Запровадження технічного регулювання в Україні: пропозиція чи вимога?

Про необхідність подолання в Україні державної монополії та запровадження ринкових відносин у сфері надання послуг зі стандартизації; складові відповідального бізнесу та моделі досконалості в ...

Додано:
Siverian

12.12.2017_5
Запровадження технічного регулювання в Україні: пропозиція чи вимога?

Про необхідність подолання в Україні державної монополії та запровадження ринкових відносин у сфері надання послуг зі стандартизації; складові відповідального бізнесу та моделі досконалості в організації виробництва продукції говорилося під час семінару-тренінгу «Реалізація вимог ЄС щодо технічного регулювання в Україні (аграрний сектор, харчова промисловість, туризм), організованого Сіверським інститутом регіональних досліджень у співпраці з Сумським державним університетом 11 – 12 грудня 2017 року в м. Суми.11.12.2017_1

«Сумщина – аграрний регіон, – зауважив керівник Центру підтримки бізнесу м. Суми (за підтримки ЄБРР) Тарас Савченко. – В аграрному секторі працює близько 20% населення області. Розвиток сільського господарства, харчової промисловості та туризму набуває нової актуальності в контексті переорієнтації ведення бізнесу на Європейський Союз та необхідності  кооперації підприємців в цих галузях».

Серед учасників  семінару – представники громадських організацій, підприємці,  фермери, викладачі, науковці та студенти місцевих вузів, які мали нагоду не лише отримати нову інформацію, а й поділитися власним досвідом та проблемами щодо організації та діяльності малих підприємств, фермерських господарств, садиб сільського зеленого туризму та інше.

12.12.2017_5Як показав подальший діалог учасників семінару з експертами, основні труднощі в розвитку малих та середніх підприємств (МСП) регіону пов’язані з обмеженим доступом до європейських програм, інвестицій, практичних інструментів щодо приведення до європейських стандартів  в логістиці МСП, виробництві продукції або наданні послуг. Водночас реалізація перспективних для розвитку регіону програм та проектів часто наштовхується на нерозуміння та відсутність підтримки з боку місцевої влади. Ще однією загрозою для розвитку аграрного та туристичного потенціалу області є діяльність великих агрохолдингів. Користуючись прогалинами в законодавстві, вони отримують землі в оренду,  не звертаються до установ сертифікації, знищують ґрунти та природне середовище і не несуть за це ніякої відповідальності. А між тим безпека та якість вітчизняної продукції, її сертифікація – це основна умова її виходу на європейські ринки.

Експерти акцентували увагу присутніх на європейських механізмах МСП за пріоритетами технічного регулювання; складових системи технічного регулювання, стандартизації та метрології в Україні. Також були представлені можливості міжнародної технічної підтримки (МТП) та грантові програми ЄС для допомоги підприємцям у впровадженні технічного регулювання; засадничі принципи та функціонування системи технічного регулювання в туристичній сфері: міжнародна практика та стан його впровадження в Україні.

В рамках практичного компоненту семінару його учасники визначали перспективи формування якісного регіонального агро-туристичного продукту;  аналізували можливості надання якісних туристичних послуг з врахуванням спроможності обраних для цього територій. Найактивніша дискусія розгорнулася навколо питань сертифікації продукції, розвитку туристичних кластерів, залучення додаткових коштів для свого бізнесу, та участі у грантових програмах ЄС.

 

 

12.12.2017_4Наостанок учасники семінару визначили низку потреб для розвитку свого регіону в трьох зазначених секторах:

  1. Модернізація виробничих сервісних та лабораторно-аналітичних потужностей агро-харчового, туристичного рекреаційного природоохоронного спрямування.
  2. Обстеження наявних центрів (осередків) потенційних інвестицій та донорської підтримки за регіональним розташуванням, галузевою спеціалізацією, екологічними ризиками за європейськими стандартами та вимогами сталого розвитку.
  3. Встановлення групи об’єктів для потенційної розробки програми МТП, визначення обсягів, етапів і джерел фінансування.
  4. Підтримка цих проектів за рахунок державно-приватного партнерства та ефективного використання МТП.
  5. Аналізування стану правової відповідності украдених договорів про оренду земель діючому законодавству та євроінтеграційним зобов’язаннями України.

Наступні семінари в рамках проекту відбудуться в містах Полтава, Львів, Чернігів.

Проект «Посилення участі громадськості в реалізації вимог ЄС щодо технічного регулювання» реалізується Сіверським інститутом регіональних досліджень під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проекту «Громадська синергія» (http://www.irf.ua/programs/eu/civicsynergy).

Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково  відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження». 


 

Останні публікації цього розділу:

В польському Гданську обговорили гібридні методи Росії з розгортання збройних конфліктів на прикладі першого окупованого міста Донбасу

В Одеській області обговорили співпрацю місцевої влади та неурядового сектору у гуманітарній сфері

У Чернівцях відбувся ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024

«Трансформація чи відбудова»: у Львові відбувся фінальний захід проєкту «Майстри змін»

Навантаження на медичну галузь зросло з початком великої війни

Визначення потреб та проблем доступності допомоги і послуг для ВПО, які мешкають у місті Рівне