все Чернігів вистояв і лишатиметься українським містом.

Про схожий досвід зачитала свою розповідь авторка Дарія Швець:

«Більшість магазинів Оріхова зачинилася майже відразу. Люди розібрали з полиць усе. Навіть чупачупси, які роками залежувалися на касі. Продукти завозили двічі на тиждень. Ці дати можна було сміливо обводити червоним кружечком на календарі, бо я ще ніколи не чекала походу до магазину так, як тоді. То був шанс вирватися з чотирьох стін або ж підвалу».

Вона додала, що вважає історії авторів прикладами міці українців, які  демонструють соборність, незламність та любов до Батьківщини.

Зображення WhatsApp, дата_ 2025-02-03 о 15.17.36_335c0aa7

Цю книгу підготували в рамках проєкту «Посилення громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі зусилля для протидії війні Росії проти України» Східноукраїнський центр громадських ініціатив за підтримки «Kurve Wustrow — центр навчання та взаємодії у ненасильницьких діях» в рамках програми «Громадянська служба миру». 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Сила місцевої демократії: завершилася програма із залучення громадян до врядування

Тиждень стратегічних діалогів ZDOROVI про відкритість, демократію та роль громадянського суспільства

Відбувся захід про втрати громадянського суспільства під час війни Росії проти України

Завершилось публічне обговорення проєкту Статуту Ріпкинської селищної територіальної громади

Пам’ять про війну в умовах нової війни: як Україна переосмислює Другу світову

День Європи. Долучайтесь до кінематографічної подорожі Європою з EU Youth Cinema: Green Deal