Що кому болить у перших петиціях громад Кіровоградщини

Експерти стверджують, що е-петиції є однією з найпростіших форм громадянської участі. Чому? Через мінімальні зусилля і опцію доносити їх вимоги й позиції напряму до тих осіб, від яких залежить ...

Мотиватор-13
Що кому болить у перших петиціях громад Кіровоградщини

Експерти стверджують, що е-петиції є однією з найпростіших форм громадянської участі. Чому? Через мінімальні зусилля і опцію доносити їх вимоги й позиції напряму до тих осіб, від яких залежить прийняття необхідних рішень. Ця перевага мотивує активних громадян звертатися до електронних петицій – якщо не подавати, то підтримувати легко. Досвід громад на Кіровоградщині говорить про початок “петиційної історії”. Вже є успішні історії, якими варто ділитися, аби мотивувати активніше використовувати е-петицію задля рішення нагальних проблем.

Мотиватор-13

Ділимося дослідженням, що кому болить у перших петиціях громад-партнерів Програма DOBRE на Кіровоградщині, а також про успіхи і компроміси, яких вдалося досягти через використання е-петицій.

ЕЛЕКТРОННІ ПЕТИЦІЇ В ДІЇ

Минулого року Ініціативна група з організації допомоги безпритульним тваринам “Вірний друг” (Компаніївська селищна об’єднана територіальна громада) подала е-петицію “Про виділення коштів для обладнання пункту та оплати послуг по стерилізації безпритульних тварин”. Петицію було підтримано жителями (зібрано 76 голосів з необхідних 75). У результаті розгляду петицію було підтримано та згідно рішення Компаніївської селищної ради виділено кошти на виконання програми безкоштовної стерилізації безпритульних тварин. Нині ініціативна група “Вірний друг” чергову подала е-петицію “Про виділення коштів для придбання засобів для відлову безпритульних тварин та ультразвукових відлякувачів собак”. Підтримати петицію можна за посиланням.

7

6

5

На платформі е-петицій Компаніївської ОТГ триває збір підписів на підтримку ще однієї петиції про “Встановлення дитячого майданчика вул. Барахтія, Перемоги, Дружби”.

Всього петицій – 3

Тематика: вирішення проблеми з безпритульними тваринами, благоустрій, безпека

 У Смолінській ОТГ перша е-петиція була подана ГО “Смолінський актив” минулого року у липні. Ініціатива стосувалася “Облаштування міського парку на набережній біля стадіону в смт. Смоліне”, було зібрано необхідну кількість підписів жителів. Текст петиції за посиланням  та відповідь на неї. Зокрема у відповіді на подану петицію громадській організації пропонують підготувати проєкти майбутнього парку, залучивши до цього громадськість, провести публічні обговорення ескізів та надати пропозиції до селищної ради. А вже потім відбудеться клопотання про підготовку проєкту та виділення коштів на розбудову парку. Ґрунтовний аналіз цієї петиційної історії у цій презентації.

Електронна петиція – дієвий інструмент діалогу громади-влади. Не завжди це чарівна паличка, що мають розуміти громадяни. І дуже важливо, коли петиція стає приводом для подій – наступних кроків з вирішення питання, особливо, коли відповідь від влади виглядає не як фінальне рішення, а “м’ячик” у ворота подавача петиції. Історія смолінської е-петиції має свій успіх, адже громада і влада знайшли спільне рішення і територія набережної буде частково облагороджена. Проте від мрії про парк ГО “Смолінський актив” не відмовляється.

Про життя після петиції про смолінський парк та шлях досягнення компромісу з владою  можна прочитати у дописі.

12

3

Зараз на порталі е-петицій Смолінської ОТГ 2 заявки, інша, теж подана ГО Смолінський актив, стосувалася запуску Бюджету участі. На той період, липень 2019 року, петицію не було підтримано жителями, а проте у цьому році Бюджет участі у Смолінській ОТГ розпочав свою історію (https://smolino-rada.gov.ua/byudzhet-uchasty/)

Всього петицій – 2

Тематика: благоустрій, дозвілля, бюджет участі

У Дмитрівській ОТГ створено першу е-петицію про облаштування вуличного освітлення у селі Цибулеве. Ініціатори – команда проєкту “Мультикультурна платформа “Успішні зміни”. До реєстрації петиції команда проаналізувала Положення про електронні петиції, в якому було з ними запропоновано внести зміну щодо кількості підписів для розгляду – з 1000 до 100. Пропозицію про зміни вже внесла сільська рада. Нині триває збір підписів. До цього було проведено опитування жителів щодо їхньої оцінки якості вуличного освітлення у селі (вагомий аргумент на користь поданої петиції).

Аби привернути увагу до проблеми неосвітлених вулиць у селі активістки організували контурне маркування стовпів:

“Ця ідея актуальна для села Цибулеве, адже наші вулиці мало освітлені, тротуарів немає, пішоходи та велосипедисти рухаються по проїжджій частині. Створене за допомогою світловідбивної плівки маркування проїжджої частини дозволяє водієві чітко бачити дорогу, а людина на дорозі побачить машину, що наближається, по відблиску світла фар на плівці” (Тетяна Решетнікова, керівниця проєкту “Мультикультурна платформа “Успішні зміни”)

Всього петицій – 1

Тематика: благоустрій, безпека, інфраструктура

У Маловисківській ОТГ зареєстровано першу е-петицію про створення парковки для дитячих візочків на території дитсадка “Ромашка”. #ТутПотрібнаПарковка – особлива історія, які спільно пишуть Марина Матковська та Громадська організація молодих освітян “ДієVO” у Маловисківській ОТГ. Розпочався збір підписів, підтримати петицію можна за посиланням.

73198529_2479380058974325_2114677085770350592_o

Марина Матковська, Маловисківська ОТГ

“У моїй громаді знають про мою давню ідею із парковками для дитячих візочків. Я привернула до цього питання багато уваги, писала звернення, але, очевидно, цього недостатньо для того, щоб у дитсадку нарешті з’явилось спеціальне місце для візочків. Сама недавно подумала, що це питання не дає мені спокою і треба довести справу до логічного завершення. І тут, чудо!!! Вау! У Малій Висці з’являється можливість подавати електронні петиції! Юююххху!!! Це на зразок того, як в інтернеті збирають голоси на петицію президенту, але тут треба зібрати лише 100 голосів, щоб підняте питання потрапило в порядок денний місцевої депутатської сесії. Ну як, як можна не скористатись такою можливістю? Ні хвилини сумніву і моя петиція – перша у Маловисківській ОТГ. Піонерка Матковська готова до збору ваших підписів!” (Марина Матковська, авторка першої електронної петиції у Маловисківській ОТГ, членкиня Громадської організації молодих освітян “ДієVO”)

Всього петицій – 1

Тематика: благоустрій, безпека, інфраструктура

Досвід Бобринецької ОТГ у використанні е-петицій: за час створення порталу електронних петицій було подано 2 петиції. https://bobrynecka-gromada.gov.ua/all_petitions/. Петиція “Повернути до життя річку Бобринка” зібрала необхідні 100 підписів та була розглянута на сесії Бобринецької міської ради. Відділ економічного розвитку, торгівлі, інвестицій та інформаційної діяльності міської ради відповідно в термін установлений Законом повідомляє постійну депутатську комісію з питань депутатської діяльності, земельних відносин, житлово-комунального господарства та законності (далі – профільна комісія) про Петицію та передає її на опрацювання. Профільна комісія подає пропозиції на сесію міської ради  щодо підтримки або не підтримки Петиції  та відповідь автору (ініціатору) Петиції із відповідними обґрунтуваннями. Було здійснено заходи щодо чищення річки.

Всього петицій – 2

Тематика: благоустрій, безпека, інфраструктура

На порталі елеронних петицій Помічнянської ОТГ зареєстровано 2 петиції. Петиція “Про облаштування Інклюзивно-ресурсного центру” вже набрала необхідну кількість голосів, була розглянута на сесії Помічнянської міської ради та винесено рішення про подальше вивчення депутатськими комісіями спільно з виконавчим комітетом можливості надання коштів для облаштування ІРЦ та надання пропозицій на розгляд сесії міської ради. Відповідь за посиланням.

Історія другої петиції “Благоустрій дорожнього покриття вул. Ярослава Мудрого (м. Помічна)” така: попри те, що потрібної кількості підписів вона не набрала, звернення було розглянуте та частково задоволене міської радою: Помічнянським комбінатом комунальних підприємств за кошти з місцевого бюджету у лютому 2020 року був проведений поточний дрібний ремонт дороги з підпискою нового матеріалу по вулиці Ярослава Мудрого. У 2020 році бюджетом не передбачається фінансування на капітальний ремонт дороги по вказаній вулиці – зазначено в офіційній відповіді на петицію.

Електронні петиції громад-патрнерів Програми DOBRE що кому болить

КРЕАТИВНІ РІШЕННЯ ПРОСУВАННЯ Е-ПЕТИЦІЙ (приклади просування)

Як розповідають автори петицій – подати не важко, складніше – мотивувати людей підписати петицію. Виникають технічні проблеми, люди бояться авторизації, електронного цифрового ключа (підпису) для ідентифікації тощо. Саме тому у громадах-партнерах Програми DOBRE тривають інформаційні кампанії з просування інструментів участі. У рамках проєкту “Голос громади у місцевому самоврядуванні” Програми DOBRE громади отримують експертну та технічну допомогу у плануванні та втіленні інформаційних кампаній для інструментів участі, що допомагають залучати жителів ОТГ до прийняття рішень.

Допомагає просувати цей інструмент участі креативний підхід.

Наприклад, понад рік тому у Компаніївській громаді було подано й успішно реалізовано першу петицію, однак більше жителі ОТГ не використовували цей інструмент участі. Тепер громада розказує про користь електронних петицій з допомогою поезії. Громада довго роздумувала, що з місцевого колориту допоможе їм у просуванні петицій на етапі планування інформаційної кампанії. Спробували використати поезію митців свого краю для формування закликів інфокампанії. Цю ідею охоче підтримали і самі поети Максим Бричка та Віктор Коненко. У результаті вийшли симпатичні мотиватори, які нині громада використовує для заклику громадян говорити про свої ідеї та проблеми в місцевих електронних петиціях! І завдяки яким громадяни дізнаються про творчість місцевих поетів.

#МаксимБричка

Коли життя обманом дотлівало,

Його слова кришились, як граніт…

Не підписав петицію, як слід!

#ВікторКононенко

Давно ходжу в одну кав’ярню,

Там господиня дуже гарна.

П’ю каву сім разів на день,

Бо підписав петицію лишень.

Серію мотиваторів вирішили також доповнити поезією українських класиків, аби зацікавити жителів громади і до їхнього внеску в розвиток літератури. З метою проінформувати жителів про електронні петиції селищна рада спільно з експертами проєкту “Голос громади у місцевому самоврядуванні” підготували спецвипуск “Компаніївського вісника”.

 Олександр Маслюков, голова Компаніївської ОТГ

“Електронні петиції – це сучасний дієвий інструмент участі. Використання петицій для вирішення проблемних питань громади – це показник активності жителів громади та актуальності порушених питань, що засвідчується необхідною кількістю підписів. Саме завдяки згаданому інструменту участі як індикатору, визначаються проблеми, що потребують першочергового вирішення, а жителі, які долучилися до підписання електронної петиції, можуть пересвідчитися: робота депутатського корпусу та органів місцевого самоврядування направлена в першу чергу на покращення рівня життя, зняття соціальної напруги, збільшення довіри до влади” (Олександр Маслюков, голова Компаніївська ОТГ)

Мотиватор-14

У Дмитрівській ОТГ про інструменти участі розповідає блогер-козак Мамай. Ініціативна група «TsybuleVo!» в рамках проєкту Успішні зміни / Мультикультурна платформа громади створила відео про електронну петицію. Завітайте на канал Мамай PRO, щоб побачити, як з допомогою героя доступно роз’яснювати що таке інструменти участі: https://youtu.be/NDwSY0l0PUY, зокрема про е-петицію.

Презентація про електронні інструменти участі

Дослідження електронних петицій  було здійснено в рамках проєкту “Голос громади в місцевому самоврядуванні” втілюється Спілкою “Громадські ініціативи України” та Агенцією сталого розвитку “Хмарочос” в рамках Програми USAID “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Комьюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID)

#DOBRE

#ДобріЗміниДляГромади


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»