Україна може отримати свій перший «Оскар» з фільмом «Будинок зі скалок»

Єдиний фільм з України «Будинок зі скалок» (A House Made of Splinters) спільного виробництва України, Данії, Швеції та Фінляндії став претендентом на премію «Оскар» у номінації Найкращий ...

555
Україна може отримати свій перший «Оскар» з фільмом «Будинок зі скалок»

Єдиний фільм з України «Будинок зі скалок» (A House Made of Splinters) спільного виробництва України, Данії, Швеції та Фінляндії став претендентом на премію «Оскар» у номінації Найкращий повнометражний документальний фільм. Про це Американська кіноакадемія зазначила 24 січня 2023 року на своєму сайті. Це сталося вперше в історії незалежної України.

Прем’єра відбулася на фестивалі «Санденс» 2022-го року. Це вже друга картина режисера Сімона Леренґа Вільмонта, яку було знято в Україні. Партнером зі створення фільму став благодійний фонд «Голоси дітей».

У центрі сюжету пронизлива історія трьох дітей, яких тимчасово відлучили від батьків. Очікуючи на вирішення своєї долі, Єва, Саша та Коля знаходять дружбу та проблиски надії в старих стінах Лисичанського дитячого будинку поблизу лінії фронту на сході України. А група вольових соціальних працівників створює для дітей такий необхідний безпечний простір і дарує моменти радості та спокою.

В «Будинку зі скалок» не було ані сценарію, ані репетицій, ані навіть дублів. «Були лише я, камера та мій асистент. Так дітям стало легше розкритися і бути собою. Вони часто забували, що ми є поряд і просто жили своїм життям» – розповідає Сімон Леренґ Вільмонт.

За два роки було відзнято 245 годин матеріалу. До фільму увійшло лише 1,5. І за ці півтори години творцям стрічки вдалося чесно показати дітей, які живуть між двома війнами. Між війною, яку розв’язала росія та війною, яка щодня триває у їхніх домівках через байдужість батьків.

Щирість зйомок відзначили і критики. The Guardian пише, що діти танцюють, граються та розчісують лялькам волосся так, немов камери немає. А Variety називає «Будинок зі скалок» вишукано-інтимним, де камера разом з дітьми спокійно спостерігає за їхнім зворушливим періодом невизначеності.

«Безперечно, це приємна для України подія. Та все ж важлива не стільки перемога у номінації на «Оскар», скільки можливість надати гучності голосам українських дітей. Почути їх. Привернути увагу до проблем дитинства під час війни. А головне — дати маленьким українкам та українцям шанс на гідне й безпечне життя»  зазначив Азад Сафаров, другий режисер і лінійний продюсер стрічки, а також співзасновник фонду «Голоси дітей».

Завдяки одному з закритих показів стрічка змінила долю героя — підлітка Колю всиновила сім’я, яку вразила непроста історія хлопця.

Саме під час зйомок «Будинку зі скалок» український документаліст Азад Сафаров та правозахисниця Олена Розвадовська у 2019 році створили благодійний фонд «Голоси дітей», який надає психологічну допомогу та індивідуальну гуманітарну підтримку родинам, працює з громадами й закладами для дітей у межах всієї країни.

До цього команда фонду працювала як волонтери і з 2015 р. організовувала психологічну допомогу дітям, які постраждали в результаті бойових дій.

«Будинок зі скалок» вже отримав ряд нагород:

  • 2021 Найкраща режисерська робота в категорії «Світове документальне кіно» – Фестиваль незалежного кіно «Санденс», США

  • 2022 Премія The Dragon Award Best Nordic Documentary – Ґетеборзький кінофестиваль, Швеція

  • 2022 «Золотий Александр» за Найкращий документальний фільм – МКФ в Салоніках, Греція

  • 2022 Приз ФІПРЕССІ – МКФ в Салоніках, Греція

І вже 12 березня 2023 року на 95-тій церемонії вручення премії «Оскар» стрічка побореться за статуетку у Лос-Анджелесі. Тож бажаємо «Будинку зі скалок» отримати перемогу.

Фонд “Голоси дітей” виріс з волонтерської діяльності на сході України. Після розгортання там збройного конфлікту ми займалися евакуацією та терміновою допомогою постраждалим безпосередньо на лінії фронту. Потім самотужки проводили арт-терапію для дітей, які живуть на лінії фронту, організовували лікування для постраждалих, знаходили донорів для відбудови зруйнованого житла або купівлі нового, облаштування центрів психологічної допомоги тощо.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку