Зелена відбудова: як громада на Миколаївщині вже зараз застосовує екопідхід у відновленні

У співпраці з місцевою владою, екоактивістами та за допомогою міжнародних партнерів у Вознесенській громаді, що потерпає від постійних обстрілів, уже запускають процеси відновлення. Та громада ...

Додано:
frgn

Rubryka-Zelena-vidbudova-gromad-820x430-c-1
Зелена відбудова: як громада на Миколаївщині вже зараз застосовує екопідхід у відновленні

У співпраці з місцевою владою, екоактивістами та за допомогою міжнародних партнерів у Вознесенській громаді, що потерпає від постійних обстрілів, уже запускають процеси відновлення. Та громада ставить перед собою ще й амбітну мету: не просто відбудуватися, а зробити це екологічно. “Рубрика” розповідає, які рішення шукають у Вознесенську для цього. 

У чому проблема?

На початку повномасштабного вторгнення військ рф Вознесенськ, що на Миколаївщині, став ареною запеклих боїв. Тоді ЗСУ зуміли зупинити просування агресора, але через бойові дії та ракетні обстріли місто зазнало значних руйнувань. У Вознесенську підірвано три мости, пошкоджено школи, дитячі садочки, міський басейн та каналізаційну насосну станцію. Постраждали більш ніж 700 приватних будинків та п’ятиповерхівка.

Яке рішення?

Попри те, що громада й досі потерпає від періодичних нальотів ворожих дронів, уже сьогодні Вознесенськ робить перші кроки до відновлення — місто розробляє відповідні програми, тут працюють експертні та робочі групи, а волонтери допомагають відновити зруйновані будівлі.

Долати наслідки війни допомагає й зелена відбудова — тобто відбудова з думкою про захист довкілля. Такий підхід не лише про те, щоб відновити зруйноване, але й про те, щоб вдосконалити громади, зробити їх кращими.

У Вознесенську в авангарді зеленої відбудови — ГО “Фонд розвитку міста Миколаєва” (ФРММ). Саме він впроваджує ініціативу “Зелене відновлення Миколаївщини”.

* Проєкт “Зелене відновлення Миколаївщини” впроваджують за сприяння Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні в межах Програми із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Уряду Данії. Також проєкт підтримано в межах EPAIU, що здійснюється МФ “Відродження” за фінансової підтримки Швеції. Партнерами ГО “Фонд розвитку міста Миколаєва” у зеленому відновленні громади стали Вознесенська міська рада та МБФ “Фонд громади Вознесенська”.

Як це працює?

“Наша місія — зелені громади”

зелена відбудова громад

Тренінг з проєктного менеджменту та демократії участі для зеленого відновлення чотирьох громад Миколаївщини

З громадою Вознесенська ФРММ співпрацює вже багато років. Ще у 2000-х роках фонд у партнерстві з місцевими активістами просував ідеї належного врядування та участі жителів в управлінні громадою. З 2010 року за підтримки фонду десять таких органів самоорганізації стали представляти інтереси жителів мікрорайонів міста в питаннях благоустрою та екології. На початку ж великої війни ГО надавала фінансову допомогу постраждалим від обстрілів. А вже з квітня минулого року ФРММ повернулася в громаду з ідеями зеленого відновлення.

За словами директора фонду Михайла Золотухіна, впровадження змін у громадах найефективніше саме коли до них дотичні місцеві жителі. Тому ФРММ разом із міським головою вирішили створити спеціальну групу для розробки “Плану відновлення територіальної громади Вознесенська” — до неї увійшли місцеві небайдужі мешканці та екоактивісти. Також фонд організував навчання для жителів громади щодо того, як краще використовувати проєктний менеджмент у відновленні та планувати зелене відновлення громади стратегічно.

зелена відбудова громад

Громадські обговорення викликів та шляхів зеленого відновлення Вознесенської громади

Залучення громадськості не змусило чекати результатів. Адже саме громадська експертиза “Стратегії сталого розвитку Вознесенська на 2019-2026 роки” допомогла виявити актуальні проблеми, пов’язані з довкіллям у громаді. І вже цьогоріч на травневій сесії Міська рада доручила робочій групі, що працює над стратегією, врахувати в ній цю екологічну оцінку.

Стратегії — це обов’язковий для прийняття місцевими радами довготермінові плани розвитку, які розробляються, як правило, на 7-10 років. Це бачення, куди рухається громада. Проте реалізується стратегія через щорічні плани та програми розвитку, конкретні проєкти, на які виділяються чи залучаються кошти, — пояснює Михайло Золотухін. — Кожен з нас хоче жити в такому місці, де є чисті вода та повітря, споживати екологічні продукти, мати добре впоряджені території. Саме тому в екомодернізованій стратегії мають бути включені ті напрямки, виконання яких позитивно вплине на навколишнє середовище в майбутньому. І саме на основі стратегії має відбутися формування зеленої складової Плану відновлення нашої громади“.

 

Повний текст статті на сайті Рубрика


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи