Закон №3050 і встановлення індивідуальних податкових пільг: експертка роз’яснила зміни для ОМС/ВА

Нещодавно вступив у дію Закон №3050 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на ...

Додано:
havrylenkova

Plant in carbon tax and pollution concept - 3d rendering
Закон №3050 і встановлення індивідуальних податкових пільг: експертка роз’яснила зміни для ОМС/ВА

Нещодавно вступив у дію Закон №3050 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно». Як він вплине на ОМС та які нові повноваження з’явилися у громад?

Команда Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Харківській області організувала для громад Харківщини інформаційну сесію, щоб ознайомити учасників зі змінами законодавства у сфері фінансово-бюджетних відносин, опрацювати питання реалізації повноважень ОМС у бюджетній сфері та надати практичні рекомендації для підвищення їх ефективності.

Зокрема, найбільшу зацікавленість учасників викликала реалізація повноважень ОМС щодо надання індивідуальних пільг по сплаті місцевих податків і зборів згідно із Законом України від 11.04.2023 р. №3050 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно».

Як повідомила спікерка заходу, радниця із питань місцевих фінансів та управління цього офісу Марина Гончаренко, ці питання є надзвичайно важливими саме зараз, коли ОМС почали масово отримувати від платників податків запити на звільнення їх від податкових зобов’язань по місцевим податкам та зборам.

Для роз’яснення змін для ОМС/ВА щодо встановлення індивідуальних податкових пільг, публікуємо коментарі Марини Гончаренко щодо Закону №3050:

Індивідуальні пільги для платників місцевих податків і зборів можуть бути встановлені на загальнодержавному або на місцевому рівнів у залежності від підстав.

ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНІ ПІЛЬГИ

Загальнодержавна пільга по платі за землю може бути надана платнику у таких випадках:

  • земельна ділянка, яку використовує платник, знаходиться на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих рф, що підтверджується Переліком територій, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309;

  • земельна ділянка забруднена вибухонебезпечними предметами: підставою для пільги є відомості/дані Державного земельного кадастру, в тому числі по земельних ділянках, обстежених операторами протимінної діяльності;

  • земельна ділянка перебуває у консервації: підставою для пільги є рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що здійснює розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, про затвердження робочого проєкту землеустрою щодо консервації земельної ділянки та відомості/дані Державного земельного кадастру.

У подібних випадках не здійснюється також нарахування платнику єдиного податку четвертої групи.

Мінімальне податкове зобов’язання не визначається за період, за який не визначається плата за землю або єдиний податок четвертої групи.

Загальнодержавна пільга по податку на нерухоме майно надається у таких випадках:

  • за об’єкти нерухомості, розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях України, що підтверджується Переліком територій, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309;

  • за знищені об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф;

  • за об’єкти, які пошкоджені і потребують капітального ремонту, реконструкції або реставрації.

МІСЦЕВІ ПІЛЬГИ

Згідно з Законом №3050, ОМС/ВА у окремих випадках може надавати індивідуальні пільги платникам місцевим податків та зборів, що потребує прийняття відповідних рішень.

  1. По місцевим податкам та зборам (загалом), згідно з пп. 12.3.7 п. 12.3 ст.12 ПКУ, може прийматися:

  • рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.

Рішення про встановлення таких пільг повинні прийматися на кожний календарний рік окремо, за умови наявності відповідних заяв платників податків, та на період не більше ніж до кінця поточного календарного року.

Важливо, що рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами є підтвердженням періоду потенційного забруднення території і є підставою для ненарахування платнику за цей період не тільки плати за землю, а також єдиного податку четвертої групи, мінімального податкового зобов’язання та екологічного податку.

Інформація про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків, надається контролюючим органам за місцезнаходженням земельних ділянок в електронному вигляді протягом 10 календарних днів з дня прийняття відповідного рішення з обов’язковим зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок, щодо яких прийнято відповідне рішення.

  1. По податку на нерухоме майно по об’єктах нерухомості, які внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф, зазнали незначних пошкоджень, придатні для проживання/ використання за цільовим призначенням та підлягають відновленню шляхом поточного ремонту, згідно з пп. 69.22 Прикінцевих положень ПКУ, можуть прийматися:

  • рішення ро встановлення ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в розмірі, меншому за розмір податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, встановлений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування для певного типу об’єктів нерухомого майна, що сплачується на відповідній території;

  • рішення про звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки об’єктів нерухомого майна, що зазнали незначних пошкоджень внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України.

Копії цих рішень ОМС/ВА зобов’язані подавати контролюючим органам за місцем розташування об’єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового періоду.

  1. До рішень ОМС/ВА щодо надання індивідуальних податкових пільг у зазначених випадках та рішень про внесення змін до таких рішень НЕ ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ низка законодавчих вимог, зокрема:

  1. Неможливість внесення змін до будь-яких елементів податків та зборів пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки, а також неможливість змін податкових пільг протягом бюджетного року (пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПКУ)

  2. Застосування пільг при їх встановленні або при розширенні вже існуючих тільки з наступного бюджетного року (п. 4.5 ст. 4 ПКУ)

  3. Надсилання рішення у десятиденний строк з дня прийняття рішень, але не пізніше 25 липня року, що передує бюджетному періоду, до контролюючого органу (пп.12.3.3 п.12.3 ст. 12 ПКУ)

  4. Обов’язкове офіційне оприлюднення рішення до 25 липня року рішення (пп.12.3.4 п.12.3 ст. 12 ПКУ)

  5. Заборона на встановлення індивідуальних пільгових ставок або звільнення від сплати податку (пп.12.3.7 п.12.3 ст.12 ПКУ)

  6. Вимоги Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”

  7. Вимоги ч. 4 статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації” щодо оприлюднення ОМС/ВА проектів рішень не пізніш, як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття

  8. Вимоги Закону України “Про державну допомогу суб’єктам господарювання”.

Важливо розрізняти випадки, коли можливе застосування загальнодержавних пільг, передбачених Податковим кодексом України, а коли необхідно встановлення місцевих пільг, які потребують прийняття рішень ОМС/ВА. Це дозволить ОМС/ВА організувати ефективну взаємодію та комунікацію з платниками та уникнути зайвої бюрократичної роботи”, — підсумувала Марина Гончаренко.

За матеріалами: u-lead.org.ua


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Празька Декларація 11-ти міністрів, відповідальних за політику згуртованості

Eксперти U-LEAD допомагають громадам проводити безпечну внутрішню комунікацію

ZDOROVI запускають проєкт ментальної підтримки для медичних працівників з південно-східного регіону

На Кіровоградщині стартувала навчальна поїздка для представників громад Миколаївщини та Херсонщини

У Києві відбувся перший EuroSummit громадських організацій

Нові можливості проєкту центру АХАЛАР з посилення ментального здоров'я для лідерів НДО та "хелперів"