У Богуславі презентували виставку про подружжя Бражників – майстрів українського костюма в США

Виставку про відомих діячів української діаспори в США Олександру й Федора Бражників презентували під час благодійного заходу «Портал крізь століття: Старосвітський Богуслав». На восьми банерах ...

IMG_0396
У Богуславі презентували виставку про подружжя Бражників – майстрів українського костюма в США

Виставку про відомих діячів української діаспори в США Олександру й Федора Бражників презентували під час благодійного заходу «Портал крізь століття: Старосвітський Богуслав». На восьми банерах розповідається про життя майстрів, про те, як вони потрапили в США, для яких хорових, танцювальних колективів, а також театрів і фільмів шили костюми й декорації, як підтримували український визвольний рух та здійснили спецоперацію з поширення книжки Івана Дубинця «Горить Медвин» в рідному, підсовєтському тоді селі Медвині.

«Найбільше про Олександру й Федора Бражників знають як про митців-художників українського народного костюма. Вони одягали хорову капелу Олександра Кошиця, танцювальні колективи Василя Авраменка, численні українські театральні трупи, хори. Трохи менше — як про акторів у театральних виставах (а Федір Бражник навіть знявся у фільмі Василя Авраменка «Запорожець за Дунаєм». Проте це ще й були люди з активною громадянською позицією, які підтримували фінансово діяльність наших просвітницьких організацій, часописів, навчальних і культурних закладів, видавництв. Докладали зусиль, аби правда про російсько-совєтську окупацію України та про її наслідки — Голодомор, терори, табори була відома цивілізованому світові. На початку 1960-х Олександра Бражник вчиняє героїчно: привозить із Нью-Йорка в Медвин книжку Івана Дубинця «Горить Медвин», де написано правду про захоплення більшовиками її рідного села у 1920 році. Знання, які таємно передавалися разом з цією книжкою упродовж майже двох десятиліть, сприяли відновленню української незалежності» — розповіла кураторка виставки Марина Гогуля. Вона працювала над тематичним наповненням банерів, а їх дизайнером став Віталій Ніщименко.

IMG_0380

Ідея її створення виникла під час експедиції волонтерів ГО «Навколо Нас. UA», освітньої ініціативи «Медвин. Повстання» у Медвин, до родини Василенків-Бражників, в якій добре пам’ятають своїх родичів — видатних костюмерів із США. Зокрема, вона містить не лише матеріали з друкованих видань, а й розповіді медвинців, які пам’ятають Олександру Бражник, зокрема, Оксани Зубчевської. 

«Виставка «Бражники – майстри українського костюму» – це не тільки презентація історії родини, яка пережила буремні часи початку ХХ століття, змогла вибороти своє право на гідне життя та можливість з гордістю нести, примножувати і демонструвати свою культуру світові. Це настанова, крізь століття, нам сьогоднішнім, як, попри всі випробування долі, ми повинні ставитись до своєї батьківщини, її історії та культурного спадку. Це нагадування про роль та значення кожного з нас у боротьбі за свою історичну ідентичність. Федір та Олександра Бражник на власному прикладі показали, як це робити. А ми просто не маємо права не продовжити їх справу» – зазначила Оксана Гуменюк, історикиня, голова ГО «Навколо Нас. UA».

Нині виставка експонується в Музеї історії Богуславщини (вул. Шевченка, 36, м. Богуслав, Київська область).

379953575_274906612066079_5102940431416200986_n

Організатори виставки: освітня ініціатива «Медвин. Повстання», ГО «Навколо Нас. UA», Богуславський волонтерський штаб за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну».


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У Львові відбулась вулична акція «Насильство — не традиція»

«Ба та Ді проти брехні»: медіа ШоТам презентує новий проєкт для старшого покоління

Рік завершується, а робота в третьому секторі ні

Платформа майбутньої професії: В Україні розвиватимуть напрямок профорієнтації підлітків з вразливих категорій населення

Женевська декларація прав дитини 2024

У 4 старостатах Білозерської громади на Херсонщині стартував проєкт з утеплення укриттів для безпечного перебування в холодний період