Як оцінити забруднення земель внаслідок війни – результати дослідження
19 січня в Українському кризовому медіа-центрі відбулась пресконференція «Війна та український чорнозем: як визначити збитки від забруднення ґрунтів?», в ході якої Асоціація ОТГ та природничий відділ ...
Додано:
ngo.tdu
19 січня в Українському кризовому медіа-центрі відбулась пресконференція «Війна та український чорнозем: як визначити збитки від забруднення ґрунтів?», в ході якої Асоціація ОТГ та природничий відділ Товариства дослідників України презентували дослідження забруднення орних земель внаслідок воєнних дій країни-агресора на прикладі аналізу території Киїнської територіальної громади Чернігівської області.
Ця громада знаходиться за 70 кілометрах від кордону з Білоруссю, і тому в перші місяці з початку вторгнення на її території велися запеклі бої. Лише в межах орних земель дослідження виявило 2912 воронок від снарядів. При цьому обсяг переміщеного грунту склав 3136 кубічних метрів, що відповідає 400 вантажним машинам, а загальна площа забруднених грунтів досягнула майже 4 тисяч квадратних кілометрів. Існуючий алгоритм дозволив порахувати розмір шкоди від забруднення грунтів орних земель. Тепер у Киїнській громаді знають, що ці збитки їй обійдуться у 192,2 млн. грн.
За результатами дослідження громаді запропоновані 3 сценарії подальшого використання забруднених земель і передано інтерактивний ГІС-довідник. Він допоможе як власнику земельної ділянки, так і громаді загалом.
Голова Товариства дослідників України Павло Остапенко повідомив, що цей проект є частиною глобального руху, який робить аналіз прямих і непрямих збитків та може стати початком більш масштабного проекту, який може покрити всі територіальні громади, які зазнали руйнувань чи пошкодження ґрунтового покриву. «Грунт є своєрідною губкою, яка вбирає всі ті хімічні речовини, які були принесені снарядами, військовою технікою, сапогом російського військового. Все це залишається слід», – зазначив він, підкреслюючи важливість цієї роботи для територіальних громад.
Керівник природничого відділу Товариства дослідників України Олександр Бончковський розказав про те, завдяки чому вдалося провести дослідження. «Аналіз в основному ґрунтувався на аналізі космічних знімків високої роздільної здатності від компанії Maxar. Розглядалися два часових зрізи. Перший – у березні минулого року, коли на цій території відбувалися інтенсивні бої. Другий станом на вересень», – розповів природничник.
Виконавча директорка Асоціації ОТГ Валентина Полтавець бачить два шляхи, яким чином використати представлений інструмент. «По-перше, слід ознайомити з ним безпосередньо територіальні громади, – відзначила вона. – Ті з них, хто має відповідні можливості, можуть замовити цю оцінку вже сьогодні. По-друге, асоціація звертатиметься до державних та міжнародних інституцій для підтримки у допомозі громадам оцінити такі збитки».
Відео презентації:
Переглянути дослідження тут.
Джерело: УКМЦ.