Сусідська Варта: безпека-добробут-порядок. На Галичині і в Донбасі

або про те, які враження та думки з’явились завдяки тренінгу «Взаємодія ОСББ з поліцією в Тернополі: теорія та шляхи побудови»Тренінг "Взаємодія ОСББ із поліцією у Тернополі" відбувся 26 січня 2018 ...

Додано:
Pavlo Fedyk

51165074_763232157393617_3054840075335499776_n
Сусідська Варта: безпека-добробут-порядок. На Галичині і в Донбасі

або про те, які враження та думки з’явились завдяки тренінгу «Взаємодія ОСББ з поліцією в Тернополі: теорія та шляхи побудови»

Тренінг “Взаємодія ОСББ із поліцією у Тернополі” відбувся 26 січня 2018 р. в Тернополі в офісі Коаліція ГО “Тернопільський центр реформ” і був зорганізований на платформі Коаліції «ТЦР» в рамках реалізації Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) (USAID Ukraine – USAID Україна) та здійснюється Pact в Україні і був заходом реалізації пункту Дорожньої карти реформ Тернополя «Створення офісу безпеки» та органічно синхронізувався із проектом «Спільними зусиллями до безпечного міста», який втілюється ГО Центр громадського моніторингу та аналітики» за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”.
Слухай, спілкуйся, думай і дій – алгоритм поведінки на заході

«Обгорожуйся не парканом, а добрими сусідами!», «Ми миттєво повідомляємо поліції про всі підозрілі дії на нашій території», «Навіть не думай!», «Тут діє Сусідська варта», а також – «Не палити», «Не смітити», «Увага! Ведеться відео спостереження» 

Такі заклики-послання-оголошення, що все частіше з’являють в дворах та на вулицях, відображають суть філософії Сусідської варти, побудові якої і був присвячений тренінг, проведений вінницькою активісткою, головою правління Асоціація ОСББ Вінниччини Elvira Mriasova. До слова, ледь не одразу після тернопільського заходу, Ельвіра вже модерувала навчальний семінар на тему “Практика створення та діяльності ОСББ та квартальних комітетів у громадах” та співорганізувала із Коаліція громадських організацій Ліга НІКА піонерські у Віннниці громадські слухання стосовно збільшення плати за розподіл газу. 

Тренерка заходу – Elvira Mriasova, голова правління Асоціації «Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків Вінниччини»; експерт Програми «Впровадження поліцейської діяльності, орієнтованої на громаду» (Community Рolicing); учасниця впровадження програми ПОЛіС (Поліція і Спільнота) у м. Вінниця; співрозробник соціологічного дослідження «Забезпечення Безпеки громадян на території Студенянської ОТГ»; експертка в розробці, впровадженні та апробуванні першого в Україні проекту для багатоквартирних будинків «Сусідська Варта»; національний тренер миротворчої програми UNDP Ukraine у партнерстві з Канадською поліцейською місією щодо налагодження тісної взаємодії поліції, влади та громади, знаходження спільних шляхів рішення проблеми, що турбує окрему громаду, розбудови миру в Україні, зокрема в Донецькій, Луганській та Житомирських областях.
Крім знайомства з концепцією взаємодії поліції та населення на засадах партнерства – community policing (Community Policing), безумовним позитивом тренінгу були реальні приклади взаємодії поліції та громади, успішні історії організації «охорони» будинку власними силами. Учасникам тренінгу, а більшість становили голови об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) Тернополя, було цікаво ознайомитись із досвідом переваг, позитивів та загроз у сфері взаємодії з локальних громад з поліцією, яким щедро ділилась тренерка заходу.
 
Важливою перевагою тренінгу став розгляд та унаочнення успішного прикладу соціологічного дослідження ставлення громадян до питань безпеки, проведеного на території Студенянської ОТГ Вінницької області, як інструменту визначення проблематики громад та налагодження тісної співпраці з правоохоронцями. Вочевидь, що організаційним заходам із створення Сусідської варти повинні передувати опитування людей та зацікавлених правоохоронців стосовно стану та проблем безпеки на локальних територіях.
 
Різноманітні практичні завдання сприяли спілкуванню (діалогам учасників та достатньо гострим дискусіям), кращому сприйняттю і розумінню методик створення СВ. Присутність та взаємодія під час навчального заходу представників відділу зв’язків з громадськістю Патрульна поліція Тернопільської області, дільничних інспекторів Поліція Тернопільської області виявилось вдалим дидактичним прийомом задля результативності заходу. Слід зауважити, що спільне навчання поліцейських із громадянами є не тільки прикладом відкритості правоохоронців, але й гарною можливістю взаємного впливу на покращення якості життя і безпеки в громадах.
 
Дискусійними на тренінгу виявились питання ефективності комунікацій громад із поліцією: · Як спілкуватись між сусідами та поліцейськими? · Які інструменти та канали комунікацій варто використовувати у кожному випадку проблематики безпеки?
 
Слід зауважити, що тренерка вважає за доцільне обмінюватись «вартовим» і поліцейським за допомогою чату з груповим приватним спілкуванням у соціальній мережі Facebook, що, до речі, теж приктикується спільнотою громадських активістів Лисичанськ: razom до безпечного міста «СбЛ».
Проте, «просунуті» голови ОСББ Сєвєродонецька для спілкування з Патрульна поліція Луганської області використовують мережу Вайбер , і як нам відомо, такий канал спілкування влаштовує як поліцейських, так і «вартових». На запитання про те, «Які канали та інструменти спілкування варто буде використовувати у Лисичанську ?» відповідь має дати дослідження, яке ми вже почали у Лисичанську.
В Тернополі розпочав свою діяльність Офіс безпеки (Офіс Безпеки Тернополя), якому передувала координація та підтримка тернопільського варіанту сайту http://bezpechne.community громадської організації «Київ Мрії» (DreamKyiv).
 
Якщо на Східному Донбасі, рухом «Спільно безпеці Лисичанська» (Луганщина: спільно до безпеки) робляться лише перші кроки щодо впровадження цього сервісу (“Крок до втілення мрії про безпечне місто” на
Керівниця проекту bezpechne.community Анастасія Багній розповіла про переваги сервісу поліцейським Луганщини
 призначеного для комунікації громадян з поліцейськими, то Східна Галичина вже має добрі результати громадської взаємодій у цій сфері. Важливо, що цей сервіс не заміняє телефон «102» і призначений для вирішення неоперативних питань у сфері безпеки міста. Тернопільські колеги вже перейшли до впровадження наступних етапів розвитку віртуального майданчика повідомлень поліції про небезпечні місця свого району і готуються до реалізації проекту «Електронний кабінет дільничного» та розпочали публікацію кейсів типових правових консультацій з питань безпеки. 
Щодо ідеї впровадження Офісу Безпеки, то на Луганщині вже «піднімається» питання під інакшим ракурсом – про створення Центрів безпеки (Наприклад: http://vistilug.com.ua/news/4068-tsentri-bezpeki-u-perspektivnikh-planakh-rozvitku-teritorii/), щоправда в контексті відкриття нових чи реформування існуючих пожежно-рятувальних підрозділів (частин) місцевої і добровільної пожежної охорони і радше, – в об’єднаних територіальних громадах області, ніж в містах Східного Донбасу, не охоплених поки що ідеєю ОТГ. Час покаже: чи готові, громади і влада, скажімо Лисичанська, до розбудови таких проектів та установ?
 
Координатори проекту Ірина Білик та Володимир Шевченко запрошують до співпраці та можливості отримати комплект відеоспостереження
Під час тренінгу представники ГО Центр громадського моніторингу та аналітики Ірина Білик та Володимир Шевченко презентували проект «Спільними зусиллями до безпечного міста», серед цікавинок якого є відбір п’яти пілотних ОСББ, які отримають ресурсну підтримку (комплекс відео спостереження) для підсилення безпеки та ефективної діяльності «Сусідської варти» https://www.facebook.com/groups/sus.varta.te/
Навчальний захід, як і спілкування з його учасниками, спонукають зробити кілька висновків щодо особливостей впровадження Сусідської варти в містах Східного Донбасу:
 
1. Дослідження. Організація Сусідської варти вимагає продовження досліджень стану співпраці місцевих громад, органів влади та поліцейських підрозділів в сфері безпеки, оцінок сприйняття мешканцями міст діяльності поліцейських та реакцій на звернення громадян. У Лисичанську, Рубіжному та Сєвєродонецьку вже напрацьовані результати досліджень, здійснених як на волонтерських засадах, так і в рамках реалізації проектів, підтриманих Програмою «Права людини і правосуддя» Міжнародний фонд “Відродження” та UNDP Ukraine / ПРООН в Україні  Дослідження здійснювалось на віртуальних та реальних майданчиках комунікацій проектів, в т.ч. завдяки анкетуванню, розробленому експертом проекту Іваном Сікорою (Ivan Sikora) , під час «круглого столу», неформальних зустрічей, засіданнях фокус-груп тощо, проведених із працівниками різних підрозділів та служб Національної поліції України у Луганській області (Поліція Луганської області), інтерв’ю з громадянами та із поліцейськими, які служать в патрульної поліції (Патрульна поліція Луганської області, в т.ч. – її Управління та відділів, діючих на території міст Лисичанськ-Сєвєродонецьк-Рубіжне), керівництвом міського відділу поліції в Лисичанську (Поліція Лисичанська) , офіцерами апарату ГУНП, слідчими та дільничними офіцери поліції, працівниками кримінального розшуку та ювенальної поліції тощо.
 
 2. Навчання. В містах Донбасу актуальним буде не тільки ознайомлення громадськості із концепцією cполіції та населення на засадах партнерства – «community policing». Важливо, щоб майбутні лідери підрозділів Сусідської варти мали змогу ознайомитись та обговорити реальні приклади співпраці з поліцією і бути готовими переконувати своїх сусідів в її перевагах. Тому навчальні та просвітницькі заходи програми впровадження Сусідської варти повинні передбачати виконання практичних завдань (воркшопів) задля вироблення алгоритмів дій-співпраці із правоохоронцями та організації Сусідських варт співвласників будинків. Тут важливо не боятись дискусій із поліцейськими щодо їх прав та обов’язків та напрацьовувати інструменти і способи інформаційної співпраці та поліцейського реагування на звернення «вартових».
 
3. Підтримка. Провадження Сусідської варти в містах Східного Донбасу важливо супроводжувати менторською підтримкою не тільки підготовлених фахівців (Патрульна поліція України & Підрозділ взаємодії патрульної поліції та громади), але й керівників підрозділів Сусідської варти, які вже успішно діють в різних містах України. Вочевидь, що кожне з міст Луганщини має особливості свого розвитку, що передбачає специфіку створення Сусідської варти. Як, наприклад у Сєвєродонецьку, де майданчик комунікацій голів ОСББ із патрульними здійснюється на основі платформи Вайбер. Проте, в Лисичанську, де зареєстровано лишень два об’єднання співвласників багатоповерхівок і потужно представлена частка міста як одноповерхове домоволодіння, модель СВ вимагає інших підходів та інструментів співпраці. Тому досвід, скажімо Alla Soloveva, із Віти-Поштової, що поблизу Києва, де вісім сусідських варт сільської громади, через співпрацю з компаніями Deviget та Ring.INC (Ring, USA) безкоштовно оснастили 300 садиб системою відео спостереження, виглядає для Лисичанська як більш прикладний. Слід зауважити, що створення Сусідської варти на базі ОСББ чи об’єднаної територіальної громади є прийнятним логічним результатом для відповідальної спільноти у якої вже визначились вибрані лідери, а тому не містить організаційних загроз створення. У Лисичанську, де громадське самоврядування не означає громадянської активності, і особливо, у приватному секторі міста, питання впровадження Сусідської варти передбачає становлення відповідальних громадських лідерів та розвиток громадянської активності. Крім того, слід враховувати специфіку Східного Донбасу.
 
4. Культура. Виглядає, що деякі елементи Сусідської варти вже використовувались правоохоронцями в совєтський період, в т.ч. – на території України. Проте суть, культура та інструментарій такої співпраці прямопротилежні філософії Сусідської варти. Якщо метою співпраці населення із міліцією було перш за все збереження соціального ладу СРСР, то створюючи Сусідську варту, люди керуються власними інтересами порядку та безпеки будинку, вулиці чи кварталу. Тому замість безпеки режиму пріоритетом стає безпека людей в конкретному місці проживання. 
http://crime.in.ua/node/6613: На оккупированных террористами «ДНР» территориях восстанавливают «добрую совковую традицию» стучать и доносить на близких, соседей и знакомых: «Обругал матом Д.Пушилина, П.Губарева. Призывал к физическому уничтожению руководство ДНР. Оскорблял тех, кто роддерживает идеи ДНР», – написано в одном из обнародованых доносов.
5. Співробітництво та зворотний зв’язок. Система доносительства, т.з. «стукачества» сприяла посиленню репресивного характеру силових структур Совєтського Союзу. В сучасних умовах радикально змінений критерій успішної поліцейської діяльності – рівень довір’я, і особливо від людей, які контактували з правоохоронною системою.
Є певна доля історичної іронії в тому, що замість системи стукачества, до якої залучались «перевірені» «надьожниє» секретні співробітники, Сусідська варта базується на більш широкому, і головне, відкритому інформуванні поліції та профілактиці злочинності на конкретній території
6. Органи самоорганізації населення. Велика частка приватного сектору, розкиданість міста та його супутників, практична відсутність ОСББ спонукають залучити до організації Сусідської варти Лисичанська традиційних для міста лідерів органів самоорганізація населення (ОСН), т.з. «улічних», тобто керівників вуличних, будинкових та квартальних комітетів. Спільнота СбЛ має успішний досвід проведення спільних, в т.ч. – неформальних заходів – «Добра кава з поліцейськими», де між керівниками ОСН та поліцейськими встановлювалось порозуміння та адекватне сприйняття одних іншими. 
7. Розвиток. До Сусідської варти Лисичанська варто задіяти різноманітні соціальні та професійні групи громад міста, які мають стати гідними вартовими порядку та безпеки власних домівок та вулиць. Позитивна реакція мешканців Лисичанська на оперативну турботу працівників служби порядку та чистоти міста (двірників-прибиральників) підказала – з кого варто формувати вартових. Проте наше дослідження дозволило виявити інші, не менш пильні групи серед громад міста, яких слід залучати до діяльності Сусідських варт міста.
Анонс. Більш поглиблене навчання з конкретними кроками і алгоритмами реалізації «Сусідської варти» планують провести у Тернополі 6 лютого 2018 р. https://www.facebook.com/events/355384468402395/ 
Враховуючи, що в Лисичанську та Рубіжному (Поліція Лисичанська Рубіжанський ВП ГУНП в Луганскій області)вже здійснені перші спроби створення Сусідських варт, варто почути від фахівців відповіді на питання, пов’язані з координованістю дій різних підрозділів Національної поліції в регіоні, громад та інституцій місцевої влади. Вочевидь, на тренінгу буде представлено порядок дій для безпеки себе і сусідів та алгоритми реалізації ініціативи та ефективної комунікації з поліцією, створення безпечнішої території проживання.
 
Сюжет UA: Тернопіль про те, що «У Тернополі діятиме проект “Сусідська варта”
Про можливості розвитку Сусідської Варти у Східному Донбасі, дивіться у відеоматеріалах проекту «Місто в безпеці» спільноти СбЛ за адресою: https://www.youtube.com/watch?v=S1vjpBJOy2U&t=0s&list=PLe2vD8J5fT_4YRNPTjJuWSCb26K6RDxyV&index=12
Підписка на канал «Info Lug» (https://www.youtube.com/channel/UCqX8mEed9YJH3OGIXc-eOtA) та коментарі до його відео вітаються і є свідченням Вашої особистої підтримки розвитку громадських ініціатив вільної Луганщини і зокрема – Лисичанська. 
 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії