Відновлення громад на звільнених територіях: виклики і перспективи.

07 лютого у приміщенні інформаційної агенції Укрінформ відбулося обговорення з проблематики відновлення громад на звільнених (і таких, що наразі очікують на звільнення) територіях Півдня України. ...

південь
Відновлення громад на звільнених територіях: виклики і перспективи.

07 лютого у приміщенні інформаційної агенції Укрінформ відбулося обговорення з проблематики відновлення громад на звільнених (і таких, що наразі очікують на звільнення) територіях Півдня України.

Учасники події: Сергій Данилов – заступник директора Центру Близькосхідних досліджень; Андрій Селецький – голова Нововоронцовської військової адміністрації (Херсонська область); Алла Торчанська – Нововоронцовська військова адміністрація; Людмила Костюк – Кочубеївська військова адміністрація (Херсонська область); Станіслав Захаревич – голова Софіївської громади (Запорізька область); Максим Майоров – Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки; Ігор Семиволос – виконавчий директор Центру Близькосхідних досліджень обговорювали наступні питання:

– Як можна охарактеризувати стан громад?
– Які шляхи на відновлення згуртованості можуть спрацювати?
– Російська пропаганда та способи їй протидії.
– Демографічна ситуація як виклик.

IMG_20230207_133010

За повідомленням Укрінформ подаємо підсумкові матеріали:

У деокупованих сільських громадах Херсонщини не вистачає робочих місць, люди хочуть працювати.

Як передає Укрінформ, про це заявив начальник Нововоронцовської селищної військової адміністрації (СВА) Бериславського району Херсонщини Андрій Селецький.
«По селах – хочу наголосити, це на сьогодні мій головний напрямок… люди дуже хочуть працювати, дуже не вистачає робочих місць, катастрофічно. І це (відсутність роботи – ред.), може призвести до неповоротних наслідків – таких як мародерство, розтягування всього, що недобре лежить», – зазначив Селецький.
За його словами, з-понад 5 тисяч жителів громади, що зараз тут проживають, половина готові «закачувати рукави», повертатися до роботи. Тому влада нині працює над тим, щоб завести у громаду «хоч якесь» виробництво.
Селецький підкреслив, що у деокупованих громадах правобережжя Херсонщини дуже багато руйнацій – знищені дороги, будівлі, комунальні заклади, пошкоджене рухоме та нерухоме майно. Це уповільнює вихід на «рейки», до стандартів життя, яке було до широкомасштабного вторгнення. Правобережжя ворог продовжує обстрілювати, тому наразі нагальне питання створення для селян умов для проживання. Що стосується відновлення, то це буде актуальним тоді, коли війська російських агресорів відженуть з лівобережжя.

Водночас Селецький звернув увагу, що потрібно збільшити кількість бригад, які працюють над відновленням електропостачання у громаді. «До 11 листопада на території нашої громади працювали чотири бригади з відновлення електропостачання… Після 11 листопада, після звільнення Херсона, залишилася одна бригада. І якщо до 11 листопада у нас були перспективи підключення електромережі нашої всієї громади до кінця минулого року, на сьогодні у нас, дай Боже, до початку літа», – каже Селецький.
За його словами, зрозуміла увага до обласного центру – адже там проживає більше мешканців та більше інфраструктури, проте потрібно боротися з меншовартістю селянина у суспільстві.
Селецький також відзначив, що громадам допомагають, вони не кинуті напризволяще. Проте наразі потрібна комунікації з приводу того, яка саме гуманітарна допомога необхідна.

За словами начальника Станіславської сільської військової адміністрації Херсонського району Олександра Бабуцького, кожна деокупована громада на правобережжі перебуває під обстрілами, багато територій не розміновано, тому люди не можуть повернутися до нормального життя, до роботи – не працюють аграрні підприємства, не сплачуються податки.
Він подякував волонтерам, які привезли допомогу після деокупації громади – генератори та паливо до них, продуктові набори, наразі у громаду починає надходити дуже багато будівельних матеріалів. Начальник військової адміністрації зазначив, що найбільше у громаді постраждало село Олександрівка – там зруйновано 95% будинків, більше як 900 будинків треба відбудовувати. «Якщо окупацію пережили шістнадцять людей, то зараз їх уже близько двохсот, 114 будинків латають. І це найбільше нас згуртовує – що допомагають і закордонні друзі, і з усієї України – і продукти везуть, і будівельні матеріали», – розповів начальник сільської військової адміністрації.
Бабуцький також підтримав необхідність переходу до раціонального надання гуманітарної допомоги – щоб люди, які справді потребують, отримували допомогу від волонтерів та держави водночас, щоб жителі сільської громади не втрачали стимули самостійно працювати і забезпечувати себе. При цьому, як він підкреслив, діяти треба обережно, адже люди зазнали втрат, і вони не мають відчути себе покинутими. Проте він акцентував на тому, що зекономлені резерви потрібно направляти ЗСУ, оскільки правобережжя повернеться до нормального життя лише після звільнення лівобережжя.

Як зазначила під час обговорення співробітниця Нововоронцовської військової адміністрації Алла Торчанська, наразі населення на деокупованих територіях Херсонщини завдяки гуманітарній допомозі не голодує, у людей є запас харчів. На її думку, таку допомогу продуктами люди, що пережили окупацію, сприймають також, як компенсацію за страждання, яких вони зазнали. Проте, як підкреслила Торчанська, наразі треба акцентувати увагу на інших потребах, наприклад, на тому, щоб було чим опалювати помешкання. За її словами, люди оговтуються від окупації і треба вже думати про те, що робити далі, чим зарадити державі, собі, а не очікувати, хто яку допомогу привезе.

Матеріали обговорення надалі будуть враховані при напрацюванні рекомендацій з питань безпеки і розвитку регіону для відповідних суб’єктів владних повноважень.

Повний запис обговорення можна подивитися ТУТ:

****
Захід проведено у рамках проекту “Сприяння громадянському активізму у Південній Україні“, здійснюваного Центром близькосхідних досліджень (AMES) за сприяння National Endowment for Democracy. Партнером у проведенні обговорення виступив Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Щодо додаткової інформації, питань співпраці тощо прохання звертатися:
[email protected] – Сергій Данилов.
[email protected] – Ігор Семиволос.

Слава Україні!


Тематика публікації:               

Останні публікації цього розділу:

Від теорії до практики: Як ШІ стає союзником у боротьбі з дезінформацією

Відкриваємо осінній сезон новими вакансіями в громадському секторі

Як зробити Ради ВПО дієвим, а не формальним інструментом локальної демократії? Експертні поради

«Власні кордони: як їх захищати? Що робити, коли тебе газлайтять?»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

План відновлення та розвитку Новобілоуської громади на фінішній прямій

Наслідки війни та економічні проблеми: про які фактори небезпеки говорять жителі Коломийської, Турбівської та Шевченківської громад