Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

В умовах війни, що триває в Україні, громадянське суспільство стикається з численними викликами, які суттєво впливають на його діяльність та розвиток. Організації громадянського суспільства (ОГС) ...

slider_CS_2024_11_1

Громадський Простір

В умовах війни, що триває в Україні, громадянське суспільство стикається з численними викликами, які суттєво впливають на його діяльність та розвиток. Організації громадянського суспільства (ОГС) вимушені адаптуватися до нових реалій: переміщення з окупованих територій та зони бойових дій, численні ризики, пов’язані з затриманнями активістів та обмеженнями їхніх прав на окупованій території. Попри це, громадянське суспільство України продовжує активно працювати, підтримуючи державу у боротьбі проти росії та сприяючи розвитку демократичних процесів.  

26 листопада у Києві пройшла презентація та обговорення результатів дослідження «Барометр ОГС», який висвітлює зміни в громадському секторі України за 2024 рік. 

Цей інструмент розроблений для підтримки регулярного й послідовного моніторингу та оцінки середовища, в якому працюють організації громадянського суспільства у країнах Східного партнерства (Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова, Україна). Барометр складається з набору стандартів та показників у 11 різних сферах для вимірювання як законодавства, так і практики. 

«Барометр ОГС» є важливий для будь-якого стейкхолдера в Україні, що опікуються громадянським суспільством та демократичними процесами, але все-таки нам як представникам громадянського суспільства з цим більше працювати. Ми знаходимося в умовах, які дуже швидко змінюються, і тому маємо дивитися наперед, де можуть бути потенційні загрозливі рішення, які можуть нас стосуватися і де ми можемо превентивно з цим попрацювати або ж підтримати наших стейкхолдерів, щоб покращити середовище, в якому знаходимося», — зауважив виконавчий директор ІСАР «Єднання» Володимир Шейгус.

За словами Сімони Огненьовської, радниці з досліджень та моніторингу Європейського центру неприбуткового права, попри те, що середовище для громадянського суспільства у регіоні Східного партнерства не покращується, у низці країн прийнято закони, які обмежують та несуть загрозу для ОГС, йдеться зокрема про Грузію, Вірменію, Білорусь. Однак 2024 рік дав надію на зміну таким країнам як Україна та Модова, які розпочали переговори про вступ до ЄС:

«Середовище для громадянського суспільства у регіоні Східного партнерства не покращується протягом років, але 2024 рік дає надію, що це може змінитися у майбутньому. Є надія, що відкриття Європейським Союзом переговорів про вступ з Україною та Молдовою дасть величезну можливість збільшити залучення громадянського суспільства у творення політик та адвокації щодо приведення законодавства до міжнародних стандартів». 

Згідно зі звітом за цей рік, серед головних здобутків для України експерт-(к)и відзначають ухвалення низки важливих законів, що стосуються місцевого самоврядування та публічних консультацій. Зокрема йдеться про Закон України «Про забезпечення прозорості місцевого самоврядування», «Про публічні консультації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування». 

Водночас за словами експертки Марії Красненко, яка представила результати Дослідження, не всіх з цих законів наразі підписані президентом. Крім того, експерт(к)и мають певні застереження щодо Закону «Про публічні консультації», який дає депутатам право проводити консультації, але не обов’язок. А також те, що цей Закон набуває чинності лише через 12 місяців після закінчення воєнного стану в Україні. Однак попри це, ці зміни вважаються позитивними.

Таким чином у 2024 році для українських ОГС відбулося покращення у такій сфері як «Право на участь у процесі вироблення та ухвалення рішень». Оцінки в 11 сферах:

  1. Свобода об’єднань (5,6)
  2. Рівне ставлення (5,3)
  3. Доступ до фінансування (4,7)
  4. свобода мирних зібрань (4,7)
  5. Право на участь у процесі вироблення та ухвалення рішень (↑4,8)
  6. Свобода вираження поглядів (4,9)
  7. Право на приватність (4,1)
  8. Обов’язок держави захищати (3,7)
  9. Державна допомога (4,4)
  10. Співпраця між державою та ОГС (5,3)
  11. Цифрові права (4,8)

В Європейському Союзі оцінили прийняття цих законів як позитивні зміни. Про це під час презентації зазначив Асьєр Сантільян Лузуріага, керівник відділу «Європейська інтеграція, врядування та верховенство права, громадянське суспільство», Представництво Європейського Союзу в Україні: «В останньому звіті про розширення Європейський Союз відзначив ці досягнення. Ми також вітаємо оновлену інклюзивну програму для реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні. Теж дуже важливим є покращення співпраці уряду з громадянським суспільством та, зокрема, покращення середовища для волонтерства в Україні».

Ще одним важливим досягненням для України є уникнення ухвалення законодавства, яке могло б обмежити діяльність ОГС. «Нам вдалося уникнути ухвалення законодавства, яке обмежує діяльність організацій громадянського суспільства, — зазначила експертка Марія Красненко. —  Першою чергою йдеться про Закон України «Про лобіювання». Але підкреслюю, що попри те, що вдалось уникнути прийняття обмежень щодо організацій громадянського суспільства, це не виключає певних ризиків, які можуть виникнути у практиці реалізації. І це в звіті підкреслюється». 

До позитивних змін експерт-(к)и також віднесли співпрацю держави з організаціями громадянського суспільства в контексті євроінтеграційної політики. А, наприклад, у сфері «Свободи вираження поглядів» досягненням стала можливість доступу журналістів безпосередньо до приміщення Верховної Ради України і її кулуарів.

Водночас експерт-(к)и пригадали, що на початку 2024-го року спостерігалася тенденція до переслідувань антикорупційних активістів і журналістів-розслідувачів. Йдеться про приховане стеження за командою Bihus.Info та напад на квартиру журналіста Юрія Ніколова. 

Експерт-(к)и сформували рекомендації: 7 пріоритетних напрямів

  1. Міністерству цифрової трансформації спільно з Міністерством юстиції України — запровадити послуги з реєстрації і внесення змін щодо ОГС на порталі «Дія», що на сьогодні не є доступним.
  2. Кабінету Міністрів України через уповноважені органи — забезпечити врахування особливостей державних закупівель, учасниками яких є ОГС, а також сприяти інформуванню ОГС з питань доступу до державних закупівель.
  3. Національному Банку України —  сприяти доступу до банківських послуг, принаймні на рівні з бізнесом, зокрема до транскордонних операцій, надання кредитів. Забезпечити комунікацію з міжнародними фінансовими установами та іноземними банками, зокрема з Міжнародною групою з протидії відмивання брудних коштів, задля уникнення обмежень, спричинених умовами війни РФ проти України. 4. Верховній Раді України — переглянути положення, які передбачають набрання Законом України «Про публічні консультації» чинності через рік після закінчення воєнного стану, й покласти на народних депутатів обов’язок проводити публічні консультації.
  4. Правоохоронним органам, Офісу ГПУ — забезпечити розслідування і належне фіксування злочинів Росії проти ОГС та основних прав і свобод людини та громадянина для подальшого притягнення винних до відповідальності.
  5. КМУ та іншим центральним органам виконавчої влади — забезпечити подальшу участь ОГС у процесі розробки програмних документів, зокрема тих, які спрямовані на інтеграцію України до ЄС. 
  6. ВРУ — ухвалити Закон про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо підтримки волонтерської діяльності в умовах воєнного стану.

За словами Максима Лациби, керівника програми розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень, багато рекомендацій із «Барометра ОГС» потрапили в драфт Дорожньої карти по законодавству для громадянського суспільства для Єврокомісії: 

«Вважаю, що ця Дорожня карта буде головним урядовим документом України, по якому ми будемо жити найближчі чотири роки, оскільки до нього прив’язана фінансова підтримка ЄС, до нього буде прив’язаний контроль Єврокомісії. Ви говорили, що Закон про консультації підписаний, а Закон про народовладдя на рівні місцевого самоврядування не підписаний. Знаєте чому? Тому що Закон про «Публічні консультації» попав в план Facility for Ukraine, і до нього було прив’язано 300 млн підтримки України, і його підписали. А Закон про народовладдя не попав. Єврокомісія його не простежила, і можна не підписувати шість місяців. От і все. Тому дякую представникам Єврокомісії, на вас вся надія. Вся демократія тримається тільки на контролі Єврокомісії, на жаль, і активній громадській участі в Україні».

Також експерт відзначив, що сьогодні умови для створення нових громадських організацій та волонтерських рухів не ідеальні, особливо це стосується фінансової спроможності та сталості. Наприклад, Міністерство соціальної політики почало закуповувати соціальні послуги у громадських організацій, однак організацій, які здатні виконати такі контракти, дуже мало. Необхідно розширювати спроможність неурядових організацій.

Взаємодія органів влади та громадянського суспільства має відбуватися постійно. Про це зазначила під час обговорення Дослідження Наталія Окша, заступниця директора Департаменту інформації та взаємодії з громадськістю, завідуюча відділом Секретаріату Кабінету Міністрів: «І органи державної влади, і представники громадянського суспільства мають взаємодіяти постійно, щоб не складалося таке враження, що або ми приходимо до громадянського суспільства, якщо нам щось потрібно, або громадянське суспільство приходить до держави, коли йому щось потрібно. У такій постійній взаємодії в Україні полягає успіх. У 2022 році завдяки нашим Збройним Силам, громадянському суспільству, державним структурам — Україна на сьогодні існує, і ми продовжуємо боротися за нашу незалежність та свободу».

Дослідження створено в рамках проєкту «Барометр ОГС: Орієнтир до сприятливого середовища та розширення можливостей ОГС», що впроваджується Європейським центром некомерційного права (ECNL) за фінансування Європейського Союзу. З 2024 року партнером проєкту в Україні є ІСАР Єднання. Очікується, що «Барометр ОГС» буде опубліковано до кінця 2024 року. 

⇒ Ви також можете приєднатися до громадського обговорення дослідження «Барометр ОГС». Свої коментарі та пропозиції ви можете надсилати до 3 грудня. За результатами цих пропозицій, а також пропозицій напрацьованих під час презентації, ІСАР Єднання доповнить дослідження «Барометр ОГС» та опублікує його на своїх ресурсах.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів