Запоріжжя. Що не так із бюджетом участі?

Що з нашим бюджетом участі не так? Наш бюджет участі ду-у-уже далеко від самої сутті цього інструментуА тепер детальніше.Бюджет участі (громадський бюджет, партиципаторний бюджет) з'явився на світ у ...

що не так із бюджетом участі_ (1)
Запоріжжя. Що не так із бюджетом участі?

Що з нашим бюджетом участі не так? Наш бюджет участі ду-у-уже далеко від самої сутті цього інструменту

А тепер детальніше.

Бюджет участі (громадський бюджет, партиципаторний бюджет) з’явився на світ у Бразилії наприкінці 80-х минулого століття, як спосіб залучення громадян до управління міста, активізації громадської активності. Інструмент отримав широке розповсюдження по всьому світу, і тепер присутній практично в кожній розвиненій демократичній країні. В Україні, можливість реалізувати власний проєкт для міста коштом міського бюджету, з’явилась у 2015 у трьох містах, а тепер кожне місто може виділяти окремо статтю бюджету на ініціативи від громади.

В світі купа варіантів реалізації бюджетів участі. Але головне одне – це так і залишилося способом залучення громади до управління містом та активізації громадської активності.

Але в Запоріжжі не так.  

Значна кількість виграшних проєктів так чи інакше відноситься до комунальних установ міської ради, а їхніми авторами є працівники адміністрації цих установ.

В Запоріжжі у 2020-му році найдорожчими громадськими проєктами стали: «відновлення під’їзних шляхів до ЦРД «Надія» та «Благоустрій вулиці Харчова, 2 та прилеглої території КНП «Міська лікарня №8» ЗМР» – рівно по мільйону гривень на кожен. Але що цікаве авторами цих проектів є головна лікарка тієї ж лікарні №8, а другого – заступниця директора Центру розвитку дитини «Надія». Обидва заклади відносяться до підпорядкування Запорізької міської ради. Виходить, що замість креативних ідей для міста або районів, профінансували з громадського бюджету те, що могла б профінансувати міська рада зі статей бюджету міста охорони здоров’я, благоустрою та освіти. А ще одним переможним проєктом стало «Оснащення будівлі паліативного відділення пандусом та підхідними сходами» у тій же лікарні №8, і авторка та ж сама головна лікарка цієї лікарні, проєкт на 399 тис. грн. І це не поодинокі випадки, а швидше системні. На додачу до цього кошти на реалізацію виграв проєкт «Благоустрій території навколо Запорізького академічного ліцею № 23 по вулиці Парамонова», де директор закладу також є його автором, сума реалізації – майже на мільйон гривень, і цей заклад також підпорядковується міській раді.

Усього ж серед 120 зареєстрованих у голосуванні проєктів, перемогло 22, на загальну суму 9 837 043 грн. 14 з них прямо відносяться до різноманітного облагородження територій комунальних установ, в основному закладів освіти ,спорту та охорони здоров’я. Таким чином на «комунальні» проєкти з громадського бюджету витратили 6,7 млн. гривень з 9,8.

15922210083937_pokrittia-1-6ce0ea13645df8732d5ad292a6882ed8

Один з переможних проєктів бюджету участі 2020. Облагородження плиткою території дитячого садочку

Ось перелік проєктів та посад їхніх авторів:

  • «Відновлення під’їзних шляхів до ЦРД «Надія» – Шапальчук Галина Вікторівна – заступник директора, 1 000 000 грн.
  • «Благоустрій вулиці Харчова, 2 та прилеглої території КНП «Міська лікарня №8» – Севальнєва Надія  Олександрівна, головний лікар, депутат міської ради, 1 000 000 грн.
  • «Оснащення будівлі паліативного відділення пандусом та підхідними сходами» – Севальнєва Надія  Олександрівна, головний лікар, депутат міської ради, 399 000 грн.
  • «Благоустрій території навколо Запорізького академічного ліцею № 23 по вулиці Парамонова» – Майоров Володимир  Миколайович, директор,  999 898 грн.
  • «Комфортний та безпечний шлях до Районного консультативного центру в ДНЗ № 182 «Щасливе дитинство» – Слонська Дарія  Ігорівна, вихователь-методист, 468 500 грн.
  • «Спортивно-гімнастичний майданчик для дітей молодшого шкільного віку Запорізького Класичного лицею» – Спєсівцева Ольга Михайлівна, інформація щодо посади відсутня, 400 000 грн.
  • «Оновлення спортивного залу у спортивному комплексі «Титан» – Сірик Олег Валерійович, голова, 399 084 грн.
  • «Створення майданчика для активностей з благоустроєм прилеглої території Запорізького колегіуму №98» – Хрушкая Вікторія  Валеріївна, вчитель початкових класів, 400 000 грн.
  • «Система альтернативного електропостачання водноспортивної бази дитячо-юнацької спортивної школи Локомотив» – Морозов Євгеній  Володимирович, керівник 365 789 грн.
  • «Eco Town (створення зеленого екологічного простору на території Запорізької гімназії №25)» – Луценко Марина  Федорівна, директор 398 833 грн.
  • «Спортивний майданчик «Спортленд» на території Запорізької гімназії №8» – Чалова Світлана  Вікторівна, вчитель 157 620 грн.
  • «Створення естетичного середовища на території ЗДМШ№6» – Костюченко Зінаїда  Іванівна, 78 558 грн.
  • «Безпечний шлях. Благоустрій пішохідної доріжки біля ЗДО №227» – Пашина Любов Анатоліївна, вихователь, 400 000 грн.
  • «Капітальний ремонт тротуару вздовж огорожі будівлі ЗЗШ №12» Маслобоєва Оксана Василівна – заступник директора, 253 608 грн.

Звісно це не заборонено, благоустрій шкіл, лікарень або облаштування пандусів потрібні, але не коштом громадського бюджету, а за рахунок спеціально виділених коштів з міського бюджету. Громадський  бюджет передбачає дещо іншу філософію, спрямовану на громадськість і їх креативні ідеї, а нині це перетворилось у інструмент дофінансування комунальних установ.

15923047513738_nitsa-pandus-6ce0ea13645df8732d5ad292a6882ed8

Головна лікарка, виграла проєкт на встановлення пандусів для своєї лікарні

Виникає логічний висновок, що громадський бюджет у Запоріжжі зроблено «для галочки», аби показати прогресивність і слідування сучасним демократичним трендам. А от реальним інструментом розпорядження бюджетними коштами для громадян, такий бюджет участі назвати складно.

Тож аби не втрачати можливість більш раціонально витратити кошти громадського бюджету закликаємо громадськість долучатись до активних дій, і подавати власні заявки на власні ідеї для міста.

Інформація як це зробити тут https://gb.zp.gov.ua

 

Антон Літвіненко, журналіст мережі центрів громадського контролю “Дій”


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Канадсько-українська фундація продовжує грантову підтримку проєкту «Рука допомоги Україні»

Як державні та приватні ініціативи допомагають ветеранам та ветеранкам війни повернутися до мирного життя

Травмо-інформована комунікація: новий стандарт для HR-фахівців у роботі з ветеранами

Військові провели урок «Захист України» для десятикласників Житомира

Завершився тримісячний курс Центру АХАЛАР — "Навігатор майбутнього"

Як команда «КреаСфера» підтримує розвиток творчих людей, які мають особливі потреби