Як варять зміни у Дмитрівській громаді

“З нами зміни звариш!” - з таким гучним і смачним слоганом  стартував проєкт «Мультикультурна платформа громади “Успішні зміни” у Дмитрівській ОТГ, що на Кіровоградщині.З квітня по серпень 2020 року ...

101134820_132497191777569_6226881411517775872_n
Як варять зміни у Дмитрівській громаді

“З нами зміни звариш!” – з таким гучним і смачним слоганом  стартував проєкт «Мультикультурна платформа громади “Успішні зміни” у Дмитрівській ОТГ, що на Кіровоградщині.

З квітня по серпень 2020 року ініціативна група “TsybuleVO!” втілювала проєкт “Мультикультурна платформа громади “Успішні зміни” у с. Цибулеве, Дмитрівської ОТГ в Кіровоградськоій області. Команда мала на меті організацію змістовного культурного дозвілля через залучення жителів громади до участі у заходах для культурного розвитку та неформальної освіти задля  сталого розвитку громади. Також серед основних завдань проєкту були такі: навчити жителів громади використовувати інструменти участі (громадські звернення, електронна петиція та громадський бюджет); показати мешканцям громади прості й доступні форми проведення змістовного дозвілля; створити комунікаційний майданчик для діалогу «громада-влада». Створення мультикультурної платформи сприяло згуртуванню жителів громади, розвитку та посиленню місцевих ініціатив через тематичні різноформатні заходи, залучаючи потенціал місцевих жителів. 

Бері Рід та ініціативна група "TsybuleVo!"

Бері Рід та ініціативна група “TsybuleVo!”

 «У проєкті ми запланували заходи, які б об’єднали всі села громади. Люди відгукуються на неформальні творчі зустрічі – для нас це можливість запропонувати ідеї для об’єднання жителів. Ми вже маємо позитивний досвід, коли на перший кіновечір прийшло багато жителів села Цибулеве, аби не просто подивитися фільм, а ще й поспілкуватися з головою громади Наталії Стиркуль, яка радо приїхала на зустріч з активістами та своїми колегами з інших сіл. Саме тоді ми вперше почули про громадський бюджет, який вже розпочався, і наша ініціативна група готує проект. Під час навчання мешканців (це будуть формати вуличних майстерень із запрошенням до співпраці спеціалістів селищної ради) ми підготуємо разом громадське звернення і електронну петицію (через електронну петицію плануємо посилити інформаційно-адвокаційну кампанію щодо вирішення проблеми з вуличним освітленням)», –  ділилася планами авторка проєкту Тетяна Решетнікова ще на його старті.

1

Тетяна Решетнікова і Тетяна Кондратенко, лідерки ініціативної групи “TsybuleVo!”

Ініціативна група вже мала досвід організації та проведення масштабних заходів у своєму селі ще до офіційного старту проєкту. Найбільш велелюдним стало спортивно-розважальне свято “Спорт для всіх”, яке об’єднало більше 200 учасників. Саме тоді команда й зрозуміла, що  громада має неабиякий попит на подібні заходи, тож було вирішено розвиватися в цьому напрямку далі. 

Карантинні обмеження внесли свої корективи у програму запланованих заходів і змусили певну їх частину перенести в онлайн формати. Проте команда не покинула задумане, а завзято взялася до опанування нових форм проведення заходів та організації дозвілля й інфокампанії. Креативили наповну! Саме так з’явилася ідея з козаком Мамаєм, що став успішним блогером, зіркою села, який простою і зрозумілою мовою розповідає про важливі речі на своєму YouТube каналі.

“В нас була паніка, коли стався карантин. Але ми впоралися. Почали думати, як ми можемо зробити. Козак Мамай початково не планувався блогером, але з нього вийшов незамінний помічник нашої ініціативної групи. Він розповідав і про громадський бюджет, і про ковід, і про інструменти участі. Багато схвальних відгуків отримали від тих, хто став глядачем створених відео”, – говорить активістка Тетяна Кондратенко.

117881481_164181888609099_6879972105728623305_o

Козак Мамай – легендарний козак, життєва доля якого пов’язана з нашим Цибулівським краєм (так говорять перекази та встановлений пам’ятний знак Мамаю у Мамаєвому Яру на околицях села Цибулеве)

У проєкті“Мультикультурна платформа громади “Успішні зміни”  козак Мамай став нашим помічником. Ідея перетворити його на мандрівника, блогера, спортсмена виникла спонтанно і, як кажуть, ідея виявилася вдалою. Козак Мамай успішно розповідає про інструменти участі, веде ток-шоу з депутатами та громадськими активістками, мандрує громадою, надихає на активну громадську діяльність та нагадує жителям про їхнє козацьке коріння”, – говорить авторка проєкту Тетяна Решетнікова.

Здається, що карантин зробив неочікувану послугу ініціативній групі “TsybuleVO!”, адже команда дійсно стала на голову вище, опанувавши онлайн простір та нові підходи до проведення заходів. Тут команда відверто ділиться своїми побоюваннями нових викликів:Коли ми починали цей проєкт, то мали сумніви – як втілювати заплановане онлайн? Виявляється – це можливо! Нелегко, тому що досвіду було небагато. Та ми постійно навчалися – онлайн-семінари, платформи для дистанційного навчання, постійні консультації з нашими наставниками зі спілки Громадські Ініціативи України та Агенція сталого розвитку “Хмарочос”.

 Але попри дистанційні обмеження активістам вдалося охопити своєю діяльністю більше 600 осіб громади та провести 19 онлайн та 7 “живих” заходів.  В рамках проєкту було подано 2 проєкти на Громадський Бюджет, один з яких громада підтримала своїми голосами і невдовзі матиме Мульти-простір «Громадський вулик» (Двір для всіх). До речі, самим поданням проєкту не обійшлося. Для привернення уваги мешканців  до голосування за проєкт невгамовні активістки організували дружню толоку на місці майбутнього простору. 

113520431_150694219957866_948521147987383117_o

Дружня толока на місці майбутнього “Громадського вулика”

Вперше в громаді  було використано електронну петицію. Команда намагалася вирішити проблему з відсутністю вуличного освітлення в селі шляхом офіційної співпраці з владою, застосувавши цей інструмент участі. І, хоча через технічні неполадки петиція не набрала потрібну кількість голосів, все ж проблему було помічено і розглянуто депутатами на сесії з підтримкою і внесенням у бюджет не наступний рік.

Ініціативна група успішно втілила безпекові ініціативи в селі: було здійснено контурне маркування стовпів за допомогою світловідбивної стрічки.

111721213_150306659996622_4024081882272829494_n

Команда активісток детективила, досліджуючи діяльність депутатів громади та презентувавши результати моніторингу на сесії сільської ради. Завдяки проробленій роботі відбувся конструктивний діалог  владою.Ми переконалися, що діалог з владою може бути успішним, якщо до нього готуватися бути обізнаними у питаннях самоврядуванні, а найголовніше – люди швидко знаходять спільну мову, коли їм не байдуже життя громади – теперішнє і майбутнє. Ми хочемо, щоб наша Дмитрівська громада була комфортною для всіх, щоб стандарти якості були у всіх сферах – і в цьому завданні ми маємо рухатися разом, допомагати один одному. Нас почуто. Ми, як частина громади, відчули повагу до себе. Це надихає рухатися далі!”, – говорить Тетяна Решетнікова.

Діяльність ініціативної групи було помічено на загальнонаціональному рівні: активістки радо ділилися своїм проєктним досвідом в ефірі Українського радіо в програмі #Небайдужі.

Звісно ж, не обійшлося й без атмосферних “живих” заходів. Великим знаком оклику (а не крапкою) в проєкті став баркемп “Коди розвитку громади”, на якому було презентовано результати проєкту мешканцям громади. На заході була встановлена благодійна скринька для збору коштів на реставрацію Братської могили на території Мульти-простору “Громадський вулик” (Двір для всіх), зібрано 1050 грн. Приємно, що на захід завітали і представники влади. Ток-шоу з Наталією Стиркуль, головою Дмитрівської громади, стало майданчиком для відкритого спілкування цибулівчан з очільницею громади.

118318718_163411302019491_7727499583094065546_o

Наталя Стиркуль, голова Дмитрівської ОТГ

“Народження ініціатив у селах громади – це велика сила для розвитку всієї громади, адже у кожному селі є свій код, своя суперсила, якій потрібні певні умови і підтримка, аби реалізуватися і розкритися. Село Цибулеве, його історія активності після приєднання до Дмитрівської ОТГ – яскравий доказ цьому!”, – говорить координаторка проєкту Ірина Ткаченко.

Баркемп "Коди розвитку громади"

Баркемп “Коди розвитку громади”

Ініціативна група “TsybuleVO!” втілювала проєкт “Мультикультурна платформа громади “Успішні зміни” у рамках конкурсу “Місцеві ініціативи для розвитку громад” проєкту «Голос громади в місцевому самоврядуванні», який виконує Громадська спілка «Громадські ініціативи України», у партнерстві з  “Агенцією сталого розвитку “Хмарочос”, які є регіональними партнерами Програми USAID “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” DOBRE у Кіровоградській області.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи