Виплачуєте дохід підприємцю з тимчасово окупованої території – сплатіть ПДФО

Лариса Шкурка, керуючий директор Аудиторсько-консалтингової групи «Компас», коментує актуальне питання (і для ГО теж) -  щодо виплати податків ФОПам із зони АТО. Багато неприбуткових організацій ...

лупа
Виплачуєте дохід підприємцю з тимчасово окупованої території – сплатіть ПДФО

Лариса Шкурка, керуючий директор Аудиторсько-консалтингової групи «Компас», коментує актуальне питання (і для ГО теж) –  щодо виплати податків ФОПам із зони АТО.

Багато неприбуткових організацій при виконанні своїх проектів співпрацюють з фізичними особами підприємцями. Співпраця з фізичними особами підприємцями не заборонена чинним українським законодавством. Крім того, така співпраця дозволяє мобільно вирішувати проектні завдання у різних куточках України.

Організація може мати проект, який виконується в декількох територіальних місцевостях.

Виконання своїх статутних завдань в різних територіальних місцевостях теж не заборонено законодавством України. Наприклад п. 4. Статті 3 Закону України «Про громадські об’єднання» № 4572-VI від 22.03.2012. передбачає вільний вибір території діяльності, а отже, передбачає право громадських об’єднань самостійно визначати територію своєї діяльності, крім випадків, визначених законом.

У відповідності до п.3. статті 11 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» № 5073-VI від 05.12.2012 – Благодійні організації самостійно визначають сфери, види, місце (територію), строки і бенефіціарів благодійної діяльності в установчих документах, благодійних програмах або інших рішеннях органів управління.

Але багато неприбуткових організацій, виходячи із запитань, що надходять до нашої компанії, не звернули увагу на зміни в законодавстві, що відбулись наприкінці 2016 року. Дані зміни, в тому числі, стосувались і порядку співпраці з фізичними особами підприємцями, а якщо бути точними, саме порядку оподаткування виплат, які здійснюються неприбутковими організаціями у відповідності до своїх статутних завдань приватним підприємцям.

Всі вже знають, що виплачуючи дохід фізичній особі підприємцю, податковий агент, а в даному випадку – неприбуткова організація, повинна на виконання пп. 177.8. Податкового Кодексу України, під час нарахування або виплати фізичній особі – підприємцю доходу від здійснення нею/ним підприємницької діяльності, попросити копію документу, що підтверджує державну реєстрацію його/її відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності. Після цього податковий агент має право не утримувати з таких доходів податок на доходи фізичних осіб.

Починаючи з січня 2017 року, дане правило стосується не всіх фізичних осіб підприємців, а відповідно податкові агенти – неприбуткові організації повинні про це знати.

Отже, у відповідності до пп.38.9. підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України під час нарахування (виплати) фізичним особам – підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія пункту 177.8 статті 177 цього Кодексу.

Підпункт 38.1. підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України надає визначення, що використовуються у пп.38.9., а саме:
тимчасово окупована територія – територія окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, визначена відповідно до Постанови Верховної Ради України “Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями”, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів України (Розпорядження КМУ від 7 листопада 2014 р. № 1085-р) ;
населені пункти на лінії зіткнення – населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України(Розпорядження КМУ від 7 листопада 2014 р. № 1085-р);
інша територія України – територія України, крім території, визнаної тимчасово окупованою, та населених пунктів на лінії зіткнення.

Якщо ви не знаєте, як визначити вірно територію, потрібно звертатись до вищевказаних нормативних документів.
Також, не забувайте, що при виплаті доходів фізичним особам-підприємцям з місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, утримати воєнний збір в розмірі 1,5%.

Тому що, та у відповідності до пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розд. XX Податкового кодексу України об’єктом оподаткування воєнним збором є доходи, визначені ст. 163 Податкового Кодексу України.

А згідно з п. 163.1 ст. 163 Податкового Кодексу України об’єктом оподаткування резидента (фізичної особи підприємця) є – загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Виплати фізичним особам-підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, включаються до загального місячного (річного) оподаткованого доходу.

Що стосується єдиного соціального внеску з виплат вищевказаним фізичним особам, то у відповідності до Статті 7. п.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI., базою для нарахування єдиного внеску для платників – юридичних осіб є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України “Про оплату праці”, та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою – підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців).

Тому, якщо види діяльності вищевказаної фізичної особи-підприємця та види послуг/робіт, які буде надавати даний підприємець неприбутковій організації, співпадають, нараховувати 22 відсотки єдиного соціального внеску не потрібно.

Підводячи підсумки всього вищевказаного, можна сказати наступне, при виплаті доходу фізичній особі-підприємцю, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, неприбуткова організація повинна утримувати за рахунок таких доходів: 18% податку на доходи фізичних осіб 1,5% воєнного збору.

Будьте уважні та не робіть помилок. А ми працюємо для Вас і готові надати свою кваліфіковану допомогу.

 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Ветерани і ветеранки готуються до державної служби та роботи в органах місцевого самоврядування

Відкрита акредитація медіа на 21 Docudays UA

Як створити безбарʼєрний молодіжний простір: новий серіал на Дія.Освіта

Розпочато реалізацію проєкту «Посилення правової грамотності ВПО»

Грантовий хаб ZDOROVI продовжує стрімко розвиватись та втілювати у життя важливі проєкти

Презентовано безкоштовний відеокурс “Гендерна чутливість як елемент корпоративної культури”

  • Богдан Бондаренко

    Більшість ГО та БО працюють з ПП на єдиному податку – ви про них не пишете, але багато хто читає і може зробити неправильні висновки.

    Між тим, 4-й розділ Податкового кодексу не поширюється на ПП-ЄП:

    177.9. Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем, який обрав іншу систему оподаткування доходів від провадження господарської діяльності, здійснюється за правилами, встановленими цим Кодексом.

    292.9. Доходи фізичної особи – платника єдиного податку, отримані в результаті провадження господарської діяльності та оподатковані згідно з цією главою, не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи, визначеного відповідно до розділу IV цього Кодексу.

    Тому п. 38.9 фактично вимагає перевіряти і сплачувати ПДФО за тих ПП, які не на єдиному податку – як правило, це може бути торгівля, реклама, поліграфія (де вигідно формувати податковий кредит за ПДВ та показувати великі витрати – замість 5% з обороту сплачувати)…

    • Larisa Shkurka

      Питання, яке висвітлюється у консультаційному висновку, стосується фізичних осіб підприємців, як платників єдиного податку, так і тих що знаходяться на загальній системі оподаткування. Про це також говориться вище: “Отже, у відповідності до пп.38.9. підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України під час нарахування (виплати) фізичним особам – підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія пункту 177.8 статті 177 цього Кодексу.”
      В законі чітко вказано – незалежно від системи оподаткування. А для фізичних осіб підприємців вона може бути загальна та спрощена. Тому дане питання стосується всіх підприємців, незалежно від системи оподаткування, на якій він знаходиться. Лариса Шкурка