У Харківській області дослідили рівень впливу пропаганди та дезінформації в місцевих громадах

У вересні 2017 року громадською організацією «Харківський правозахисний альянс» було проведено експертне опитування з питань впливу пропаганди та дезінформації в місцевих ЗМІ, засобів перевірки ...

Додано:
kharkiv.alliance

21768397_1850913578554698_450377775284778258_n
У Харківській області дослідили рівень впливу пропаганди та дезінформації в місцевих громадах

У вересні 2017 року громадською організацією «Харківський правозахисний альянс» було проведено експертне опитування з питань впливу пропаганди та дезінформації в місцевих ЗМІ, засобів перевірки інформації та протидії маніпуляціям в містах Харків, Люботин, Куп’янськ та Ізюм. Опитування мало на меті з’ясувати думку респондентів стосовно впливу пропаганди та дезінформації в Харківській області та визначити засоби перевірки інформації. Окрім цього, завданнями опитування було виявити канали дезінформації та ворожої пропаганди у Харкові та Харківській області, а також групи населення, котрі є найбільш чутливими до впливу пропаганди. Всього було опитано 13 респондентів з вищезазначених міст, серед яких представники ЗМІ і громадських організацій.

За результатами опитування можна стверджувати, що головними каналами розповсюдження дезінформації є інтернет та телебачення. Якщо телебачення на сьогоднішній день достатньо суттєво контролюється державою (заборонено багато російських телевізійних каналів, фільмів тощо), то, не дивлячись на заборону владою України доступу до деяких російських соціальних мереж та сайтів, контролювати інтернет є дуже складно. Також доволі часто «чутки», друкована преса та радіо можуть розносити ворожу пропаганду, а інколи її можна побачити навіть у кіно.

З аналізу ситуації можна зробити висновки про те, що найнадійнішими способами перевірки інформації є звертання до незалежних ЗМІ та вміння розгледіти фейкові новини. Найбільш вразливими верствами населення для впливу дезінформації та ворожої пропаганди є:  пенсіонери, представники робочих професій, представники силових структур, вчителі та лікарі.

Серед рекомендацій експертів можна виділити наступні: збільшення рівня медіа грамотності шляхом залучення фахівців для проведення тренінгів з питань підвищення медіаграмотності населення; боротьба з фейками, російськими ЗМІ та соціальними мережами (одним із засобів може бути створення якісної радіостанції на громадських засадах, ціллю якої було б надання населенню правдивої інформації щодо актуальних новин, а також розвінчання різноманітних фейків); підтримка проукраїнських ЗМІ, розвиток інтернет ресурсів, направлених на факт-чекінг, посилення патріотичного виховання через створення осередків патріотичного виховання молоді, особливо у містах, де існує достатньо високий рівень впливу пропаганді серед молоді (Ізюм, Люботин), а також розробка програми роботи зі старшим поколінням, пенсіонерами (Харків); залучення громадських організацій, волонтерів, міжнародних донорів до вирішення цієї проблеми.

З повною версією звіту можна ознайомитись за посиланням.

Проект «Громадська кампанія з підвищення медіаграмотності мешканців Харківщини як інструмент протидії дезінформації та перешкоджання дестабілізаційним заходам в регіоні в умовах військового конфлікту», реалізується ГО «Харківський правозахисний альянс» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Празька Декларація 11-ти міністрів, відповідальних за політику згуртованості

Eксперти U-LEAD допомагають громадам проводити безпечну внутрішню комунікацію

ZDOROVI запускають проєкт ментальної підтримки для медичних працівників з південно-східного регіону

На Кіровоградщині стартувала навчальна поїздка для представників громад Миколаївщини та Херсонщини

У Києві відбувся перший EuroSummit громадських організацій

Нові можливості проєкту центру АХАЛАР з посилення ментального здоров'я для лідерів НДО та "хелперів"