У Татарбунарській громаді Одеської області створені та розвиваються інституційні осередки підтримки ВПО

За експертної та організаційної підтримки Громадського центру правосуддя у Татарбунарській громаді Одеської області у другій половині 2023 року створені два інституційні осередки підтримки ВПО та ...

1
У Татарбунарській громаді Одеської області створені та розвиваються інституційні осередки підтримки ВПО

За експертної та організаційної підтримки Громадського центру правосуддя у Татарбунарській громаді Одеської області у другій половині 2023 року створені два інституційні осередки підтримки ВПО та інших вразливих груп – Координаційний центр підтримки цивільного населення та Рада з питань внутрішньо переміщених осіб. Як інформує пресслужба Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України”, з часу створення таких дорадчих органів запроваджено декілька важливих локальних ініціатив з гуманітарної, правової та психосоціальної допомоги. Серед найближчих планів цих платформ – розробка організаційних довготривалих стратегій розвитку, розширення комунікаційної діяльності, посилення спроможностей щодо розробки та просування локальних рішень. Експерти Громадського центру правосуддя підтримують надалі місцеве самоврядування та громадських активістів щодо розвитку таких форм діалогу та взаємодії, а також поширюють цей досвід для інших територіальних громад регіону.

Станом на кінець 2023 року кількість ВПО у Татарбунарській громаді Одеської області складала 689 осіб. Якщо брати динаміку переміщення до громади у порівнянні з 2022 роком, їхня кількість зросла на 22%. Таким чином, можна говорити, що ВПО сприймають громаду як привабливу для перебування. Місцеве самоврядування створило сприятливу місцеву нормативну базу для підтримки переселенців, зокрема важливим стало рішення щодо забезпечення тимчасовим житлом.

У середовищі внутрішньо переміщених осіб почали з’являтись активісти та неформалізовані ініціативні групи ВПО, які підтримувались Громадським центром правосуддя. Посилення ролі переселенців у громаді дало поштовх до формалізації платформи для такої участі. 19 вересня 2023 року розпорядженням Татарбунарського міського голови було створено Раду з питань внутрішньо переміщених осіб при Татарбунарській міській раді. Основною метою Ради ВПО є реалізація місцевої політики у сфері захисту прав ВПО та залучення активних громадян до участі в місцевих та обласних програмах, спрямованих на інтеграцію ВПО. Інтеграція включає координацію проведення оцінки потреб, планування надання базових послуг, розв’язання житлових питань інше.

Рада з питань внутрішньо переміщених осіб при Татарбунарській міській раді діє у складі 18 учасників, з яких девʼятеро – переселенці, шестеро – представники місцевого самоврядування, троє – громадські активісти. Зокрема, до складу Ради ВПО увійшли керівник Громадського центру правосуддя Леонід Семененко та Віктор Яременко, голова ветеранської спільноти органів внутрішніх справ, яка координується Громадським центром правосуддя. Рада ВПО шукає системні рішення для подолання проблем переселенців і пропонує їх місцевій владі. З іншого боку, ВПО в громаді завдяки роботі Ради отримують актуальну інформацію про можливості працевлаштування, поселення, доступу до правових та соціальних послуг:

«Робота Ради ВПО у Татарбунарській громаді – це гарний приклад синергії громадського сектору і місцевого самоврядування, що дає конкретні практичні покращення якості життя ВПО в громаді», – зазначив керівник Громадського центру правосуддя Леонід Семененко.

Рада ВПО працює над посиленням потенціалу членів Ради щодо впровадження місцевої політики, планування та реалізації ініціатив щодо захисту й адвокації прав та інтересів ВПО у громаді. Зокрема, з цих питань 7 лютого 2024 року в медіацентрі Татарбунарської бібліотеки пройшов тренінг/хакатон з активістами-ВПО, волонтерами та представниками соціальних служб.

Як відзначила Анастасія Ільченко, голова Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при Татарбунарській міській раді:

«Нам потрібно покращити роботу з ВПО, підвищити їх активність, допомагати у працевлаштуванні та отриманні доступного житла. Наша Рада почне активно співпрацювати з органами місцевого самоврядування та громадськими формуваннями для досягнення позитивних зрушень».

На найближче засідання Ради ВПО у Татарбунарській громаді планується запросити усіх старост громади для налагодження взаємодії в сільських населених пунктах. Така співпраця допоможе створювати додаткові можливості для налагодження діалогу з ВПО щодо підвищення рівня працевлаштування, освіти, соціального захисту та доступного житла. Також розпочався процес підготовки Стратегічного плану роботи Ради ВПО на другу половину 2024-2025 роки.

Інший інституційний осередок підтримки ВПО в громаді – це Координаційний центр підтримки цивільного населення при виконавчому комітеті Татарбунарської міської ради, який було створено рішенням виконавчого комітету від 28 червня 2023 року №136. Це спеціальний консультативно-дорадчий орган, який координує надання різнобічної допомоги переселенцям, ветеранам, людям з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих захисників та іншим категоріям громадян, які постраждали від російської агресії. Основною метою створення координаційного центру було надання допомоги ВПО, проте з часом робота центру розширилась на інші групи цивільного населення, які потребують підтримки в умовах воєнного стану.

Члени Координаційного центру підтримки цивільного населення визначили девʼятьох представників органів місцевої влади та одного представника від громадськості (керівника Громадського центру правосуддя). За час роботи центру було розглянуто декілька питань щодо підтримки ВПО, зокрема налагодження освітнього процесу серед дітей родин внутрішньо переміщених осіб (представила Ольга Вихристюк, начальниця відділу освіти Татарбунарської  міської ради); питання зайнятостя малозабезпечених верств населення та ВПО (представив Віталій Борденюк, начальник юридичного відділу виконавчого комітету (апарату) виконавчого комітету Татарбунарської міської ради).

Серед питань, які планується розглянути найближчим часом, визначено розвиток Координаційного центру як адміністративної платформи для підтримки цивільного населення, посилення координації та співпраці з обласним Координаційним центром, міжнародними організаціями та фондами, місцевими неурядовими організаціями та волонтерами. Окремим питанням визначено розширення спектра надання психосоціальних послуг, юридичної допомоги та інформаційної підтримки (перенаправлення відвідувачів до відповідних державних органів чи неурядових організацій відповідно до їх запиту). Серед позитивних прикладів роботи Координаційного центру можна відзначити участь в організації зустрічей у громаді з членами родин захисників і захисниць та ветеранами. Під час таких зустрічей надаються роз’яснення від представників ТЦК та СП, міграційної служби, Пенсійного фонду, управлінь соцзахисту, поліції, Офісу підтримки родин військовослужбовців, регіонального штабу з питань поводження з військовополоненими.

Так, Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Миколаївській області спільно з фахівцями Південного регіонального центру Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими 13 жовтня 2023 року провели колективну онлайн-зустріч з жителями громади, рідні яких зникли безвісти або потрапили у полон. Питання родин захисників стосувалися, зокрема, повноважень органів поліції щодо розшуку захисників; порядку проведення ДНК-експертизи; здійснення комунікації слідчих з родинами; прав потерпілих щодо ознайомлення з матеріалами проваджень за фактами зникнення безвісти військовослужбовців; механізму отримання витягів зі службових розслідувань військових частин.

Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари працює як мультифунціональний хаб, який впроваджує людиноорієнтований підхід на місцевому рівні та допомагає громадам впоратись з правовими, безпековими та гуманітарними викликами, пов’язаними з військовою агресією рф проти України.

Проєкт «Розбудова Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари в умовах війни/післявоєнного відновлення» впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх».


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи