Як відновлюється культурне життя в Новобілоуській громаді на Чернігівщині

“За час війни ми не лише зберегли свої аматорські колективи, а і створили нові”,- директорка комунального закладу “Центр культурних послуг” Новобілоуської сільради Ільєнко Юлія.У лютому 2022 року ...

4
Як відновлюється культурне життя в Новобілоуській громаді на Чернігівщині

“За час війни ми не лише зберегли свої аматорські колективи, а і створили нові”,- директорка комунального закладу “Центр культурних послуг” Новобілоуської сільради Ільєнко Юлія.

У лютому 2022 року Новобілоуська громада була окупована ворогом. Деякі населені пункти знаходилися в блокаді, під постійним перехресним вогнем. Ворог приніс громаді значні руйнування у всіх сферах життя і культурна галузь – не є винятком.

Сьогодні ми поспілкувалися з директоркою комунального закладу “Центр культурних послуг” Новобілоуської сільради Ільєнко Юлією Олексіївною, яка розповіла, як відновлюється культурне життя в громаді після того, як ворог отримав поразку на наших землях.

“На початку повномасштабного вторгнення в нашій громаді було пошкоджено 5 закладів культури, тому першочерговим завданням було недопущення подальшого руйнування приміщень. Всі пошкодження було усунено коштами місцевого бюджету. Сільська рада всіляко сприяє покращенню умов праці працівників культури. За останні два роки були виділені кошти на ремонт більшості закладів культури, а їх у громаді аж 24. Така активна позиція сільської ради притягує увагу благодійних організацій до закладів культури. Адже під лежачий камінь вода не тече. Тож, відремонтовані приміщення потихеньку наповнюються новітньою технікою, меблями та всім необхідним для культурного розвитку нашого населення.

Так, у 2023 році за сприяння благодійного фонду “БО Рокада” було облаштовано дитячий простір у Старобілоуському клубі. Global Communities Ukraine в межах програми Clear облаштували арт – простір в Новому Білоусі. Цього року робота по відкриттю просторів продовжується. Нам вдалося написати і виграти проекти від “Фонду партнерства за сильну Україну Pauci” та облаштувати культурний простір музейного типу історико – краєзнавчого направлення “Ватага” у Кувечицькому Будинку культури. Часто такі простори – це єдине місце для дітей та молоді, де вони можуть втілити свої креативні ідеї, отримати заряд позитивних емоцій і, звичайно ж, культурно розвиватися.

На цьому наша робота не закінчується. Адже, відкриття подібних просторів – одна з першочергових задач.

Діяльність нашого закладу також спрямована на підтримку захисників. Працівники культури постійно плетуть сітки, організовують акції по збору продуктів і інших речей для наших військових. Також, разом з дітками виготовляємо обереги. Всі заклади культури громади побудували свою роботу таким чином, щоб встигнути якомога більше: провести репетиції, залучити дітей до розвивальних занять, організувати заходи, де люди можуть прийти відпочити і підтримати військових донатом або участю ярмарках.

Всі заходи, які проводить комунальний заклад – є благодійними. В минулому році ми проводили майстер – класи по виготовленню різдвяних свічок. Кожен охочий міг за донат власноруч виготовити і задекорувати свою неповторну свічку. Цього року, враховуючи безпекову ситуацію, працівниками культури були проведені благодійні заходи, на яких вдалося зібрати значну суму на підтримку ЗСУ.

“До комунального закладу, крім клубів і Будинків культури, входить 10 бібліотек. Працівники активно займаються списання російськомовної літератури. На отримані кошти вдалося дещо оновити бібліотечні фонди. Я постійно звертаюсь напряму до книжкових видавництв з проханням допомогти наповнити наші бібліотеки сучасною літературою. Такі видавництва, як “Ранок”, “Крістал бук”, “Фоліо” відгукнулися і надіслали нам цікаві і змістовні книжки, за що ми щиро вдячні.

Комунальний заклад співпрацює з Управлінням культури та туризму Чернігівської міської ради. Працівники культури були координаторами у зборі старовинних рецептів для проєкту “Смачна Чернігівщина”, де наші господині ділилися старовинним рецептами приготування страв. Всі рецепти увійшли до інтерактивної гри. Також ми долучилися до збору інформації для книги “Чернігів у війні – 2022: голоси очевидців”.

Головною гордістю я вважаю наші аматорські колективи, учасники яких – звичайні мешканці наших сіл. Але це не прості люди, кожен з них є талановитою особистістю, які відчувають потребу поділитися своїм талантом і подарувати промінчик доброти всім охочим. У такий важкий час наші ансамблі постійно підвищують свій професіоналізм, приймають участь у конкурсах різного рівня. Так, жіночий вокальний ансамбль “Любисток” Хмільницького Будинку культури зайняв 2 місце у міжнародному конкурсі, а фольклорний ансамбль “Криниця Рудківького Будинку культури і вокальний ансамбль “Полісяночка” Старобілоуського клубу зайняли 2 місце у обласному конкурсі.

Наші колективи запрошують до виступу на рекреаційні, культурні та інші заходи, які організовуються містом та областю.

На початку цього року був створений новий ансамбль “Мальви”, який функціонує на базі Новобілоуського Будинку культури. Всі учасники наших колективів кажуть, що творчість для них є своєрідною реабілітацією і відпочинком в цьому сьогоденні. Наші колективи – це берегині української пісні. Адже українці співали завжди – закохуючись, працюючи, одружуючись, проводжаючи дітей в далеку дорогу, йдучи у бій з ворогом і повертаючись з перемогою. У пісні – все наше життя, а наша культура – це те, що зараз намагаються вкрасти, переписати та присвоїти. Ми не можемо цього допустити” – говорить Юлія Олексіївна.

Щиро віримо, що скоро зможемо повноцінно відновити свою громаду, зробити внесок у відновлення нашої держави і підняти наше культурне життя на ще вищий рівень, ніж було до повномасштабного вторгнення.”

Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Забезпечення участі громадян для ефективного відновлення Новобілоуської громади Чернігівської області», який реалізує ГО “Центр Доброчин” за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи