Жіночий активізм та релокація: історія «Студії громадських жіночих ініціатив»

2017 рік, прифронтовий, на той час, Нью-Йорк. За ініціативи селищної ради створено діалоговий майданчик – робочу групу з громадської безпеки та соціальної згуртованості, яка потім розширила свою ...

Додано:
NewDruzhkivka

Т.Красько_історія успіху (1)
Жіночий активізм та релокація: історія «Студії громадських жіночих ініціатив»

2017 рік, прифронтовий, на той час, Нью-Йорк. За ініціативи селищної ради створено діалоговий майданчик – робочу групу з громадської безпеки та соціальної згуртованості, яка потім розширила свою діяльність на всю Торецьку громаду. Завдяки можливостям діалогового підходу активні мешканки громади об’єднуються та створюють громадську організацію «Студія громадських жіночих ініціатив». Протягом наступних чотирьох років команда з 15-ти жінок працювала над різними проєктами та ініціативами, співпрацюючи з владою та громадою. Вони допомагали у вирішенні інфраструктурних проблем, сприяли гендерній рівності, активно вчились та навчали інших.

Т.Красько_історія успіху (2)

Початок повномасштабної війни команда громадської організації застала вдома, в Нью-Йорку. Та через мережу робочих груп Донецької області одразу почала займатися облаштуванням бомбосховищ, пошуком необхідних продуктів і медикаментів, які було складно дістати.

У березні 2022 року жінки виїжджають з Нью-Йорку до Мирнограду, Полтавської області, й інших міст та країн. За цей період команда організації розпадається.

«Перший місяць був дуже складний, ми майже не виходили з дому. Дуже важко все це переживали. У травні почало приходити розуміння, що так не можна, потрібно щось робити», – розповідає Тетяна Красько, керівниця ГО «Студія громадських жіночих ініціатив».

У травні 2022 року до Миргороду та найближчих селищ приїжджають інші мешканки Нью-Йорку, які не входили до складу організації раніше. Жінки починають єднатися. Команда разом працює над оновленням стратегічного плану розвитку організації та проходить навчання. Тетяна Красько з новими колежанками почала шукати місця компактного проживання для ВПО у Миргороді та в найближчих громадах. Так з’явився новий проєкт, спрямований на підтримку та облаштування місць компактного проживання для внутрішньо переміщених осіб.

В цей час починається активна діяльність громадської організації в релокації. Процес інтеграції у нові громади був неоднозначним. Відсутність зв’язків та довіри спочатку ускладнювали роботу команди. Проте, завдяки знанням, отриманим на навчаннях, які проводилися для команд мережі робочих груп Донецької області, вдалося встановити діалог з місцевою владою та спільнотою. Зокрема, отриманий досвід роботи з конфліктами та проєктний менеджмент був важливим для розвитку партнерських стосунків.

Т.Красько_історія успіху (3)

«Спочатку до нас ставился дуже насторожено, не довіряли. Тому що не вірили, що втілення таких проєктів взагалі можливо. Просто не було такого досвіду. Я згадала все, чому нас вчили в  мережі робочих груп: конфлікти, піраміди взаємостосунків, куди треба звертатися, – і я знайшла вихід! Стосунки з місцевою владою налагодилися дуже швидко», – ділиться Тетяна.

Команда організації увійшла до складу місцевих дорадчих органів: Миргородську громадську раду, Раду ВПО та Миргородську робочу групу з безпеки та соціальної згуртованості, разом з якою активістки допомагали школі селища Хомутець написати мініініціативу на облаштування укриття. Завдяки втіленню цієї ініціативи в школі зʼявилося  автономне освітлення – зарядна станція з сонячними панелями та ліхтарі.

Продовжилася й робота команди в мережі робочих груп Донеччини. Завдяки цій співпраці громадська організація закупила обладнання для поліції та ДСНС Торецької громади – пили, помпові станції, устаткування на автономне освітлення та потужну зарядну станцію.  Громадська організація почала працювати з гуманітарною допомогою в Миргороді для ВПО з Торецької громади та створила реєстр ВПО з Торецької громади, які знаходяться поруч із Миргородом.

Виникла гостра потреба в приміщенні, бо не було місця для спілкування та роботи з людьми. Так народилася мініініціатива зі створення інтеграційного простору «Надія Є». Загальний громадський простір, де проходитимуть зустрічі, робочі групи, засідання ради ВПО та громадської ради. Миргородською міською радою вже виділено приміщення, яке поступово оснащується технікою та меблями.

Т.Красько_історія успіху (4)

«Мережу треба підтримувати, тому що це, перш за все, стосунки та люди. Це дійсно цінно – з мережі робочих груп Донеччини майже ніхто не випав, всі продовжують працювати. І ми весь час звертаємося один до одного за допомогою, порадою. Це такий великий та унікальний досвід, тому що ми пройшли дуже якісне навчання та змогли на практиці спробувати все те, що інші громади тільки починають робити», – коментує Тетяна.

ГО «Студія громадських жіночих ініціатив» продовжує активну діяльність, надихаючи жінок долучатися до розвитку громад та змінювати їх на краще. Їхній досвід показує, що навіть у невеликому селищі можна здійснити значний вплив, коли є воля та спільні зусилля.

Матеріал створено в межах ініціативи «Спільноти в безпеці».

Ініціатива «Спільноти в безпеці» впроваджується Агенцією Розвитку Вугледара за сприяння Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй  (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні».

 


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи