Як підтримувати розвиток соціальних підприємств: досвід Кіровоградщини

Громадські об’єднання, якими юридично є більшість волонтерських центрів, мають право займатися підприємницькою діяльністю. Одним із способів реалізувати цю можливість є створення на базі організації ...

448947636_507016935015684_6683446494050610777_n
Як підтримувати розвиток соціальних підприємств: досвід Кіровоградщини

Громадські об’єднання, якими юридично є більшість волонтерських центрів, мають право займатися підприємницькою діяльністю. Одним із способів реалізувати цю можливість є створення на базі організації соціального підприємства, надходження від якого формуватимуть запасний ресурс, що можна використовувати на статутну діяльність (читай – добрі справи). І хоча поняття «соціальне підприємство» досі не унормоване в Україні на законодавчому рівні, їх з’являється усе більше. На Кіровоградщині розвиток таким шляхом обрали волонтерські центри, які стало допомагають ЗСУ і постійно потребують донатів. На цьому шляху  консультаціями та грантами їх підтримує Кіровоградська обласна організація Всеукраїнської громадської організації “Асоціація сприяння самоорганізації населення” у межах Програми підтримки волонтерських центрів Кіровоградщини. За рік супроводу трансформації волонтерських центрів у регіоні вже можна говорити про спільноту соціальних підприємців. У цьому матеріалі — рішення та види підтримки, які, як показав досвід, є помічними у розвитку сфери соціального підприємництва.

Довідково: Соціальне підприємство –  юридично зареєстрована організація, що здійснює підприємницьку діяльність із соціальною метою. Організація може належати до одного з типів підприємств, що вказані нижче, або мати змішану форму:

  1. підприємство, створене для працевлаштування вразливих категорій населення, яке має відповідні умови для їх соціального включення в суспільні процеси
  2. компанія, що реінвестує прибутки в реалізацію своєї соціальної місії
  3. громадська організація, що здійснює соціальні зміни через використання інновацій та підприємництва
  4. організація, яка виробляє соціально значущі товари чи надає соціально значущі послуги 

То які шляхи підтримки сьогодні будуть помічними соціальним підприємствам-початківцям? 

448947636_507016935015684_6683446494050610777_n

Мітапи, ярмарки та дегустації

Нетворкінгові заходи різного формату — один із найбільш дієвих способів підтримувати запал людей на новому шляху. Тому серед найбільших подій КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» вже знані в регіоні виставки-ярмарки «Волонтерський крафт», де волонтери можуть презентувати свою продукцію та за рахунок її продажу залучити додаткові донати. На новому трансформаційному шляху помічними для соціальних підприємств-виробництв стали відкриті дегустації продукції за участі медіа. А для тих, хто не лише виробляє продукцію, а й надає унікальні послуги (до прикладу, перукарські послуги для сільського населення у Приютівській ТГ, прокат велосипедів в м. Олександрія) підтримуючими подіями стають неформальні нетворкінги та мітапи. Перший масштабний мітап соціальних підприємців, до речі, провели нещодавно у Кропивницькому, на базі Простору Хоробрих, що також є соціальним підприємством, створеним БФ «Полк Святослава Хороброго».

- Виставка-ярмарок “Волонтерський крафт” минулоріч здобула дві відзнаки на всеукраїнському рівні. Коли ми заповчатковували цю подію, нам важливо було створити умови для мережування волонтерів та показати наскільки унікальною сьогодні є продукція волонтерських центрів, що вона може бути цікавою широкому загалу споживачів. А це вийшла чудова історія співпраці волонтерів, громадських активістів, органів місцевого самоврядування та локального крафтового бізнесу. І тепер це вже не просто брендова подія на рівні регіону. Сьогодні це постійний комунікаційний майданчик для волонтерів із громад, діяльність яких часто лишається малопомітною та незначущою на рівні потужних організацій та фондів, – говорить голова КОО ВГО “АССН” Алла Волошина.

Спільнота однодумців

Мати не просто спільний чат для комунікації, а й відчувати силу партнерства — основна цінність спільноти соціальних підприємців, що активно формується наразі на Кіровоградщині, відзначають волонтери.Тут соціальні підприємства, створені на базі волонтерських осередків, можуть отримати консультаційну, менторську підтримку у своєму розвитку та навіть залучити грантовий ресурс. Одночасне перетворення організацій дає можливість активно обмінюватися досвідом та використовувати кращі практики для свого розвитку.

- Десь ще дуже далеко у дитинстві вперше почула розповідь про те як батько вчив своїх синів триматись разом. Причину показав на прикладі різок. Одну різочку дуже легко зломити, а вже 7 різок у купі майже не можливо. Тому вважаю дуже логічним рішенням створити спільноту соціальних підприємців. Допоки у нашому регіоні це поняття залишається новим, незнайомим для суспільства та адміністрації міста, нам просто життєво необхідно триматись разом. Так, ми зможемо фіксувати та ділитися прецедентами між собою, що надасть можливість вдосконалювати соціальний бізнес в іншому ритмі. До того ж це хороша база зв’язків. Наш регіон багатий на різноманітність виробників, цим теж треба користуватись як інструментом, – розповідає співзасновниця БО БФ “Варгус” Тетяна Педорук.

Навчання й просвітництво

Медійні інформаційні продукти, які доступно розповідають про соціальне підприємництво – те, що теж вважають вдалою підтримкою волонтерські центри, що почали шлях трансформації.  Одним із таких є “Школа соціального підприємця” – серія відеороликів, створених командою КОО ВГО “АССН”. Переглянути їх можна на YouToube каналі організації за посиланням.

449099257_507017231682321_3799054698394216575_n

Програми підтримки на місцевому рівні

Громади на місцевому рівні можуть закріплювати підтримку соціальних підприємств, якщо бачать в цьому зону економічного розвитку територій. Така політична воля нині є в низці громад Кіровоградщини: Кропивницька міська територіальна громада готова визначити соціальних підприємців як окрему категорію підприємців, яких підтримуватимуть в реалізації Програми розвитку малого і середнього підприємництва, а Знам’янська міська ТГ на етапі розробки власної програми підтримки соціальних підприємців. У той же час Помічнянська міська ТГ вже затвердила Програму сприяння розвитку соціального підприємництва і стала першою громадою в області, яка пішла на цей крок. Серед заходів, що запланували у Програмі, освітні, нетворкінгові активності для розвитку місцевого осередку соціальних підприємців, промоція їх діяльності на рівні громади, консультування з питань розвитку бізнесу та підтримка в участі у виставках та ярмарках. 

- Завдяки  активістам громадської організації “Волонтерра”, які активно працюють у Помічнянській громаді, ми прийняли Програму сприяння розвитку соціального підприємництва. Вона поки що не досконала, але перші успішні кроки зроблено і ми цим дуже пишаємося. Тільки у співпраці, об’єднуючись і підтримуючи одне одного буде результат. Через недосконалість законодавства ми вирішили звернутися до Асоціації міст України про те, щоб вони підняли питання і відокремили поняття “соціального підприємництва” від “підприємництва”. Це розширить наші повноваження у підтримці соціальних підприємців, – говорить Ірина Фідальго Поррата, секретар Помічнянської міської ради.

449170160_507017848348926_6984325928751135319_n

Якими ще можуть бути інструменти?

Серед основних викликів, із якими зіштовхуються волонтери та соціальні підприємства, створені на базі волонтерських центрів, – висока орендна плата за використання приміщень та комунальні послуги, відсутність постійної юридичної підтримки, куди можна було би звернутися з питаннями реєстрації, оподаткування, звітування чи працевлаштування людей. Це ті виклики, на яких наголошують усі соціальні підприємці, з якими працює КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення».

Рішення для цих викликів теж є. До прикладу, у Знам’янські міській ТГ прийняли рішення міської ради про надання у використання місцевого палацу культури волонтерській організації. А у Кропивницькому діючою Програмою розвитку малого і середнього підприємництва мають можливість компенсувати витрати підприємців на участь у виставках та ярмарках, допомогти закупити нове обладнання чи погасити відсотки за кредитами.

- Пріоритетними завданнями для нашої команди на найближчі 2 роки є адвокація соціального підприємництва серед волонтерських спільнот, а також адвокація прийняття Програм підтримки соціального підприємництва у громадах. Плануємо застосовувати кластерний підхід у впровадженні соціального підприємництва. Готові створювати усі умови для його ефективної діяльності, залучати фахівців-консультантів:  юристів, економістів, рекламних менеджерів. Такі кроки значно посилять економіку громад та країни, створять сприятливі умови для розвитку соціального підприємництва, – говорить голова КОО ВГО “АССН” Алла Волошина.

Матеріал створено у межах Програми підтримки волонтерських центрів Кіровоградщини і проєкту «Волонтерський крафт задля Перемоги», які втілює КОО ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” завдяки фінансуванню National Endowment for Democracy.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи