Вийшов порадник із захисту суспільних інтересів для громадських активістів

Як протистояти незаконним діям та боротися з бездіяльністю місцевої влади не маючи юридичної освіти? Вирубка дерев у парку та на вулицях міста, забудова прибережної зони, приватизація муніципальних ...

Буклет Суспільні Інтереси
Вийшов порадник із захисту суспільних інтересів для громадських активістів

Як протистояти незаконним діям та боротися з бездіяльністю місцевої влади не маючи юридичної освіти? 

Вирубка дерев у парку та на вулицях міста, забудова прибережної зони, приватизація муніципальних об’єктів, недбайливе ставлення до об’єктів культурної спадщини – ці події можуть порушувати інтереси громади.

У грудні у місті Дніпро відбулася лекція-обговорення “Адвокація суспільних інтересів”, де презентували перші пілотні екземпляри путівника для громадських активістів. На зустрічі були присутні громадські організації та громадські активісти. Охочі могли долучитися офлайн та онлайн з інших міст та регіонів.

Розбирали часті питання, які стосуються теми. Зокрема, яке законодавство регулює сферу суспільних інтересів, які інструменти участі громадськості існують у місцевому самоврядуванні, навіщо потрібен доступ до публічної інформації, на якому етапі треба підключати юристів. 

В учасників була змога дискутувати, ділитися власним досвідом та консультуватися з експертами. 

В кінці зустрічі ГО “Молодіжна організація “Молоді Ліберали” представила порадник із захисту суспільних інтересів, розроблений на основі досвіду і законодавства на прикладі міста Дніпра. У порадник увійшли інструменти, які розглядали в навчальній програмі акселератор із захисту суспільних інтересів, де громадські активісти під менторством адвокатів розробляли стратегії до запропонованих кейсів. Порадник є універсальним і може бути корисним для інших міст та регіонів.

Василь Підлужний (адвокат ГО “Платформа Громадський Контроль”, Дніпро), ідеолог проєкту по підвищенню спроможностей громадських організацій, член ради арбітражних керуючих Дніпропетровської області, керуючий партнер адвокатського об’єднання, член робочої групи при комітетові з правової політики ВР, запрошений спікер події: 

«Адвокатів із захисту суспільних інтересів не вистачає, це очевидно. Адже actio popularis (з латині “позов в інтересах суспільства”) – це нове слово для юридичної сфери в Україні. Судова практика не достатньо поширена, що можна одразу йти до суду і розраховувати на удачу або швидке рішення. Тому суспільні проблеми варто вирішувати на ранній етапах, а суд тримати за останній метод. Крім судового вирішення існує ще адвокаційне. Секрет та успіх боротьби у вирішенні суспільних питань – в об’єднанні людей навколо проблеми».

Юлія Бляхарська (“Адвокацьке бюро Юлії Бляхарської”, Дніпро) експертиза: захист суспільних інтересів на тему зелених насаджень та комунальної власності, спікерка події: 

«У вирішенні суспільних проблем в першу чергу мають бути зацікавлені самі люди, адже порушуються їхні права. Це основний двигун. Депутати, місцева влада виконують свою роботу та покладені на неї функції. Вони можуть робити це незадовільно, або проявляти бездіяльність. І тут важливо знати свої права, читати закони, будувати план дій, самим ставати адвокатами. Для спрощеного старту буде зручно орієнтуватися на порадник. Ним з впевненістю може бути гід “Як захищати суспільні інтереси».

Андрій Дашко (адвокат, ГО “МО “Молоді Ліберали”, Кривий Ріг) експертиза: захист суспільних інтересів у суді з оприлюднення відкритих даних, спікер події: 

«Зараз у суспільства є запит на зміни. Зміни не просто в очікуванні, а зміни, які можна робити самим. Наше суспільство тримається європейського курсу, коли громадськість проявляє активність у відстоюванні власних прав. Громадськості треба допомогти, підказати, куди рухатися, які кроки можна зробити самостійно. Є шаблони та підказки, як складати запити на публічну інформацію та навіть конструктори судових позовів. Все це можна знайти у пораднику, який, сподіваємось, стане у нагоді активній спільноті».

Порадник доступний для користування онлайн.

PDF-версія для завантаження: тут.

Також можливе замовлення друкованих примірників на поштову адресу. Для цього потрібно заповнити форму

Захід проводився в рамках проєкту за фінансової підтримки Європейського Союзу. Відповідальність за його реалізацію несе громадська організація «Молодіжна організація «Молоді ліберали»


Тематика публікації:                  

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи