Стратегічний підхід роботи з ВПО: онлайн візит до Нехворощанської громади

Маленька сільська громада з Полтавщини – Нехворощанська, має стратегічний підхід до роботи з внутрішньо переміщеними особами. Своїми напрацюваннями з іншими територіальними громадами країни Нехвороща ...

Додано:
havrylenkova

photo_2023-03-28_17-38-07
Стратегічний підхід роботи з ВПО: онлайн візит до Нехворощанської громади

Маленька сільська громада з Полтавщини – Нехворощанська, має стратегічний підхід до роботи з внутрішньо переміщеними особами. Своїми напрацюваннями з іншими територіальними громадами країни Нехвороща ділилася під час онлайн візиту в рамках навчальної програми «Кроки для спеціалістів. Організація роботи з ВПО – 2023».

На території громади проживає понад 5 тисяч мешканців та близько 500 ВПО –  10% від загальної кількості населення. Нехворощанський сільський голова Віктор Дубович розповідає, що з початком війни для ОМС постали нові виклики,  одним з яких стала  – робота з внутрішньо переміщеними особами.

Як повідомила керівниця Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Полтавській області Ірина Балибіна, Нехворощанська громада має цікавий досвід організації повного циклу роботи з ВПО: розселення, гуманітарна допомога, надання базових послуг – медичних, соціальних, освітніх, створення житлового фонду, інтеграція переселенців у життя.

«З огляду на те, що останнім часом проживання в сільській місцевості серед ВПО користується попитом, а потік переселенців не зупинився, ймовірно громадам буде потрібно розширяти і удосконалювати роботу в цьому напрямку, тож досвід Нехворощанської громади стане їм у пригоді», – зазначила Балибіна.

Після створення прихистків та надання гуманітарної допомоги ВПО, громада почала шукати житло для розселення людей, що прибули в громаду тікаючи від війни. Так виникла ідея створення житлового фонду для переселенців:

«Фонд – це база даних з переліком будинків на які територіальна громада отримала права власності шляхом визнання садиб як відумерлої спадщини. Таких будинків багато на сільських територіях. Вони обліковуються та надаються, як соціальне чи службове житло, у користування переселенцям, які вирішили залишитися жити у нас», – повідомила заступниця голови Ольга Хоменко.

Ще одним кроком у роботі з переселенцями стала розробка програми інтеграції ВПО. Консультативну підтримку в цьому питанні надали експерти Програми U-LEAD. Документ передбачає детальний аналіз проблем та запитів ВПО, які виникають у зв’язку з воєнним станом та з масовим внутрішнім переміщенням осіб з небезпечних територій, – зазначила заступниця голови.

На її думку, проведена робота допомогла громаді визначити потреби переселенців, отриманні результати стали корисними при плануванні стратегічного напрямку роботи з ВПО:

«Проводячи опитування – ми зрозуміли, чого саме не вистачає внутрішньо переміщеним особам для повної інтеграції в наше життя громади. А також зрозуміли, що маємо на своїй території спеціалістів, яких раніше бракувало, тож працевлаштовуємо таких людей: у нас з’явилися й лікарі-стоматологи, вчителі тощо».

Програма інтеграції вже прийнята рішенням сесії сільської ради, під потреби ВПО – закладено кошти. Ще однією спільною ініціативою, експертів U-LEAD та фахівців громади, стали внесені зміни до програми харчування школярів. Вона доповнена пунктом – безкоштовне харчування дітей переселенців, тобто за рахунок місцевого бюджету.

Наразі, громада працює над організацією процесу надання медичних послуг населенню, зокрема й переселенцям – облаштовує нову амбулаторію. А також працює над пошуком фінансування для реконструкції багатоквартирного будинку, який буде використано як житло для ВПО.

«Якщо у лютому 2022 року велика кількість ВПО для нашої громади – це був виклик, то вже сьогодні – це наше повсякдення, наше життя та наші люди, діти. Ми маємо надію, що більшість з них залишаться жити на нашій території, адже головний ресурс розвитку громади – людський», – підсумував  Віктор Дубович.

Нагадаємо, що метою навчальної програми «Кроки для спеціалістів. Організація роботи з ВПО – 2023» є ознайомити громади-учасниці з основними підходами та роз’яснити базові принципи роботи з ВПО, проаналізувати складові організації роботи з ВПО в громаді. А також розкрити особливості побудови ефективної комунікації та створення умов для успішної інтеграції ВПО в життя громади, опрацювати навички налагодження взаємодії всіх зацікавлених сторін, що дозволить органам місцевого самоврядування підвищити ефективність реалізації повноважень щодо внутрішньо переміщених осіб.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку