У Довжанській громаді Закарпатської області презентували результати дослідження щодо інклюзивності та доступності послуг

10 січня 2024 року відбулося друге засідання Робочої групи з питань доступності послуг об’єктів соціальної роботи в громаді, співробітництва з іншими територіальними громадами, підвищення рівня ...

Знімок екрана 2024-01-10 о 12.32.00 — велике
У Довжанській громаді Закарпатської області презентували результати дослідження щодо інклюзивності та доступності послуг

10 січня 2024 року відбулося друге засідання Робочої групи з питань доступності послуг об’єктів соціальної роботи в громаді, співробітництва з іншими територіальними громадами, підвищення рівня інклюзії, зокрема задля попередження конфліктів у різних сферах життя населення Довжанської територіальної громади.

Члени Робочої групи з питань доступності послуг об’єктів соціальної роботи в громадах, співробітництва з іншими територіальними громадами, підвищення рівня інклюзії, зокрема задля запобігання конфліктам у різних сферах життя населення Довжанської громади, затвердили розроблений соціальний паспорт громади. Також учасники зустрічі обговорили висновки за підсумками презентації результатів дослідження доступності та чутливості до конфліктів послуг об’єктів соціальної роботи в громаді, проведеного ГО «Фундація «Простір» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Крім того, під час візиту радниці з питань інклюзії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Ганни Борової та експертів ГО «Фундація «Простір» з технічного обстеження та моніторингу їх фізичної та архітектурної доступності, які відвідали Довжанську громаду, відбулася зустріч із головою Довжанської ТГ Віктором Симканичем. Консультувалися щодо подальшої взаємодії громади з командою експертів, зокрема щодо фізичної доступності об’єктів надання соціальних послуг та пристроїв покращення доступності, які можна застосувати на об’єктах послуг уже цього року. Оглянули будівлю шелтеру, де зустріли ВПО з Краматорська та Херсона, та зробили заміри для подальших розрахунків благоустрою об’єкта з урахуванням стандартів інклюзивності.

Нижче представляємо деякі результати дослідження, які громада вже зазначила, що використає при розробці місцевої стратегії, плану безбар’єрності та комплексної програми з підвищення якості надання соціальних послуг, робота над якою розпочата в громаді.

У Довжанській громаді аналіз доступності різноманітних послуг для мешканців показав різний рівень задоволення потреб громадян. Зокрема, соціальні та адміністративні послуги повністю доступними вважає менш як половина респондентів. Роботу екстрених служб (швидка/ДСНС) вважають достатньо доступною 53% респондентів, медичні послуги – лише 38%, а банківські послуги вважають повністю доступними тільки 2% опитаних. Також виявлено низький рівень доступності послуг закладів культурного розвитку та дозвілля, який склав 28%.

У контексті доступності для осіб з інвалідністю аналіз показав, що соціальні та адміністративні послуги вважають рівнодоступними для всіх мешканців, включаючи людей з інвалідністю, за високими рівнями в 46% та 58% відповідно. Однак банківські послуги залишаються обмеженими для цієї групи – їх вважають рівнодоступними лише 29% респондентів. Важливо відзначити, що 30% опитаних вказали на наявність перешкод у доступності послуг для населення громади, а іншим 28% було складно визначити конкретні проблеми. Перепони включають відсутність безбар’єрного доступу, транспортні труднощі, обмежені фінансові можливості громади, відсутність розважальних просторів та технічні проблеми.

Результати аналізу свідчать про необхідність подальших заходів для поліпшення інфраструктури та забезпечення доступності послуг для всіх жителів громади, зокрема для людей з інвалідністю.

Стосовно конфліктів у громаді – згідно з опитуванням, 33% респондентів вказали на наявність конфліктів чи проблем, які впливають на соціально-економічний розвиток громади. За результатами опитування, 25% респондентів вважають ухилення чоловіків призовного віку від військової служби чинником, який створює середню напругу, в той час як 20% вбачають у цьому факторі високий рівень напруги між ВПО та місцевим населенням.

Ще однією суттєвою причиною напруги є доступ до ринку праці. За результатами опитування, 15% респондентів вважають цей фактор чинником середньої напруги, в той час як для 12% відповідальних він викликає в громаді високий рівень конфлікту. Детальний аналіз цього конфліктного фактора може сприяти розробці стратегій для зменшення напруги та покращення соціально-економічного розвитку громади.

Результати дослідження громадської участі населення вказують на низький рівень активності та залученості громадян у прийняття рішень та вирішення соціальних питань у Довжанській громаді. За отриманими даними, лише 2% респондентів вказали, що є членами місцевих громадських спілок чи неприбуткових організацій.

Оцінка готовності респондентів об’єднувати зусилля та згуртовуватися для вирішення соціальних проблем у громаді в середньому складає 7,3 балів з 10-бальної шкали. Це свідчить про те, що, попри обмежену участь у діяльності місцевих громадських спілок чи організацій, частина населення має певний ступінь готовності брати активну участь у розв’язанні громадських питань.

За результатами дослідження було також виявлено, що більшість опитаних респондентів ніколи не беруть участь у засіданнях місцевої ради та не долучаються до роботи консультативно-дорадчих органів (діаграма 1).

Такі показники свідчать про необхідність розвивати та сприяти ініціативам громадянського суспільства, створюючи умови для більшої взаємодії та відкритого обміну ідеями та думками між місцевим населенням та органами влади.

Як зазначила Ганна Борова, радниця з питань інклюзії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»: «Тепер на рівні громади за наявності репрезентативних даних цього дослідження Робоча група може ретельніше спланувати свої місцеві стратегії, політики та програми, проєкти розвитку Довжанської громади за напрямом підвищення рівня інклюзії в громаді та, зокрема, доступності послуг об’єктів соціальної роботи в громаді. Я рада, що запропонована нами методика надала вже перші результати, її застосували на практиці члени Робочої групи та долучили місцеве населення».

«Забезпечення доступності послуг для осіб з інвалідністю, особливо мешканців гірських населених пунктів, є вкрай важливим питанням для нашої громади. Тому результати дослідження доступності та чутливості до конфліктів послуг об’єктів соціальної роботи повинні бути обов’язково враховані при розробці та актуалізації місцевих програмних документів»,– наголосила Галина Левко, засновниця місцевої ГО «Боржава».

Тож за результатами другого засідання Робочої групи з питань доступності послуг об’єктів соціальної роботи в громаді, співробітництва з іншими територіальними громадами, підвищення рівня інклюзії, зокрема задля запобігання конфліктам у різних сферах життя населення Довжанської територіальної громади:

●затвердили соціальний паспорт Довжанської територіальної громади;
●ухвалили врахування результатів дослідження в локальних проєктах та програмах Довжанської територіальної громади, що буде додатково опрацьовано через наступні засідання Робочої групи;
●запланували продовжити роботу та провести просвітницькі зустрічі працівників об’єктів освіти з експертами Фундації з інклюзії в освіті;
●продовжили збір даних щодо обґрунтування необхідних закупівель для покращення доступності соціальних послуг у громаді;
●наступне засідання Робочої групи вирішили присвятити питанням забезпечення інклюзивних технічних потреб,визначених дослідженням закладів громади, та врахувати технічні рекомендації експертів Фундації за підсумками зустрічі з головою Довжанської ТГ;
●враховуючи потреби громади та рекомендації щодо дрібних закупівель керівництва Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» із закладання їх для конкретних об’єктів у проєкти грантової підтримки, вирішили, що Робоча група делегує на навчання Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» в Школі організаційного розвитку місцеву громадську організацію для підсилення її спроможності розробляти та отримувати грантову підтримку в майбутньому від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

«Дуже дякуємо вам за такий дієвий інструмент, як соціальний паспорт. Наші структурні підрозділи Довжанської сільської ради вже активно його використовують», − сказав Василь Німчук, секретар Робочої групи Довжанської територіальної громади.

Ця зустріч стала важливим кроком для спільного вирішення проблем і покращення якості життя мешканців Довжанської громади. Результати дослідження та соціальний паспорт будуть опубліковані на сайті громади, а ухвалені рішення закладуть основу для подальшого інклюзивного розвитку громади.

****
Цей захід був організований ГО «Фундація «Простір» у рамках гранту «Аналіз доступності, чутливості до конфліктів та перспектив розвитку міжмуніципальних соціальних послуг у пілотних громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Ресурсні центри для неурядового сектору Півдня України визначили пріоритетні сфери розвитку

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares