У Києві показали фільм про переслідування кримських татар “Тиха депортація”

10 грудня до Міжнародного дня прав людини в Києві презентували фільм “Тиха депортація” про долі кримськотатарських родин, які потрапили під російські репресії і під тиском окупаційної влади були ...

b5a8620-scaled-e1702306359779
У Києві показали фільм про переслідування кримських татар “Тиха депортація”

10 грудня до Міжнародного дня прав людини в Києві презентували фільм “Тиха депортація” про долі кримськотатарських родин, які потрапили під російські репресії і під тиском окупаційної влади були витіснені за межі рідного півострова. Авторами фільму є редакторка проєкту Крим.Реалії (Радіо Свобода) Анжеліка Руденко та режисер-сценарист Дмитро Джулай, оператор — Микита Ісайко, продюсерка — Ельвіна Сеїтбуллаєва.

На допрем’єрному показі глядачами були політики, представники Меджлісу кримськотатарського народу, правозахисники, родичі політв’язнів та громадські активісти.

Автори розповіли сім історій людей, яких в окупованому Криму переслідували російські силовики. Ці люди були змушені виїхати після захоплення півострова, їм довелося тікати, щоб не опинитися в російській армії після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Герої починали життя з нуля разом із чотирма дітьми. Вони боролися за український Крим, воювали, виживали на Азовсталі й в Оленівці. Хтось із них працював викладачем, лікарем, пережив катування та знущання і тепер не боїться свідчити проти силової системи Росії. 

Журналісти проєкту поспілкувалися з вигнанцями в Україні, Польщі, Німеччині, Бельгії, Туреччині, а також із тими, хто попри тиск не покинув рідної домівки в окупованому Криму. У фільмі використано унікальні кадри з приватних архівів героїв фільму, деякі з них – уперше, зазначають організатори. 

Авторка фільму Анжеліка Руденко вважає, що глядачі будуть шоковані. “Пам’ять стирається. А ми підняли історію за 10 років окупації”, – додає вона.

Після допрем’єрного показу фільму відбулося його обговорення за участю голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, постійної представниці президента України в АРК Таміли Ташевої, аналітика КримSOS Євгена Ярошенка та секретаря РНБО Олексія Данілова. Дискусію модерувала голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

“День прав людини повертає нас до питання, наскільки ефективною наразі є система ООН і вбудовані в ній механізми захисту прав людини. Адже РФ ігнорує не тільки заклики, резолюції, вона також ігнорує рішення суддів, які є обов’язковими для виконання. А цей фільм, зокрема, про безкарність. Агресія РФ — це зло, яке до нас повертається і буде повертатися, якщо не буде покаране. Не так багато країн визнало депортацію кримських татар геноцидом, тому треба проводити велику роботу з міжнародною спільнотою. Зокрема, казати, що і зараз Росія депортує кримських татар, але вже у гібридному форматі”, — коментує Тетяна Печончик.

13 грудня можна переглянути велику прем’єру фільму на ютубі Радіо Свобода, а такого цього ж дня – в ефірі українського національного телемарафону.

Показ фільму відбувся в співпраці з КримSOS та Центром прав людини ZMINA. 

Всі фото в матеріалі: Сергій Нужненко / Радіо Свобода

 

Джерело: Центр прав людини ZMINA.


Тематика публікації:       

Останні публікації цього розділу:

Результати опитування “Користування інформаційними джерелами в громадах Херсонської області”

Для проєктів відновлення потрібна публічна пріоритезація

Безбар'єрність, соціальне підприємництво та громадський активізм: ключ до відновлення громади

Асоціація сприяння самоорганізації населення розпочинає проєкт з покращення правових умов для органів самоорганізації населення в Україні

У Черкасах презентували книгу «Жити попри все. Розповіді жінок про війну, 2014 та 2022»

У Львові запрацював простір Академії Суспільного Мовлення