«Суспільна служба правової допомоги»: адаптація та допомога переселенцям

Повномасштабна війна росії проти України змусила мільйони людей покинути свої домівки. Громадська організація «Суспільна служба правової допомоги» з Новоайдара Луганської області, яка переїхала до ...

Додано:
legal_dev_network

кормілецький_захід
«Суспільна служба правової допомоги»: адаптація та допомога переселенцям

Повномасштабна війна росії проти України змусила мільйони людей покинути свої домівки. Громадська організація «Суспільна служба правової допомоги» з Новоайдара Луганської області, яка переїхала до Дніпропетровської області, є однією з тих організацій Мережі правового розвитку (далі МПР), що адаптувалися до нових умов та продовжують допомагати людям.

Зараз організація забезпечує правову допомогу, консультує з питань релокації, працевлаштування та психологічної підтримки. Ці напрями підтримує МПР в межах програми посилення спроможності місцевих організацій реагувати на виклики війни з лютого 2023 року. Про поточну діяльність та плани організації розповімо далі.

 

Команда адаптувалась до роботи у нових громадах та допомагає іншим організаціям

Організація розпочала свою діяльність у 1998 році в Луганську, у 2014 році після того, як росія окупувала місто, переїхали до Новоайдара. З початку повномасштабної війни росії проти України релокувалися у Дніпропетровську область. Наразі офіс працює у місті Павлоград, окремі представництва є у містах Дніпро, Кам’янське. За можливості команда здійснює робочі виїзди з правовими консультаціями до Кривого Рогу, звідки надходять запити через волонтерів організації.

Юрист ГО «Суспільна служба правової допомоги» Олексій Кормілецький. Фото з особистого архіву

«До 2022 року у нас було 18 працівників, 13 з яких релокувалися. Більшість осіла з сім’ями у Дніпропетровській області. Зараз із нами співпрацює 28 волонтерів у різних громадах, у більшості вони з переселенців, яких ми консультували у різний час, – розповідає юрист Олексій Кормілецький. – По приїзду вразило те, що переселенці самі висловлювали бажання допомагати іншим, їх готовність витрачати час, розуміння проблем інших людей. Це дуже підтримувало нас, давало запал працювати. Зараз ми постійно тримаємо зв’язок з вимушеними переселенцями, яким допомагали раніше, і вони знають, що можуть звернутися до нас знову».

Крім того, громадська організація «Суспільна служба правової допомоги» підтримує інші громадські організації, які переїжджають з окупованих територій на підконтрольну Україні територію. Протягом двох місяців їм надано 10 консультацій щодо перереєстрації та двом організаціям щодо розробки комунікаційного плану для поширення інформації про їх роботу та в оновленні внутрішніх політик. Такий підхід підвищує їх можливість ефективно працювати після релокації.

 

Системна робота над інтеграцією переселенців

Напрям правової допомоги залишається основним у діяльності організації. Реагуючи на виклики війни, «Суспільна служба правової допомоги» розпочала працювати ще й з інтеграцією вимушених переселенців у життя нових громад.

Команді «Суспільної служби правової допомоги» вдається підтримувати стабільну співпрацює з військовою адміністрацією Луганської області, яка переадресовує до них людей із запитами на юридичну допомогу.

Члени команди «Суспільної служби правової допомоги» з Новоайдара Луганської області після релокації консультують мешканців Дніпропетровської області. Фото з архіву організації

У 2023 році «Суспільна служба правової допомоги» провела 240 правових консультацій та 215 консультацій з питань пошуку житла для ВПО.

Майже половина шукачів допомоги мають проблеми з документами, не можуть оформити певні свідоцтва, підтвердити робочий стаж. Крім того, багато людей перебувають у шоковому стані та складних життєвих умовах, і не розуміють шляхів виходу із ситуації. У таких випадках члени організації забезпечують соціальний супровід.

Наприклад, жінці із запитом щодо прийняття спадщини на окупованій території не лише допомогли скласти заяву та визначити ефективні докази для справи, щоб  вступити у свої права та отримати виплати, а й  влаштувати дітей в освітні заклади.

«Ми пишаємося, що вдається допомагати із пошуками житла, –  розповідає Олексій Кормілецький. – Активно співпрацюємо з трьома шелтерами у Дніпрі,   Кам’янському, Павлограді. Кожній особі, яка звертається до нас,  пропонуємо безоплатне поселення або доступні варіанти оренди для більш комфортного проживання. Хоча у нас немає спеціалізованих консультантів з питань поселень та працевлаштування, ми активно співпрацюємо з шелтерами та регулярно направляємо до них наших клієнтів. Наразі ми не маємо можливості для виділення окремого фахівця, який би займався цими питаннями».

Психологічна підтримка – одна зі складових комплексної підтримки «Суспільної служби правової допомоги». Команда організації співпрацює з психологом, який консультує переселенців у онлайн-режимі. Особливої уваги потребують самотні жінки з дітьми, адже їм важко розпочати життя на новому місці. Люди старшого віку також переживають складний період, адже переїзд стає для них великим стресом.

«Ми допомагаємо людям знайти сенс життя, адаптуватися на новому місці. Деякі з них стають волонтерами у нашій організації. Саме наші волонтери і запропонували влаштувати кілька онлайн-зустрічей,  під час яких люди могли ділитися думками, емоціями»,  – ділиться Олексій Кормілецький

Також одним з актуальних напрямів роботи є допомога людям старшого віку в освоєнні цифрової грамотності. Часто їм бракує знань, щоб отримати державні соціальні послуги в онлайні, і вони приходять із таким запитом. Організація ставить за мету не просто допомогти оформити заявку на отримання соціальної допомоги, довідку про зміну статусу та місця проживання ВПО, але навчити таких людей користуватися онлайн-сервісами самостійно.

Учасники та учасниці тренінгу «Ефективні інструменти захисту власних прав», який провела команда «Суспільної служби правової допомоги» влітку 2023 р., вивчали, як захищати права ВПО через успішну адвокаційну кампанію. Обговорення їх досвіду допомогло визначити ключові бар’єри на шляху успішної адвокації. Фото з архіву організації

У планах на майбутнє – усіляко сприяти процесу інтеграції переселенців у нові громади, для цього організація продовжує надавати правову, психосоціальну допомогу. Зокрема прагнуть розширити напрям роботи з сім’ями ВПО, які мають дітей з інвалідністю (консультування батьків, психологічний і соціальний супровід, зокрема у пошуках спеціалізованих оздоровчих установ). 

«Розуміємо, що інтеграція переселенців у нові громади займає довгий час, кілька років. Спочатку людина має задовільнити базові проблеми – з житлом, роботою, вирішити правові та психологічні проблеми, щоб адаптуватися на новому місці. Саме з цим ми зараз і працюємо», –  пояснює юрист Сергій Кормілецький.

 

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)