Закон про переселенців швидко не запрацює

20 жовтня Верховна Рада України на позачерговому пленарному засіданні 249 голосами ухвалила закон №4490а «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Ініціатором цього ...

переселенці
Закон про переселенців швидко не запрацює

20 жовтня Верховна Рада України на позачерговому пленарному засіданні 249 голосами ухвалила закон №4490а «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Ініціатором цього законопроекту виступив Кабмін. Чиновники заявляли, що прийняття закону дає правові гарантії тимчасово переміщеним особам, визначає порядок працевлаштування, виплат державних соцзобов’язань та надання відповідної допомоги.

«По суті, необхідність у прийнятті такого закону виникла ще після окупації території АР Крим та появі перших переселенців. На сьогоднішній день прийняття такого закону було критичним, адже кількість переселенців не зменшується, а адекватної допомоги від держави і законного статусу ці люди не мали», – вважає юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Вадим Баранов.

Важлива новація закону – почати вести облік вимушених переселенців і видавати їм в місцевих органах самоврядування відповідні довідки.

«Отримання статусу тимчасово переміщеного пов’язано з отриманням довідки про взяття на облік такої особи. А підставою для отримання довідки є реєстрація місця проживання на території, де виникли обставини на момент звернення такої особи в місцеву адміністрацію (її структурний підрозділ) з зазначеною заявою. Термін дії довідки – 6 місяців», – розповідає старший юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Олександр Ткачук.

За його інформацією, прийнятий закон закріплює за переселенцями три категорії прав. Перша – це соціальні права, спрямовані на захист з боку держави певних категорій (пенсії, інші соціальні виплати).

«Швидше за все, буде коректно вести мову про те, що вони не отримали ці права, а просто держава встановила особливий механізм реалізації цих прав у зв’язку зі сформованою ситуацією на територіях, де здійснюється АТО або окупованих територіях. Особливий механізм припускає спрощення процедури отримання допомоги по безробіттю у випадку втрати документів, припинення діяльності самозайнятої особи за місцем фактичного проживання; права інвалідів на реабілітацію», – повідомляє Олександр Ткачук.

Друга категорія прав – питання, пов’язані з реєстрацією (перереєстрацією) юридичних осіб (у разі якщо зареєстрована переміщена особа входить до складу його засновників) або реєстрація фізичної особи – підприємця за спрощеною процедурою.

І, третя категорія прав, пов’язана з освітніми питаннями і виборчими правами.

Однак юристи сильно сумніваються в тому, що прийняття цього закону реально полегшить життя переселенців.

«Більшість прав переселенців, закріплених у прийнятому законі, носять суто декларативний характер, оскільки не встановлюють механізму їх реалізації. Наприклад, право на безкоштовне харчування, згідно з законодавством про внутрішньо переміщених осіб, на період до отримання такими особами статусу безробітних або їх працевлаштування, але не більше 1 місяця; право на отримання, відповідно до законодавства, земельної ділянки за місцем їх фактичного перебування із земель державної власності; право на отримання медико-психологічної допомоги; право на отримання довгострокового кредиту (у тому числі іпотечного), на придбання земельної ділянки та будівництво, або на отримання кредиту для придбання житла тощо», – пояснює старший юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Олександр Ткачук.

Але навіть якщо станеться диво і закон запрацює на практиці, то це відбудеться не так швидко, як це необхідно.

«Звичайно, закон дає можливість врегулювати нагальні проблеми тимчасових переселенців, що хоча б дозволить їм узаконити свій статус. Але потрібно враховувати, що реальне виконання цього закону, звичайно, після його підписання президентом, буде після того, як Кабінет Міністрів внесе необхідні зміни до своїх нормативно-правові акти, розробить і затвердить державну програму підтримки та соціальної адаптації громадян України, які переселилися з тимчасово окупованих територій України і районів проведення антитерористичної операції в інші регіони України», – констатує юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Вадим Баранов.

На його думку, малоймовірними є надії на те, що прийнятий закон буде підписаний президентом і опублікований до 26 жовтня – дня виборів. Далі місцевим органам самоврядування належить почати видачу зазначених довідок переселенцям, які б підтверджували їх особливий статус і право на отримання соціальних пільг, передбачених законом. На це теж потрібен час, і добре, якщо вони налагодять цей процес до першого снігу.Хоча на моторність чиновників сподіватися не варто – весь процес може затягнутися до Нового року. А до тих пір переселенці повинні будуть вирішувати свої проблеми самостійно, не розраховуючи на допомогу держави. 

Джерело : Прес-служба ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери»


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку

Будувати спільноту в часи війни: як партисипативний театр змінює громади в Україні