В Татарбунарському районі впроваджується спільна ініціатива щодо забезпечення безпеки в громаді

З початку 2017 року Одеською обласною організацією Комітету виборців України, спільно з поліцією і місцевими органами влади, в Татарбунарському районі Одеської області впроваджується партнерська ...

444
В Татарбунарському районі впроваджується спільна ініціатива щодо забезпечення безпеки в громаді

З початку 2017 року Одеською обласною організацією Комітету виборців України, спільно з поліцією і місцевими органами влади, в Татарбунарському районі Одеської області впроваджується партнерська ініціатива щодо забезпечення безпеки в громаді. Ініціатива базується на підході Community Policing і передбачає спільну діяльність і відповідальність поліції, органів місцевого самоврядування, інших державних і недержавних структур, місцевих жителів.

Заступник голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Ігор Бринош підкреслив надзвичайну актуальність безпекових питань в громаді, необхідність їх повноцінної ідентифікації та вирішення спільними зусиллями. «Незважаючи на реформу поліції, в місцевих невеликих громадах позитивних змін практично не відбулося – люди як і раніше не довіряють поліції, безпека в громаді на дуже низькому рівні, органи місцевого самоврядування як і місцеві мешканці не залучені до забезпечення безпеки в громаді. Події конфлікту у с. Лощинівка Ізмаїльського району Одеської області в серпні 2016 року показали величезні проблеми з превенцією та забезпеченням безпеки в громаді, повну неспроможність поліції та місцевої влади в цій сфері. Безпека в громаді має передбачати як спільну діяльність, так і спільну відповідальність поліції, органів місцевого самоврядування, місцевих мешканців, інших державних та недержавних структур. Тим більше, місцева влада отримала більше повноважень в сфері безпеки, а відповідно – нові можливості для розвитку в цьому напрямку.

444

 

Метою партнерської ініціативи «Безпечна Татарбунарщина спільними зусиллями», яка здійснюється за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження», є сприяння налагодженню сталих скоординованих зв’язків та спільної відповідальності органів місцевого самоврядування, поліції, інших органів державної влади, громадських формувань та місцевих активістів, результатом чого стане забезпечення безпечного середовища в місті Татарбунари та Татарбунарському районі Одеської області. Ініціатива базується на підході Community Policing, який передбачає постійну взаємодію поліції з населенням та місцевою владою заради спільного безпечного простору. Першим кроком в реалізації ініціативи стало налагодження в Татарбунарському районі ефективних горизонтальних та вертикальних зв’язків між усіма сторонами, які займаються чи дотичні до питань забезпечення безпеки в громаді.

23 лютого 2017 року в місті Татарбунари вперше комплексно обговорили проблеми забезпечення безпеки в громаді за участю всіх державних та недержавних органів, які працюють в цій сфері. Участь в стартовому «круглому столі» ініціативи прийняло більше 25 учасників – керівництво районної ради, районної державної адміністрації, міської ради, Тузлівської ОТГ, поліції, ДСНС, відділів райдержадміністрації, відділу з питань пробації, бюро правової допомоги, громадських формувань з питань охорони громадського порядку, громадські активісти та правники. Головним результатом зустрічі стало створення на базі Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Координаційного офісу безпеки. Офіс безпеки створено у вигляді інформаційно-координаційного центру (майданчику) без формалізації статусу, який буде розміщуватися в місті Татарбунари. Приміщення для Офісу безпеки за адресою вул. Центральна, будинок 50, надано Татарбунарською міською радою і вже в кінці квітня цього року планується його урочисте відкриття.

Мета та завдання Координаційного Офісу безпеки, а також особливості його діяльності викладені в ухваленому Меморандумі «Про створення Координаційного офісу безпеки». Меморандум підписали керівники 16 організацій, в тому числі Татарбунарська районна рада, Татарбунарська РДА, Татарбунарська міська рада, Татарбунарське відділення поліції, відділ ДСНС, районний сектор ДМС, громадське формування з охорони громадського порядку «Козацька варта – Татарбунари». Спільним рішенням, для практичної реалізації положень Меморандуму, функції голови Координаційного Офісу безпеки покладено на представника Одеської обласної організації Комітету виборців України Леоніда Семененко, який має значний досвід в діяльності поліції, органів юстиції та громадській роботі та користується авторитетом в громаді.

В березні місяці розпочато проведення локального аналізу безпекових проблем в громаді, який має завершитися підготовкою «Паспорту безпеки громади» (для міста Татарбунари, приморських та аграрних населених пунктів Татарбунарського району). Безпековий паспорт громади буде містити викладення основних загроз для мешканців, карту небезпечних місць, класифікацію та опис виявлених проблем. Важливо, що виявлені проблеми будуть ідентифіковані спільно з визначенням органів, відповідальних за їх вирішення. Наприклад, питання, які можливо вирішити зусиллями поліції чи державної служби з надзвичайних ситуацій; питання, які перебувають у винятковій компетенції місцевого самоврядування; питання, які потребують комплексних зусиль різних сторін. За результатами локального аналізу, також будуть сформовані відповідні пріоритети для подальшої діяльності органів місцевого самоврядування, поліції, громадських формувань та активістів. Наприклад, встановлення вуличного освітлення на проблемних вулицях, облаштування парків та інших громадських місць, зміна маршрутів патрулювання чи дислокації дільничних, корекція акцентів та заходів в профілактичній превентивній роботі тощо. Окремо буде проведено аналіз місцевих програм щодо забезпечення безпеки в громаді (та дотичних до проблеми) з рекомендаціями щодо їх зміни чи прийняття нових локальних документів.

Наразі підготовлено анкету для опитування місцевих мешканців, яке буде тривати протягом квітня 2017 року. Значний масив інформації щодо безпекових проблем в громаді дадуть результати фокус-групових досліджень, експертних опитувань, статистична інформація від поліції та державної служби з надзвичайних ситуацій. Наприклад, 21 березня керівником Координаційного Офісу безпеки Леонідом Семененко, проведено зустріч з 11 медичними сестрами лікарні та виконувачем обов’язків головного лікаря ЦРЛ Іваном Арапу. Медичні працівники звернули увагу на небезпеку переходити в темну пору доби між відділеннями та необхідність облаштування у прийомному відділенні камер відеоспостереження. Як і більшість місцевих жителів, медичних працівників турбує відсутність жодного світлофора та облаштованих переходів на автодорозі Одеса-Бухарест, яка проходить по центральній вулиці В.Тура у місті Татарбунари.

Важливим напрямком діяльності ініціативи є навчальний компонент з молоддю. Зокрема, для старшокласників 5 навчальних закладів міста Татарбунари та району протягом квітня – травня буде проведено факультатив «Твоя безпека в громаді». Наразі затверджена програма факультативу, яка включає 5 занять з практичними та інтерактивними вправами. Викладати факультатив будуть практикуючі правники-тренери, за участю представників поліції, державної служби з надзвичайних ситуацій, інших фахівців. Також буде посилено профілактичну роботу з молоддю щодо попередження злочинності (через представників школи, батьківські комітети, спортивні секції). Перед літніми канікулами, для школярів будуть проведені спільно з ДСНС заняття щодо безпеки дітей та підготовлено відповідну пам’ятку.

За словами голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Анатолія Бойко, досвід спільного вирішення безпекових питань в Татарбунарському районі може стати відправною точкою та мотиватором для впровадження в інших громадах регіону. Зокрема, таким підходом вже зацікавилася Ренійська міська рада Одеської області.

Ініціатива «Безпечна Татарбунарщина спільними зусиллями» впроваджується Татарбунарським Офісом Мережі правового розвитку Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» спільно з Татарбунарською районною та міською радою, Татарбунарською районною державною адміністрацією, за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Як військові дії впливають на захист прав людини?

Що зробив Меморіал у квітні: сторінка пам’яті Далі, дослідження практик меморіалізації, хвилина мовчання на івентах

Мистецькі майстерні проекту Creating Вridges

У громадах Півдня України проводять картування місцевого неурядового сектору

Правоохоронці та фахівці громад Чернігівщини посилюють спроможність з протидії гендерно зумовленому насильству

Участь громадян у процесах відновлення: кейс Березнегуватської громади (Миколаївщина)