Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

14 листопада у Києві відбулася найбільша щорічна подія року для представників/ць культурного та креативного секторів України — Шостий Міжнародний Ярмарок Грантів у Сфері Культури. Ярмарок Грантів — ...

slider_CS_2024_10 (1)

Громадський Простір

14 листопада у Києві відбулася найбільша щорічна подія року для представників/ць культурного та креативного секторів України — Шостий Міжнародний Ярмарок Грантів у Сфері Культури. 

Ярмарок Грантів — унікальна можливість знайти фінансову підтримку для своїх культурних проєктів, поспілкуватися з грантодавцями та налагодити контакти з понад 1000 фахівців/чинь сектору. 

Учасники/ці цього Ярмарку мали можливість дізнатися про найбільші національні, європейські та міжнародні програми підтримки культурного та креативного секторів, долучитися до обговорень найновіших тенденцій трансформацій цього сектору, а також отримати консультації від представників організацій-грантодавців. 

 

DSC09570

 

Треба передавати зброю, але не забувати підтримувати культуру 

 

Сьогодні кожна культурна інституція живиться енергією людей, які працюють в цій інституції, а персональне, постгероїчне лідерство — це те, що має нас підтримувати. Про це, відкриваючи Шостий Міжнародний Ярмарок Грантів у Сфері Культури, зазначила Наталія Кривда, голова Наглядової ради УКФ, професорка кафедри української філософії та культури Київського університету ім. Шевченка, докторка філософських наук.  

 

DSC09581

 

“Виклики, які сьогодні стоять перед країною — це виклики перед персоналістичними цінностями, перед персоналістичними можливостями, — сказала голова Наглядової ради УКФ Наталія Кривда. — Свято вірю в те, що кожний культурний проєкт, кожна культурна інституція живиться енергією людей, які працюють в цій інституції. Ніхто не скасовував процеси, проєкти, менеджмент, але персональне лідерство, лідерство постгероїчне — те, що нас має підтримувати. Постгероїчне лідерство передбачає спільну, колективну роботу. Це те, що народжується між нами. Це те, що допомагає нам рухатися вперед всім разом. Немає сьогодні людей, мені здається, які б могли привласнити собі персонально якісь здобутки. Ми ділимо і болі, і радощі на всіх”. 

Звертаючись до учасників/ць Ярмарку, заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України Анастасія Бондар розповіла, що наразі Міністерство працює над розробкою Стратегії розвитку культури, де серед завдань будуть збереження культурної спадщини, а також інтеграція культури в освітню та просвітню діяльність.  

 

DSC09602

 

“Ми знаходимося під атакою ворога, і збереження є основним нашим завданням. Друге — це завдання, яке стосується освіти та просвіти. Ми повинні інтегрувати складову культури в освітній компонент нашої держави, ми повинні інтегрувати культуру в просвітню діяльність, бо є величезний запит серед нашого населення, щоб дізнаватися більше про те, що ми за нація, які наші витоки та яка наша історія. І третє — це інтеграція та розповсюдження. Ми повинні нести свою культуру в маси, в Європу, у світ. Ми повинні розказувати, що ми були набагато раніше, давніше і старіше, ніж наші сусіди”, — заявила заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України Анастасія Бондар. 

 

DSC09638

 

Про важливість підтримки українського культурного сектору у час війни у своїй промові зазначив директор Goethe-Institut Фабіан Мюльталер“У нинішній ситуації ми підтримуємо стійкість українського культурного сектору. Це наша мета протягом останніх трьох років. Ми робимо все, що можемо, щоб підтримувати вас, акторів, практиків, культурних менеджерів в Україні, щоб допомогти адаптуватися та продовжувати роботу. Ми віримо, що культурний сектор є суттєво важливий для стійкості всього українського суспільства перед обличчям російської повномасштабної терористичної атаки. Ми підтримуємо партнерів сектору протягом трьох років різними грантами та програмами. І наш найпотужніший інструмент, через який ми підтримуємо український культурний сектор, є House of Europe… І наш меседж наступний — так, треба передавати зброю, так, треба підтримувати економічну стабільність, але також не забувайте підтримувати культурний сектор”.  

 

Інтеграція Культурного та Креативного сектору України у ЄС 

 

Наскрізною тематикою цьогорічного Ярмарку Грантів стала міжнародна співпраця та підтримка Європейським Союзом сектору культури в Україні.  

З лютого 2022 року ЄС виділив понад 30 мільйонів євро на підтримку українського креативного та культурного сектору. 

“Вперше ЄС присвятив частину програми “Креативна Європа” виключно Україні, — зазначив керівник відділу “Культура” Європейської виконавчої агенції з питань освіти й культури Жиль Пелайо (Gilles Pelayo) у своєму зверненні до учасників/ць Ярмарку. — У 2023 році ми оголосили конкурс для України з фінансуванням у 5 мільйонів. Ідея полягала в підтримці організацій, які цього потребують, і це було зроблено через регрантинг для малих організацій. Ідея цього конкурсу полягала не лише у підтримці, але також в тому, щоб інтегрувати українські організації у ширший європейський культурний та креативний сектор”. У 2024 році Європейська Комісія в рамках Програми ЄС «Креативна Європа» знову оголосила спецконкурс для культурних та креативних секторів України із бюджетом 5 мільйонів євро.   

Цього року Україна вперше повноцінно братиме участь у всіх конкурсах підпрограми “Медіа” Креативної Європи, що включає кіно, телебачення, відеоігри та віртуальну реальність. Про це повідомила Рената Нікола (Renate Nikolay), заступниця генерального директора з Комунікаційних мереж, контенту та технологій Європейської комісії (DG Connect): 

 

DSC09655

 

“Українські компанії тепер можуть брати участь у всіх конкурсах підпрограми “Медіа”, опублікованих восени цього року в рамках Робочої програми 2025. Це дозволяє українським компаніям — виробникам, дистриб’юторам, стартапам, кінотеатрам брати участь у ключових заходах Програми. Це означає, наприклад, підтримку кінодистрибуції, що буде ключовим для поширення та видимості українських фільмів у кінотеатрах та онлайн. Це також дозволяє українським дистриб’юторам показувати європейські фільми з інших країн у кінотеатрах та онлайн в Україні”. Рената Нікола також зазначила, що у грудні цього року очікується підписання формальної угоди щодо участі України у Програмі “Креативна Європа”. 

За словами Миколи Ульянова, проєктного менеджера Національного бюро програми ЄС “Креативна Європа”, участь у всіх конкурсах підпрограми “Медіа” — це ще не повна участь. Повна участь передбачає можливість для організацій бути координаторами консорціумів, тобто головними партнерами, і Україна має таку опцію. У цьому напрямку, як зазначив Микола Ульянов, працювали зокрема Міністерство культури та стратегічних комунікацій й Верховна Рада, яка прийняла відповідні закони, і “наразі ми майже маємо успіх”. 

 

DSC09580

 

Загалом за період 2016-2023 роки програма Креативна Європа підтримала 111 проєктів за участю українських організацій на суму майже 16 млн євро. А обсяг грантових коштів, які отримують українські організації у складі міжнародних консорціумів від загального обсягу складає — 30,92%, що є одним із найбільших відсотків, і що свідчить про їх вагому роль у консорціумах. 

Крім того, у Річній робочій Програмі “Креативна Європа” на 2025 рік особливий пріоритет приділений Україні. Зокрема Пункт 24 “International relations” повністю присвячений Україні, безпековій ситуації та збереженню, підтримці української культурної спадщини. 

 

Культура не дає росії нас стерти

 

DSC09560

 

З презентаціями про проєкти підтримки культурного та креативного секторів виступили представники/ці найбільших національних, європейських та міжнародних програм. 

Зокрема учасники/ці Ярмарку мали можливість ознайомитися із програмою House of Europe, що фінансується ЄС та підтримує професійний й творчий обмін між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС і Великій Британії. Як розповіла Дар’я Костюк, комунікаційниця та менеджерка спільнот випускників програми House of Europe, цього року Програма, окрім звичних напрямків, зробила додатковий фокус на підтримку українських національних спільнот, щоб сприяти процесу євроінтеграції. Загалом за шість років існування House of Europe було запущено 283 відкритих конкурси та підтримано 11 735 заявок з усієї України. Близько 7 млн євро було виділено на підтримку українців у 2022-2024 роках. 

 

DSC09677

 

Про можливості для креативних українців від Програми ЄС Еразмус+ та як ними скористатися розповіла Катерина Жданова, менеджерка National Erasmus+ Office in Ukraine & HERE team. Українські організації можуть брати участь у конкурсах Еразмус+ в ролі заявників, партнерів, асоційованих партнерів, однак все залежить від того, який конкурс підходить під конкретну ідею проєкту. За словами менеджерки, звернувшись до National Erasmus+ Office in Ukraine, культурні та креативні організації можуть отримати консультації щодо потенційного проєкту та конкурсу Програми, й подальший супровід на всіх етапах. У листопаді цього року буде оголошено 39 конкурсів для України на 2025 рік. 

 

DSC09685

 

Ще одну програму ЄС — «Горизонт Європа» — представила Юлія Ремінська, головна спеціалістка відділу Офіс Горизонт Європа в Україні Національного фонду досліджень України. «Горизонт Європа» — дев’ята рамкова програма ЄС із загальним бюджетом 95,5 млрд євро. Як зазначила Юлія Ремінська, ця Програма також пропонує грантові можливості, але у сфері досліджень та інновацій. Зокрема учасникам/цям Ярмарку спеціалістка розповіла про кластер 2 «Культура, креативність та інклюзивне суспільство», бюджет якого на 2023-2024 роки склав приблизно 505 млн євро. Наразі доступними є 5 конкурсів по кластеру 2, які стосуються Європейської хмари взаємодії у сфері культурної спадщини. Команда Офісу Горизонт Європа в Україні очікує на оновлену Робочу програму та нові конкурси.  

Грантові можливості Британської Ради представила Юлія Філіп’єва, проєктна менеджерка відділу культури British Council Ukraine. Оскільки одним із фокусів Британської Ради в Україні є креативна економіка, то вже цього місяця буде запущено новий конкурс для креативних хабів та професійних асоціацій. Гранти на публічні програми з британським компонентом — це ще одна пропозиція для України, зокрема для некомерційних культурних організацій та освітніх організацій мистецького/культурного спрямування. Сума гранту — 6 тисяч фунтів стерлінгів.  

 

DSC09568

 

Про роботу Українського культурного фонду та його грантові можливості на 2025 рік розповіли — голова Наглядової ради УКФ Наталія Кривда, виконавча директорка УКФ Анастасія Образцова та проєктна менеджерка УКФ Тетяна Дорошенко. 

За 7 років існування УКФ реалізовано 2717 проєктів, інвестовано 1,6 млрд гривень та охоплено 53 мільйони аудиторії — і тут йдеться про тих людей, які фізично прийшли на виставку, у театр тощо. Анастасія Образцова, виконавча директорка УКФ, представила 8-й грантовий сезон Українського культурного фонду 2025, що включатиме 5 програм: 

  • Стійкість суспільства через культуру: три ЛОТи, бюджет 40 млн гривень;
  • Культура під час війни: два ЛОТи, бюджет 60 млн гривень;
  • Культура. Регіони: три ЛОТи, бюджет 40 млн гривень;
  • Культурна спадщина: два ЛОТи, бюджет 45 млн гривень;
  • Стипендії: бюджет 7.8 млн гривень. 

Стипендії для фізичних осіб будуть запущені 18 листопада, а 25 листопада — два ЛОТи програми “Стійкість суспільства через культуру”. 

В УКФ очікують, що бюджет на культуру буде збільшено. “Сьогодні, коли йде війна за ідентичність… вони (ред. — росія) хочуть нас стерти, а ми не дозволяємо це зробити, і головною цариною, крім Збройних Сил України, яка здійснює опір цьому культурному стиранню — є царина культури. Тому 1,6 мільярда — це дуже мало, і хотілося, щоб цьогорічний бюджет порадував нас з вами запланованими коштами”, — заявила голова Наглядової ради УКФ Наталія Кривда. 

 

DSC09699

 

Програми та проєкти на підтримку Культурного та Креативного Секторів також представили:  

Український інститут книги. Зі спільною презентацією “Проєкти Українського інституту книги: підтримка перекладів, книговидання та промоція української літератури в Україні та світі” виступили начальник відділу стратегічної роботи та аналітики Юрій Марченко та заступниця директорки з питань міжнародної співпраці Олена Одинока.

Український інститут. Про програми та можливості Українського інституту розповіла Анастасія Волкова, завідувачка відділу мистецьких програм.

Фонд IZOLYATSIA. Platform for Cultural Initiatives. Про Програму ZMINA: Rebuilding та роль Креативної Європи розповіли Анастасія Розенберг та Катерина Стець, менеджерки субгрантів програми ZMINA: Rebuilding.

Інша Освіта / Insha Osvita. З презентацією «Culture help: на що звернути увагу, якщо плануєте подаватись на спеціальний конкурс для України від Креативної Європи» виступила Ольга Дятел, голова правління Іншої Освіти.

А про досвід роботи з митцями з інвалідністю та їхній вплив на розвиток інноваційності у секторі культури розповів в онлайн форматі проєктний директор міжнародного проєкту “Europe beyond access” Бен Еванс.  

Переглянути відеозапис Шостого Міжнародного Ярмарку Грантів у Сфері Культури можна за посиланням: https://www.youtube.com/live/WrYuhFe0-bk 

Захід організовано Національним бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні. Партнери заходу: Український культурний фонд, Goethe-Institut, House of Europe.

Інформаційні партнери: Громадський Простір, Громадське радіо, LiRoom.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів