В Сумах презентували оцінку якості роботи судів області

25 липня 2019 року в актовій залі Сумського окружного адміністративного суду відбулася презентація звіту за результатами дослідження задоволеності відвідувачів судів окремими аспектами роботи суду за ...

Додано:
Viktor Tarasov

Sumy_25.07.2019_1
В Сумах презентували оцінку якості роботи судів області

25 липня 2019 року в актовій залі Сумського окружного адміністративного суду відбулася презентація звіту за результатами дослідження задоволеності відвідувачів судів окремими аспектами роботи суду за методологією КГЗ в рамках системи оцінювання роботи суду (СОРС) в Сумській області.

Опитування проводила громадська організація «Північна правозахисна група в рамках проекту «Проведення опитувань учасників судових проваджень з використанням методології карток громадянського звітування (КГЗ) в Чернігівській та Сумській областях», що реалізовувався за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Нове правосуддя».

Сергій Воловик, заступник голови Сумського окружного адміністративного суду, під час привітального слова підкреслив, що думка відвідувачів суду є необхідною умовою отримання уявлення про фактичні результати діяльності суду, тому Сумський окружний адміністративний суд постійно проводить різноманітні опитування, після яких враховуються зауваження та пропозиції респондентів.  

Олена Максименко, завідуюча сектором організаційного забезпечення діяльності судів та судової статистики ТУ ДСА в Сумській області, також підкреслила важливість вивчення думки відвідувачів, які останнім часом активно долучаються до оцінювання інновацій в роботі судової системи, таких як запровадження медіації в суді та користування системою «Електронний суд».

Участь у заході взяли керівництво та судді окружного, господарського, адміністративного та інших загальних судів Сумської області, представники державної судової адміністрації, Головного територіального управління юстиції та Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області, представники адвокатської та правозахисної спільноти.

Протягом квітня-травня 2019 року спеціально підготовленими інтерв’юерами було проведено опитування відвідувачі в 23 судах Сумської області. Опитування проводилися безпосередньо в приміщеннях судів шляхом індивідуального інтерв’ю та анкетування. Всього по області було опрацьовано 1499 анкет відвідувачів суду. Середня оцінка всіма респондентами по регіону – 4,56 (за 5-бальною шкалою).

Як зазначила Наталія Єсіна, координаторка проекту в Сумській області, метою цього дослідження було вивчення думки громадян, які є відвідувачами судів та користувачами судових послуг задля сприяння налагодження належної комунікації та взаємодії між судами та громадськістю, а також вдосконаленню роботи судів в цілому.

В ході даного опитування була зібрана та проаналізована інформація за такими параметрами як доступність суду, зручність та комфортність перебування в суді, повнота та ясність інформації, прийнятність витрат, пов’язаних зі зверненням до суду, доступність правової допомоги у разі необхідності, дотримання термінів судового розгляду, сприйняття роботи працівників апарату суду, сприйняття роботи судді.

Середній інтегральний показник по всім зазначеним параметрам – вимірам якості по 23 судах області становить 4,60 балів.

Доступність судів області відвідувачі оцінили на 4,41 бал, зауваження від респондентів в різних судах були схожими, адже люди зазначали про проблеми з доступом до приміщення суду людей з інвалідністю, замалою парковкою для автомобілів, неможливістю оплатити послуги адвоката тощо.

Середня оцінка зручності і комфортності перебування в судах області є найвищою – 4,71 бал. Під час підрахунків, до уваги бралась достатність освітлення, місць для роботи з документами, чистота та прибраність в будівлях суду, доступ до побутових приміщень (туалетів). Щодо повноти та ясності інформації в судах, відвідувачі оцінили цей показник на 4,65 балів. Оцінка сприйняття роботи працівників суду – 4,64. Дотримання термінів судового розгляду – 4,49. Щодо роботи суддів, опитувані поставили 4,69 балів. В цьому блоці питань оцінювалась неупередженість судді, надання можливостей обґрунтувати позицію на засіданні, коректність, ввічливість та інші показники.

Про досвід участі Сумського окружного адміністративного суду в проекті «Проведення опитувань учасників судових проваджень з використанням методології карток громадянського звітування (КГЗ) в Сумській області» доповіла Катерина Недайхліб, керівник апарату Сумського окружного адміністративного суду. Також вона розповіла про ті зміни, які поступово відбуваються в суді після вивчення думки респондентів: встановлюються кулери з водою, збільшується кількість місць для роботи з документами, відвідувачі забезпечуються зарядними пристроями для мобільних телефонів тощо. З останнього – біля суду була встановлена парковка для велосипедів.

Учасники обговорення погодились з тим, що подібні проекти важливі та підвищують рівень довіри до судів в суспільстві, адже відвідувачі відчувають зацікавленість їхньою думкою та бачать реальні зміни.

Проект «Проведення опитувань учасників судових проваджень з використанням методології карток громадянського звітування (КГЗ) в Чернігівській та Сумській областях» реалізує Чернігівський громадський комітет захисту прав людини у партнерстві з громадською організацією «Північна правозахисна група» (м.Суми) за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

НЕФКО на конференції ReBuild Ukraine: «Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії», але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку

Impact Business Accelerator 2024: як український бізнес стає рушієм соціальних змін