Як підвищення спроможності місцевих гуманітарних організацій впливає на життя громад

«Вперше за весь мій досвід роботи у громадському секторі не лише ми як організація піклуємося про бенефіціарів, а й нам допомагають», – так представниця ГО «Чернігів Європейський» Жанна Дерій описує ...

Додано:
GC_UkraineHR

Vulyk1
Як підвищення спроможності місцевих гуманітарних організацій впливає на життя громад

«Вперше за весь мій досвід роботи у громадському секторі не лише ми як організація піклуємося про бенефіціарів, а й нам допомагають», – так представниця ГО «Чернігів Європейський» Жанна Дерій описує співпрацю з програмою CLEAR, яку Global Communities реалізує в Україні.

ГО «Чернігів Європейський» розпочинала свою роботу як об’єднання викладачів Національного університету «Чернігівська політехніка» та займалася ініціативами студентської молоді та освітніми проєктами, зокрема й проводила навчання для органів місцевого самоврядування у межах іншого проєкту Global Communities – Програма DOBRE, який підтримує реформу децентралізації в Україні з 2016 року. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року «Чернігів Європейський» переорієнтувалася на гуманітарну діяльність та почала співпрацю із програмою CLEAR.

Враховуючи, що організація складається з університетських викладачів психології, юриспруденції, економіки, соціальних та інших наук, її членам здавалося, що вони мають всі можливості для здійснення гуманітарної діяльності та надання допомоги мешканцям деокупованого міста.

“Гуманітарна діяльність видавалася нам зовсім нескладною – поволонтерити, роздати гуманітарну допомогу. Університет був розбомблений, викладачі почали повертатися в місто після деокупації області – ми мали і бажання, і можливості допомагати іншим. Так ми думали. А виявилося, що ця діяльність надзвичайно складна, ще й можна нашкодити, якщо не знаєш, як надавати гуманітарну допомогу. Якби не навчання від CLEAR, ми могли наробити багато помилок”, – ділиться спогадами Жанна.

412456228_758093649677298_719781193967100460_n

Для «Чернігова Європейського», як і для ще 12 українських громадських організацій-партнерів CLEAR, співпраця з програмою стала стрибком у розвитку. Для ефективної реалізації програмних завдань у цільових громадах Чернігівської та Чернівецької областей, Global Communities провели для організацій навчання зі стандартів ведення гуманітарної діяльності, волонтерського менеджменту, проведення реєстраційних та дистрибуційних сесій, моніторингу, надання грошової допомоги, здійснення діяльності у напрямку «Захист», протидії гендерно зумовленому насильству, промоції гігієни, безпечного ведення гуманітарних проєктів, ефективних комунікацій, запобігання вигоряння та психологічної стійкості.

Не маючи досвіду ведення гуманітарних проєктів до повномасштабної війни, але пройшовши навчання, окремі партнерські організації програми CLEAR показали чудові результати і змогли отримати додаткове фінансування на розширення своєї діяльності для ще кращого задоволення потреб своїх цільових громад.

Так, «Чернігів Європейський» змогла охопити допомогою найвразливішу серед вразливих категорій – людей з інвалідністю. Їх підопічними стала група денного перебування дітей з інвалідністю «Вулик». Батьки цих дітей самоорганізувалися, щоб створити місце, де діти могли б соціалізуватися, адже здебільшого вони замкнені у чотирьох стінах зі своїми батьками і виключені із соціуму. Міська влада надала їм приміщення та оплачує комунальні послуги, а для того, щоб зробити перебування дітей комфортним і цікавим, батьки шукають спонсорів. Так за донорські кошти їм зробили ремонт і облаштували кухню. А завдяки Бюро гуманітарної допомоги Агентства США із міжнародного розвитку, яке фінансує реалізацію програми CLEAR, «Чернігів Європейський» зміг провести тренінги та оплатити роботу психологів, а також закупити матеріали для проведення арттерапії з цими дітьми.

Vulyk7            UTOS2

Другою організацією, яку взяла під опіку «Чернігів Європейський», стало міське товариство сліпих. За словами Жанни, таких потреб, як у цієї категорії людей, немає ні в кого. Держава надала їм приміщення, але збиратися там вони не можуть, адже у них немає навіть стільців, а туалет знаходиться на вулиці. І знову завдяки коштам USAID в межах програми CLEAR для них змогли закупити столи, стільці, дивани, шафи та навіть ноутбук і аудіосистему для прослуховування фільмів. Вони просили також обігрівачі та спеціальні тонометри для незрячих, але ці предмети виходять за межі програми, тож для задоволення таких потреб підключають механізм перенаправлення.

«Коли люди не мали нічого, а тепер їх підтримують, вони не можуть повірити своєму щастю. Вони повсякчас перепитують, чи те, що ми надаємо, вони можуть залишити собі. Для них наша допомога – це можливість жити повноцінним життям. Вразливих категорій багато, але люди з особливими потребами серед них найвразливіші. Вони часто маломобільні, мають маленьку пенсію, здебільшого одинокі, матері дітей з інвалідністю змушені самостійно їх доглядати і не можуть працювати. Під час війни їх проблеми ускладнюються в рази. Якщо такі люди втрачають житло, то це не те саме, якщо втрачає житло родина з двома працездатними людьми. Ми не можемо кожному з них виплачувати матеріальну допомогу, але можемо допомогти створити умови, де вони можуть збиратися разом і підтримувати один одного, формувати спільноту», – говорить Жанна.

«Підхід Global Communities до реалізації програми CLEAR поєднує світовий досвід та локалізацію. Надзвичайно важливо навчати і посилювати місцеві організації, щоб вони могли продовжувати свою діяльність, яка рятує життя. CLEAR пріоритезує роботу в маленьких, віддалених громадах через локальні громадські організації для забезпечення найбільш вразливих категорій людей гуманітарною допомогою. Саме місцеві організації найкраще знають потреби людей у своїх громадах і розуміють, як найкраще працювати на своїх територіях», – говорить Дубравка Латінац Пем, програмний директор CLEAR.

 

Програма дій та реагування територіальних громад на надзвичайні ситуації (CLEAR) впроваджується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Бюро гуманітарної допомоги Агентства США з міжнародного розвитку (USAID/BHA). Загальна мета програми – зберегти життя, зменшити страждання та задовольнити нагальні потреби людей, які постраждали від війни, водночас підтримуючи місцеві громади у здійсненні їхніх власних заходів реагування. Програма CLEAR працює у 23 територіальних громадах Чернігівської та Чернівецької областей і разом із місцевими організаціями громадянського суспільства реалізує гуманітарні проєкти за трьома основними напрямками: надання захисту, забезпечення прихистку та доступу до санітарії та гігієни.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку