У Києві відкрилася виставка про українців-захисників Європи від більшовизму

100 років тому, в серпні 1920 року, українська та польська армії спільними зусиллями зупинили наступ російських більшовицьких військ на Європу. Вулична виставка «1920: на захисті Європи від ...

YwQ1598538718MiP
У Києві відкрилася виставка про українців-захисників Європи від більшовизму

100 років тому, в серпні 1920 року, українська та польська армії спільними зусиллями зупинили наступ російських більшовицьких військ на Європу. Вулична виставка «1920: на захисті Європи від більшовизму» вшановує ті події та розповідає про українців, завдяки, зокрема, яким вдалося стримати поширення «червоної» революції.

Вулична виставка відкрилася на Контрактовій площі (сквер № 3, між виходом з метро на вулиці Спаській та пам’ятником Григорію Сковороді). Вона експонуватиметься до жовтня. Це спільний проєкт Українського інституту національної пам’яті, Державної архівної служби України та Архіву національної пам’яті.

«У польсько-радянській війні 1920 року брали участь 8 дивізій Армії Української Народної Республіки. Це тисячі людей. Герої цієї виставки є невеликою, але дуже яскравою частиною тих українських військ», – розповів на відкритті один з авторів виставки, керівник наукового управління УІНП Ярослав Файзулін. Він також зауважив, що коли після подій серпня 1920 року Україні, на відміну від Польщі, не вдалося відстояти свою незалежність, пам’ять про українських героїв польсько-радянської війни почала зникати. Зараз ця історія повертається.

«Події 1920 року зараз у центрі уваги польського суспільства. Виставка, яку ми відкрили на Контрактовій площі, є нашим способом проговорити цю історію з українським суспільством, відновити пам’ять про неї. Адже внесок українців у  «диво над Віслою» справді був вагомим. Ця історія символічна для нас також тому, що  українці й сьогодні протистоять російській загрозі зі Сходу», – зазначив голова УІНП Антон Дробович.

Один з авторів виставки, історик, співавтор книги «Військо Української революції 1917-1921 років» Євген Пінак зауважив, що «кожен з банерів – це цеглинка, з яких ми будуємо нашу спільну національну пам’ять». А також висловив сподівання, що виставка спонукатиме своїх глядачів дізнаватися більше про її героїв.

Зліва направо: Ігор Кулик, Анатолій Хромов, Антон Дробович, Ярослав Файзулін, Євген Пінак

«Можна узагальнити цей проєкт думкою про те, що об’єднання зусиль дає результат та веде до перемоги. Мені приємно, що останнім часом Український інститут національної пам’яті та Державна архівна служба реалізують спільні проєкти. Це дуже важливо, тому що політика національної пам’яті має базуватися на документальних джерелах. Архівісти не могли б без партнерів так якісно представити наявний архівний фонд. І навпаки УІНП не міг би без документальних свідчень з українських архівів зробити цю виставкою настільки переконливою», – сказав голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов.

«У цій виставці багато архівних документів комуністичного тоталітарного режиму. Чому важливо, щоб ці виставки були публічними, щоб ці документи, світлини могли бачити всі охочі – тому що Росія станом на нині використовує фейки, пропаганду, напівтони, про які багато хто не знає, наскільки вони правдиві. Не знають не тільки тому, що не хочуть знати, а й тому, що не можуть, коли справді доступ до документів закритий. Тому наше завдання – робити історичні першоджерела якомога доступнішими для всіх», – зауважив директор Архіву національної пам’яті Ігор Кулик.

Автори виставки – Ярослав Файзулін, Євген Пінак, Макксим Майоров. Над проєктом також працювали Оксана Женжера, Вікторія Мізерна, Павло Подобєд, Владислав Куценко.

Найближчим часом електронний варіант виставки буде у відкритому доступі. Також після відкриття у Києві планується показ стендів на території Польщі.

 

Усі фото Лариси Лавренчук

 

Джерело: УІНП.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У громадах Півдня України проводять картування місцевого неурядового сектору

Правоохоронці та фахівці громад Чернігівщини посилюють спроможність з протидії гендерно зумовленому насильству

Участь громадян у процесах відновлення: кейс Березнегуватської громади (Миколаївщина)

Відбулась настановча сесія програми «Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення»

Курси англійської для переселенців стартують у 8 містах України

У Тернополі нагородили переможців всеукраїнського конкурсу «Золотий фліпчарт»