В Одесі пройшло навчання ромських лідерів з питань громадської та політичної активності

Протягом трьох днів, з 10 по 12 вересня 2018 року, в місті Одесі пройшло навчання ромських активістів та активісток з Одеської області щодо питань лідерства, громадської та політичної активності. ...

23
В Одесі пройшло навчання ромських лідерів з питань громадської та політичної активності

Протягом трьох днів, з 10 по 12 вересня 2018 року, в місті Одесі пройшло навчання ромських активістів та активісток з Одеської області щодо питань лідерства, громадської та політичної активності. Унікальна навчальна програма «Ромська школа громадської та політичної активності», окрім навчального компоненту, включала дискусії, зустрічі з експертами, мережування, супутні просвітницькі та мотиваційні заходи. Окрім апробації навчальної програми та практичної підготовки ромських активістів за результатами заходу сформовано ініціативну групу щодо створення Ромського політичного клубу.

Метою навчальної програми «Ромської школи громадської та політичної активності» являлось навчання ромських активістів та активісток базовим принципам розвитку лідерства, ефективним формам громадської та політичної участі, а також мережування та формування регіональної спільноти політично активних ромських лідерів. Всього участь в навчанні прийняли 16 ромських лідерів та лідерок переважно молодого віку, 2 журналістки, які висвітлюють ромську тематику, 5 тренерів, 4 експерти.

З учасниками навчання працює Володимир Кондур

Програма тренінгу базувалася на практичному досвіді моніторингу проблем політичної участі ромської спільноти, а також враховувала попередній запит ромських активістів та активісток на навчання. Навчальний компонент тренінгу включав блок розвитку лідерства та громадської діяльності в Україні (враховуючи специфіку діяльності ромських активістів); концепцію прав людини, протидію дискримінації та захист прав вразливих категорій; систему органів влади в Україні, політичні права, реформу децентралізації та особливості об’єднаних територіальних громад, участь громадян у бюджетному процесі, безпеку в громадах; вибори і виборчі процедури, статус виборця та обраної особи, основні порушення на виборах, огляд майбутніх виборчих кампаній; планування та проведення адвокаційних кампаній, зовнішню комунікацію та роботу зі ЗМІ.

Для максимального занурення в практичний компонент громадської та політичної участі ромів, було організовано низку практикумів. Зокрема, це був огляд прогресивного міжнародного досвіду політичної участі ромів; протидія «мові ворожнечі» щодо ромської спільноти та особливості захисту прав ромів (на прикладі судових процесів щодо подій в Лощиновці); проблеми впровадження Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року; діяльність громадських радників в Україні; досвід та перспективи впровадження «ромських радників» в громадах. Зокрема, про свою діяльність як громадського радника в громаді с. Корсунці Одеської області розповів сертифікований громадський радник Дмитро Продан.

Дмитро Продан

Практикум щодо ініціатив та сервісів Міністерства юстиції України та актуальних змін в законодавстві учасникам тренінгу провела представниця Головного територіального управління юстиції в Одеській області Надія Швець. Зокрема, спікерка від органів юстиції ознайомила ромських активістів та активісток з діяльністю Міністерства юстиції України, онлайн-сервісами, цілями та шляхами реалізації проекту «Я маю право!», а також можливістю користування послугами з надання первинної правової допомоги та безоплатної вторинної правової допомоги, зверненням за юридичною допомогою до громадської приймальні Головного територіального управління юстиції в Одеській області.

Учасники навчання під час практикуму

Кожен навчальний день тренінгу було завершено невеликими панельними дискусіями за участю запрошених ромських лідерів та експертів в сфері виборів, політичної роботи, діяльності органів влади та медіа. В перший день навчання пройшла дискусія «Ромське лідерство в Україні: проблеми та перспективи», своїм досвідом та думками з учасниками ділились визнані ромські лідери Сергій Єрмошкін та Володимир Кондур. Зокрема, Сергій Єрмошкін підкреслив зміну формату відносин ромів із владою. «Якщо раніше ми просили владу щось зробити, то тепер нагадуємо та доручаємо виконувати те, що прописано законами нашої країни». Також ромським лідером було акцентовано увагу на важливості освіти для ромської спільноти. «30 років тому в Одеській області було п’ятеро ромів з вищою освітою, з них троє мали творчу освіту. Особисто я мрію, щоб ромська мова була в навчальній програмі шкіл і держава платила вчителям за її викладання».

Другий день тренінгу завершився дискусією «Політична участь ромів як противага дискримінації ромської спільноти», участь в якому прийняли голова Ромського правозахисного фонду Володимир Кондур, голова Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Анатолій Бойко, журналістка та правозахисниця Ольга Веснянка, ромський лідер з Татарбунар Олександр Карай. Однією з основних тем дискусії стали питання впливу ромських баронів на процеси інтеграції ромів та активізацію громадської та політичної роботи.

Надія Швець

Володимир Кондур зазначив, що наразі перед ромами стоїть дилема – забути про баронство взагалі і перейти на сучасний формат лідерства, чи вдосконалити таку традиційну модель відносин, покращити відносини барона та громади. «Прийнятним може бути варіант, коли ми можемо взяти гарні речі з традицій ромів та перенести їх в сучасну модель управління з активною участю ромів в суспільному житті».

Ольга Веснянка привела приклад молодого ромського юриста Романа Романова, який на минулих виборах балотувався в Нерубайському і якому не вистачило 10 голосів для перемоги. «Можливо, якби ви, як молоді активісти, якось разом з ним почали спільну кампанію, це був би наш спільний успіх і потім разом з ним можна було працювати в регіоні. Але насправді виходить так, що в суспільстві зараз чекають чогось. Всі органи, які щось вирішують, не важливо на якому рівні, задаються питанням  – а де ті роми, які можуть прийти і щось запропонувати?».

Володимир Кондур та Сергій Єрмошкін (зліва напрво)

Анатолій Бойко припустив, що наразі перед ромами в аспекті політичної участі стоїть два питання  – «навіщо?» і «як?». «Найголовніше визначитися, навіщо це потрібно ромам. Існувати можна і в тому вигляді, в якому ви і зараз є, але світ змінюється і в цьому новому світі є можливості для всіх, в тому числі і для ромської спільноти. Необхідно тільки ці можливості реалізувати, а для цього потрібно тільки себе переконати і зробити крок вперед».

Великий мотиваційний вплив на учасників навчання справили вечірні кіно-покази документальних фільмів з циклу “Ромська мрія” – історії про мешканців таборів Закарпаття Дениса, Мирослава, Діану та Ренату, яких вважають успішними в ромському середовищі, тож вони прагнуть бути взірцями. Серед учасників тренінгу також з’явились ідеї щодо підготовки відео-матеріалів про ромських лідерів Одещини, які також багато роблять для захисту прав ромів та сприяють їх інтеграції.

Ініціативна група зі створення Ромського політичного клубу

Значним успіхом навчання стало обговорення перспектив політичної та громадської участі молодих ромів Одещини, результатом чого стало створення ініціативної групи щодо створення Ромського політичного клубу. Комунікаційним координатором неформального об’єднання обрано молоду ромську лідерку з Ромського правозахисного фонду Віту Кобзар, а також узгоджено дату та формат установчих зборів Ромського політичного клубу. 

«Ромська школа громадської та політичної активності» проводиться спільно Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» та ГО «Ромський правозахисний центр», за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» (в рамках проекту «Ромський центр політичної участі») та Minority Rights Group Europe (в рамках ініціативи «Партнерство для всіх: розробка стратегій соціально-економічного співробітництва між ромськими громадами та місцевими органами влади в Україні»).


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Будувати спільноту в часи війни: як партисипативний театр змінює громади в Україні

Молодіжні ради отримали компʼютерну техніку та оснащення для роботи

ProjectPro: підтримка Європейського Союзу для українського бізнесу

Практика Театру Пригноблених увійшла до альбому інклюзивних мистецьких практик в Україні

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади