У Дніпрі та Запоріжжі відбувся Марафон розвитку громад

Як зрозуміти, в якому напрямі має розвиватися громада? Як оцінити передвиборчі обіцянки кандидатів та зрозуміти, наскільки вони збігаються з реальними запитами населення? Що нас чекає після місцевих ...

Додано:
D_Chernyshov

122235570_3327601217317996_2372876677698466095_n
У Дніпрі та Запоріжжі відбувся Марафон розвитку громад

Як зрозуміти, в якому напрямі має розвиватися громада? Як оцінити передвиборчі обіцянки кандидатів та зрозуміти, наскільки вони збігаються з реальними запитами населення? Що нас чекає після місцевих виборів? Про ці важливі речі експерти, політики та активні громадяни говорили 22 жовтня в межах Передвиборчого марафону розвитку громад для Дніпропетровської та Запорізької областей.

Організатором марафону виступила Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада», яка тривалий час працює задля ефективного залучення громадян до політичних процесів.

«Для того, щоб налагодити співпрацю між громадянами і політичними партіями, наша організація протягом лютого-жовтня 2020 року провела понад 505 заходів в об’єднаних територіальних громадах усієї України. До цих заходів долучилось понад 10 тисяч громадян. Разом з ними ми сформували  Карти розвитку громади», – підкреслює Дмитро Чернишов, регіональний координатор ВІ  “Активна Громада” у Дніпрі та директор Центру “СТАТУМ”

Карта розвитку громади – це програма з чітко визначеними пропозиціями, які, на думку мешканців цієї громади, необхідно реалізувати. Умовно кажучи, це пропозиція від виборців до кандидатів, на які проблеми або проекти варто звернути увагу першочергово. Вони стосуються всіх сфер життя громади: інфраструктура, екологія, культура, нові технології, комунікація між владою та громадою, тощо.

 Така «Карта» може стати гарною підказкою для подальшої роботи місцевої ради та основою для розробки стратегічних документів, короткотермінового і довготермінового планування.

Скрін з марафону

 «Наша організація збирала думки громадян, яким чином їх громада має розвиватися наступні 5 років, що є для них важливим і першочерговим – звісно, це не можна назвати стратегією, але це – той шлях, як стратегічні документи мають розроблятися.  ВІ «Активна Громада» завжди наголошує, що стратегічні документи, які приймаються місцевими радами, мають створюватися з консультаціями з громадянами, різними цільовими аудиторіями, що безпосередньо проживають в громаді. Чому так? Бо якщо громадяни долучаються до формування ідеї того, як має виглядати громада, якими мають бути пріоритетні напрями розвитку, якою є унікальність громади, звідки вона буде заробляти гроші – люди починають краще розуміти процеси, які відбуваються в громаді, цінувати її та долучатися до втілення розробленої стратегії. Громада, яку ми хочемо побудувати, має бути спільною мрією. В такому випадку у стратегії є більше шансів стати робочою.

Часто можна зайти на сайт місцевої влади і побачити там, умовно кажучи, «кирпич» з різними даними, сухими фразами. Людині, що має експертну підготовку, чисто з професійної точки зору, можливо, буде цікаво з цим розбиратися. Але сайт ведеться в першу чергу  для громадян, мешканців громади. Якщо пересічна людина подивиться на цей «кирпич», їй не захочеться в цьому розбиратися. Нам треба навчитися подавати інформацію, навіть про складні речі, зрозумілою мовою», – каже Олексадра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”, співзасновниця ВІ «Активна Громада»

Говорили також про те, яких зміни у місцевому самоврядування варто очікувати після виборів та як це вплине на вектор розвитку громад.

«Громада – це не просто голова самоврядування або депутати, це в першу чергу – люди. Для цього і заточена наша робота: щоб люди, які долучаються до громадської активності, розуміли, що життя громади виборами не починається і не закінчується. Ними лише визначаються нові  умови нашої спільної роботи. Що нас чекає після виборів?

Чисто формально,  всі населені пункти увійдуть до складу об’єднаних територіальних громад. Всі міста отримають однаковий районний рівень, однаковий статус. Що важливо: більше не буде такого розподілу, що бюджети зараховуються на рівень громади, району, області. Залишиться лише два види бюджету на місцевому рівні: бюджет громади і бюджет області.

Багато громад стикнуться з тим,  що фінансові можливості, які існували раніше і які давала децентралізація, зокрема, пов’язані з субвенціями і проектами, не будуть такими широкими, як раніше. Стане складніше реалізувати прості та популярні дії, такі як витрачання грошей на ремонти, благоустрій та інше проїдання коштів. В цьому контексті децентралізація стане «справжнішою»: питання буде полягати не в тому, як краще використати гроші. Змагання буде стосуватися того, як краще розвивати громаду?

Крім того, варто пам’ятати: кожні вибори – це активізація довіри, активізації діяльності, тож певна частина людей долучиться до процесів самоврядування, і ці люди вже не зможуть так просто знову стати пасивними. Тому це гарний час для створення та реалізації різних громадських ініціатив», – підкреслив Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти, екс-депутат Закарпатської обласної та Ужгородскької міської рад.

Тісна комунікація між представниками влади та громади за якісної медіації може допомогти громадам стати більш спроможними, знайти свої сильні сторони та продемонструвати привабливість для інвесторів.

«Незважаючи на те, що існують певні стандартизовані критерії успішності, базові потреби, які є спільними для мешканців будь-якої території, уявлення про ідеальне суспільно-політичне життя, Карти розвитку громад вийшли абсолютно несхожими одна на одну. Справді, мешканці кожної громади бачать свій унікальний шлях розвитку. В кожній громаді є свої локальні проблеми, які потребують вирішення, свої слабкі сторони, – і, так само, у людей є розуміння, яких позитивних змін потрібно досягати в першу чергу та які унікальні ресурси можна для цього використати. Це пов’язано і з географічним розташуванням громад, і джерелами наповнення їх бюджету, і культурологічними особливостями, і історичними передумовами розбудови аграрно-промислового комплексу. Чудово, що «Карти розвитку громади» різні: значить, громади мають своє обличчя, свою душу, і це – важливий крок у децентралізації», – каже Лапікова Олеся, комунікаційна координаторка ВІ «Активна Громада» в м. Запоріжжя.

Наприкінці заходу організатори запропонували присутнім кандидатам відповісти на 12 питань:

  • Чому ви вирішили балотуватись? Чому для вас важливо стати міським/сільським головою, депутатом? Як залучати мешканців до прийняття рішень в громаді? Як ви будете підтримувати зв’язок з виборцями після виборів?
  • Які ваші червоні лінії у депутатстві/ у роботі міського/сільського голови? Чого ви НІКОЛИ не будете робити на виборній посаді?
  • Що може піти не так у вашій депутатській діяльності/діяльності міського голови і що ви з цим будете робити?
  • Як будете втілювати програму, якщо у вас в раді НЕ буде більшості?
  • Як ви будете оцінювати успішність вашої діяльності будучи головою, депутатом? Ваші критерії успіху?
  • Чому ви вирішили балотуватись? Чому для вас важливо стати міським/сільським головою, депутатом?
  • Що для вас означає служіння?
  • Як часто використовували та використовуватимете громадські збори/слухання під час своєї каденції ?
  • Як забезпечити ефективність прозорість сесій та зробити їх зрозумілими для громадськості?
  • Які ініціативи, рішення або програми ви намагалися але не змогли реалізувати і впевнені, що зможете втілити як депутат?
  • Які додаткові джерела наповнення бюджету ви будете залучати та як?

Відповіді на ці питання можуть допомогти виборцям краще зрозуміти мотивацію кандидата, його пріоритети у подальшій роботі, а також рівень його готовності до виконання обов’язків депутата місцевої ради.

Гліб Пригунов, екс-голова Дніпропетровської обласної ради, кандидат у депутати Дніпропетровської обласної ради: «Я не зовсім розумію укруплення районів. Всі були за те, щоб взагалі  позбутися районної ланки. Але в нинішніх умовах я балотуюся для того, щоб зберегти вже набуті досягнення. Зокрема, багато об’єктів вже побудовано, придбані нові шкільні автобуси, нові автівки для сільських амбулаторій. Це треба продовжувати, впроваджувати важливі для людей проекти, адже точка неповернення ще не пройдена».

Владислав Яцук, кандидат у депутати Дніпропетровської обласної та Дніпровської районної ради: «Чому я іду в депутати обласної ради? Одна справа, коли ти є чиновником і працівником виконавчої гілки влади, і зовсім інша – коли береш участь у прийнятті рішень. Ми ж постійно вчимо молодь, щоб вони були активними і долучалися до прийняття рішень, самоврядування? Тому (у складі ради – прим. авт.) значно легше просувати молодіжну політику. Дніпропетровська область є лідером з розвитку молодіжної політики, маємо найкращі показники, багато чудових практик. Тому я балотуюсь, щоб набагато глибше провадити розвиток молодіжних центрів в громадах».

Каміль Примаков, депутат та кандидат у депутати Дніпровської міської ради, екс-заступник голови Дніпропетровської ОДА: «Завдяки децентралізації громади отримали суттєву фінансову підтримку. Після того, як гроші почали залишатися на місцях, ми можемо реалізовувати великі інфраструктурні проект: дороги, спортивні комплекси, дитячі садочки, школи тощо. Я балотуюсь для того, щоб децентралізація не згорталась, щоб разом з громадою ефективно  розподіляти фінанси, враховуючи думку співмешканців, що варто зробити першочергово. Це є потужний механізм».

Ганна Дубова, кандидатка у депутати Петриківської селищної ради: «Для чого я іду в депутати? Мабуть для того, щоб зі спеціальними питаннями, які я намагаюсь вирішувати в нашій громаді, я змогла працювати офіційно, через політику. Багато питань вже було піднято, але, на жаль, влада не завжди готова вирішувати їх. Часто це завершується порожніми обіцянками. Якщо люди мене підтримають, в мене буде більше повноважень, щоб вирішувати соціальні проблеми в моїй громаді».

Переглянути повний відеозапис події можна за посиланням

Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” у Дніпрі також запрошує кандидатів, які будуь обрані депутатами Дніпровської міської ради, Слобожанської селищної ради, Петриківської селищної ради, Новоолександрівської сільської ради, підписувати Карти розвитку громад, складені у даних громадах.  

118037610_2688586008049658_1125886585460318027_n

З усіх питань щодо Карт розвитку громади у Дніпропетровській області просимо зв’язуватися:

Дмитро Чернишов, регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у Дніпрі, тел. 050-802-22-89, e-mail: [email protected] 

Довідка. Захід відбувся за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI).

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.


Тематика публікації:               

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи