Українські міста та неурядові організації об’єднали зусилля у протидії епідемії туберкульозу

Асоціація міст України, Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнська коаліція громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнська асоціація людей, які ...

IMG-631882df1e938634b7b9d149914c456e-V
Українські міста та неурядові організації об’єднали зусилля у протидії епідемії туберкульозу

Асоціація міст України, Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнська коаліція громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнська асоціація людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» так само, як і Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вважають туберкульоз найбільш небезпечною хворобою серед усіх інфекційних і паразитарних хвороб.

5 грудня 2019 року відбулося підписання Меморандуму про співпрацю між Асоціацією міст України та Фундацією «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнською коаліцією громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ».

У церемонії підписання взяли участь: Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, Голова правління Фундації «Українці проти туберкульозу» Віталій Руденко, Співголова Всеукраїнської коаліції громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» Сергій Борткевич, Голова правління Всеукраїнської асоціації людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» Віктор Пилипенко.

Партнерство передбачає сприяння впровадженню заходів, спрямованих на подолання туберкульозу в країні, включаючи асоційовані захворювання, такі як ВІЛ/СНІД, діабет, онкологію, гепатити тощо. Це важливо, щоб не втратити сили, ресурси та темпи для досягнення Третьої Цілі сталого розвитку – покласти край епідеміям СНІД, туберкульозу, малярії та тропічних хвороб, особливо в рамках медичної реформи.

Як наголосив в ході підписання Меморандуму Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан: «Консолідація зусиль та чітка координація дій АМУ та громадських організацій дозволять нам сприяти створенню здорового середовища в громадах. Ми готові долучитися до вирішення першочергових завдань, спрямованих на ефективну профілактику туберкульозу в громадах».

Згідно Меморандуму, АМУ та організації-підписанти проводитимуть інформаційно-просвітницьку, організаційну, методичну підтримку практичним розробкам, матеріалам, тренінгам стосовно актуальних питань у сфері протидії туберкульозу в громадах – членах АМУ.

Таким чином, підписавши Меморандум про співпрацю, АМУ та громади-члени приєдналися до реалізації Глобальної стратегії «Покласти край ТБ» на період 2016–2035 роки та Державної стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню, ухваленої Урядом 27 листопада 2019 року, для подолання епідемії в країні.

ВООЗ закликав визнати туберкульоз однією з соціальних проблем, що заслуговує на пріоритетну увагу. Глобальна стратегія передбачає дії поза межами сектора охорони здоров’я, які можуть допомогти запобігти туберкульозу за допомогою впливу на соціальні детермінанти, що лежать в його основі. Запропоновані практичні заходи включають зменшення рівня бідності, забезпечення продовольчої безпеки та поліпшення умов життя і роботи, а також заходи, спрямовані на подолання безпосередніх факторів ризику, таких як боротьба з тютюнопалінням, скорочення надмірного вживання алкоголю, надання допомоги при захворюванні на діабет та профілактика діабету.

Державна політика протидії захворюванню на туберкульоз не може бути успішною, якщо спрямована на долання викликів туберкульозу виключно медичними засобами, не передбачаючи, в основі своїй, комплексний підхід, який сприятиме усуненню докорінних соціально-економічних причин та наслідків поширення в Україні епідемії туберкульозу.

Таким чином, успіх досягнення мети і завдань Глобальної стратегії вимагає багатогалузевого і багатосекторального підходу і буде залежати не тільки від діяльності органів охорони здоров’я, а й інших органів влади і місцевого самоврядування, а саме фінансів, праці, соціального забезпечення, житлово-комунального господарства, гірничої справи, сільського господарства тощо.

Тож Меморандумом, зокрема, передбачено здійснення Сторонами інформаційно-просвітницької, організаційної, методичної підтримки у створенні програм багатовідомчого та багатосекторального підходу до профілактики, виявлення нових випадків захворювання та організації лікування туберкульозу і асоційованих із ним захворювань.

Асоціація міст України, яка сьогодні об’єднує близько 800 міст і громад, в яких проживає понад 80,0% населення України має для цього значний і неоціненний потенціал. Сьогодні нагального вирішення потребують ефективна профілактика туберкульозу і асоційованих із ним захворювань в громадах, своєчасне виявлення нових випадків захворювання, сприяння переходу на пацієнт орієнтований підхід до лікування хвороби, соціальне забезпечення громадян, хворих на туберкульоз під час проходження лікування на стаціонарному та амбулаторному етапах, захист громадян від туберкульозу та асоційованих із ним хвороб, сприяння розвитку фтизіатричної, інфекційної та інших медичних служб. Важливо, щоб кошти, які звільняються внаслідок скорочення ліжкового фонду, спрямовувалися не до бюджету, а використовувалися на розвиток медичної допомоги, заохочення лікарів первинної медичної ланки, фтизіатрів, інфекціоністів тощо.

Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнська коаліція громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнська асоціація людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ», в свою чергу, мають значний успішний досвід діяльності з адвокації, комунікації та соціальної мобілізації у сфері протидії захворюванню на туберкульоз.

Цей потенціал надає підстави спільними зусиллями розробити, започаткувати та розвинути національну програму «Українські міста без туберкульозу», а підписання Меморандуму про співпрацю стало першим кроком на шляху до цього.

Додаткова інформація на сайті Асоціації міст України www.auc.org.ua


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії