Закон про безгромадянство покликаний допомогти тисячам людей в Україні вийти із замкнутого правового кола

УВКБ ООН, Агентство ООН у справах біженців, вітає новий закон щодо визнання особою без громадянства в Україні, який набрав чинності на цьому тижні. Закон дасть тисячам людей, які не мають ...

паспортний стіл
Закон про безгромадянство покликаний допомогти тисячам людей в Україні вийти із замкнутого правового кола

УВКБ ООН, Агентство ООН у справах біженців, вітає новий закон щодо визнання особою без громадянства в Україні, який набрав чинності на цьому тижні. Закон дасть тисячам людей, які не мають громадянства, можливість працювати легально, навчатися та отримувати доступ до охорони здоров’я та інші права та можливості, і в кінцевому підсумку забезпечить шлях до громадянства тим, хто будуть визнані особою без громадянства.

Закон, відомий як “Поправки до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства”, був підписаний Президентом України на цьому тижні, після прийняття парламентом 16 червня.

Ця подія є важливим кроком до подолання безгромадянства в країні.

Закон офіційно встановлює процедуру визнання особою без громадянства, яка, як очікується, принесе користь 35000 людям у країні, які не є громадянами, чи громадянство яких не визначено.

unnamed (21)

Фото: Нігара Бакоєва, 58-річна жінка без громадянства з міста Одеси роками боролася за українське громадянство, перш ніж нарешті отримати його. ©Десяте квітня / МихайлоСорочишин

До них належать люди, які проживають в Україні протягом багатьох років – часто з часів розпаду колишнього Радянського Союзу, – але не змогли набути громадянства України чи іншого громадянства через відсутність документації або зв’язків з пострадянськими країнами.

З впровадженням процедури визнані особи без громадянства тепер зможуть регулювати своє перебування шляхом отримання дозволів на тимчасове проживання. Вони матимуть право на свободу пересування, на роботу та на доступ до освітніх та медичних послуг.

Принципово важливо, що закон прокладе шлях для їх натуралізації як громадян України. Після п’яти років постійного проживання в Україні особи, визнані особами без громадянства, отримають право подати заявку на натуралізацію.

Закон був розроблений депутатами парламенту у тісній співпраці з Державною міграційною службою, Міністерством внутрішніх справ, а також у консультаціях з іншими державними структурами, експертами громадянського суспільства та УВКБ ООН.

УВКБ ООН виступає за запровадження процедури визнання особою без громадянства з 2013 року, коли Україна приєдналася до двох міжнародних угод ООН про безгромадянство – Конвенції 1954 року про статус осіб без громадянства та Конвенції 1961 року про скорочення безгромадянства.

УВКБ ООН готове підтримати владу у виконанні закону та запропоновало свою допомогу Державній міграційній службі України, проводячи підготовку ключових працівників у регіональних управліннях, а також юристів, у тому числі з державних Центрів безоплатної правової допомоги. УВКБ ООН також підвищить обізнаність серед зацікавлених верств населення щодо можливості подати заяву на отримання статусу особи без громадянства.

У всьому світі безгромадянство затьмарює життя мільйонів людей, залишаючи їх без доступу до основних прав та офіційного визнання. Про близько 4,2 мільйона осіб без громадянства повідомляють 76 країн, але УВКБ ООН вважає, що фактична кількість є значно більшою.

УВКБ ООН розпочало глобальну кампанію “#IBelong” у 2014 році, спрямовану на припинення безгромадянства протягом десяти років. Відтоді 95 урядів, громадянського суспільства та міжнародних та регіональних організацій взяли на себе боротися з безгромадянством, яке є основною причиною позбавлення прав людини для мільйонів людей у всьому світі.

Окрім підтримки зусиль уряду щодо подолання безгромадянства, УВКБ ООН в Україні надає допомогу біженцям, шукачам притулку, внутрішньо переміщеним особам та іншим особам, які постраждали внаслідок конфлікту, та підтримує пошук рішень. У результаті конфлікту постраждали майже 1,7 мільйона людей, у тому числі 734 000 які були внутрішньо переміщені.

УВКБ ООН підтримує національні органи влади та громадянське суспільство у відповідь на потреби переселенців, надаючи правову, матеріальну та соціальну допомогу, в тому числі в контексті спалаху коронавірусу. УВКБ ООН зосереджує свою діяльність на зміцненні їхніх прав та свобод, покращенні життєвих умов та забезпеченні довгострокових рішень.

unnamed (22)

Фото (УВКБ/Антон.Федоров) Анна Міряшева, 22-річна жінка без громадянства з Києва в Україні, тримає фотоальбом із фотографіями своєї покійної матері, яка боролася за посвідку на проживання в Україні довгі роки та померла від раку в 2019 році. Анна, яка народилася в Києві, сподівається що новий закон нарешті допоможе їй отримати права громадянки України.

 

Джерело: UNHCR in Ukraine.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Триває набір до Молодіжного клубу ANTS

Запрошення стати учасником Мережі партнерів ANTS

Незламність пришвидшує перемогу: в Тернополі відбувся всеукраїнський форум громадянського суспільства

«Безпека кожного українця – понад усе!»: Відновлення приміщення Солоницівської пожежної охорони

Як військові дії впливають на захист прав людини?

Що зробив Меморіал у квітні: сторінка пам’яті Далі, дослідження практик меморіалізації, хвилина мовчання на івентах