Як ефективно витратити кошти ренти від видобутку вуглеводнів знають у Чкаловській ОТГ

Цього тижня експерти ГО «НОВА Енергія» черговий раз зустрілися з представниками Чкаловської ОТГ у Чугуївському районі Харківської області для проведення круглого столу «Кращі практики використання ...

логотип ГО Нова Енергія
Як ефективно витратити кошти ренти від видобутку вуглеводнів знають у Чкаловській ОТГ

Цього тижня експерти ГО «НОВА Енергія» черговий раз зустрілися з представниками Чкаловської ОТГ у Чугуївському районі Харківської області для проведення круглого столу «Кращі практики використання ренти за користування надрами в ОТГ». Обговорювали  зміни до плану соціально-економічного розвитку громади з урахуванням додаткових надходжень до місцевого бюджету у вигляді 3% рентних коштів за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату. До участі у круглому столі долучилися представники органів місцевого самоврядування, депутати селищної ради, працівники соціальної сфери та активні громадяни.

Нагадаємо, що Чкаловська ОТГ Харківської області є одним із потужних газовидобувних регіонів, де видобувну діяльність здійснює ПАТ «Укргазвидобування». На початку березня 2018 року до місцевого бюджету громади надійшли перші платежі по ренті за користування надрами для видобування вуглеводнів, що склали близько 2,4 млн. грн. за два місяці (січень і лютий 2018 року), наступного місяця надійшов третій платіж у розмірі близько 1,5 тис. грн. Тобто чим більше ресурсів видобувається на території громади, тим більше коштів вона отримає до свого бюджету.

 

Табл. 1. Податкові зобов’язання ПАТ «Укргазвидобування» з рентної плати
по Чкаловській ОТГ

Вид ресурсу

Рентна плата
за січень 2018 р., грн.

3% ренти, що надходять
до бюджету ОТГ, грн.

Природний газ

33 696 062,63

1 010 881,88

Газовий конденсат

7 086 171,38

212 585,14

Всього

40 782 234,01

1 223 467,02

 

Заступник селищного голови Костянтин Чернявський поділився з учасниками круглого столу планами селищної ради стосовно розподілу коштів ренти: «Ще на етапі створення громади одними із поставлених нами пріоритетів розвитку стали енергоефективність та енергозбереження, оскільки ми бачили, що значна частина доходів місцевого бюджету йде на оплату комунальних послуг об’єктів бюджетної сфери –  це школи, будинки культури, ФАПи, які потрібно утримувати. Із самого першого дня ми поступово почали вживати заходи з енергоефективності, зробили заміну освітлення, вікон та дверей у школах та дитячих садочках, котлів для опалення там, де у нас були найбільші витрати на енергоресурси. І цю роботу ми плануємо продовжувати. Коли почали з’являтися ресурси на розвиток, ми розробили план соціально-економічного розвитку громади, в якому напрямки енергоефективності та сфера освіти знаходяться у пріоритеті».

1

 Костянтин Олександрович відзначив, що вже є ряд проектів, на які розроблена проектно-кошторисна документація. Враховуючи додаткові рентні кошти, вже в цьому році планується повністю утеплити фасад Чкаловського дитячого садочка та зробити енергомодернізацію Чкаловської загальноосвітньої школи. Також розроблено проект на виконання капітального ремонту Іванівського НВК, що розрахований приблизно на 5 млн. грн., але в цьому році планується витратити тільки 1,5 млн. грн. на ремонт першого поверху, ремонт фундаменту та заміну системи опалення. Іншим пріоритетом обрана сфера освіти, де на даний момент оснащення у класах знаходиться на рівні 20-30-річної давності. Тому виконавчий комітет селищної ради прийняв рішення про закупівлю у цьому році сучасного обладнання для класів у навчальні заклади ОТГ. Зараз за кошти ренти вже відбувається ремонт першого поверху та тепломодернізація будівлі Чкаловської амбулаторії, де після ремонту на першому поверсі будуть розміщені відділення пенсійного фонду та соціальні служби для населення. Також частину рентних коштів витратять на придбання шкільного автобуса, що буде обслуговувати Чкаловську та Іванівську школи. Костянтин Олександрович висловив сподівання, що до кінця року всі жителі Чкаловської ОТГ відчують, що ці додаткові кошти витрачені саме на освіту, на соціальну сферу та заходи з енергозбереження.

5Також у ході круглого столу експерти ГО «НОВА Енергія» презентували результати SWOT-аналізу плану соціально-економічного розвитку Чкаловської ОТГ і надали рекомендації та пропозиції по внесенню додаткових операційних цілей та задач. Зокрема, експерти порадили більше уваги зосередити на посилення сфери медичного обслуговування, заходах по підвищенню безпеки населення та правопорядку, а також благоустрою територій та облаштуванню місць громадського відпочинку. Враховуючи природно-ресурсні умови, географічне положення та соціально-економічний потенціал Чкаловської ОТГ, було запропоновано визначити для громади наступні пріоритетні сфери господарства:

- розвиток аграрного сектору, у тому числі приміського господарства (враховуючи близькість розташування до великих міст – Харкова та Чугуєва) – ягідництва, садівництва, огородництва, тепличного господарства;

- видобувних галузей – приділяти увагу стратегічним питанням розробки родовищ корисних копалин державного та місцевого значення (нафта і газ, глини, пісковики, вапняки, які використовуються для виробництва будівельних матеріалів);

- харчової промисловості (м’ясної, молочної тощо);

- туристично-рекреаційної діяльності (розвивати наявний історико-культурний та рекреаційний потенціал).

 

 

В рамках практичної роботи учасники заходу працювали над визначенням термінів виконання завдань плану соціально-економічного розвитку Чкаловської ОТГ та враховуючи першочерговість окремих питань, запропонували власні пріоритети й перелік проектів, на які доцільно спрямувати рентні кошти від нафтогазової галузі у 2018 році.

Захід організовано ГО «НОВА Енергія» в рамках проекту «Прозоре управління коштами, отриманими від видобутку вуглеводнів на місцевому рівні» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями