Робота: рабство чи свобода? Чому жінці потрібна економічна незалежність

«Без нього я — ніхто». Так вважає майже кожна жінка, яка опинилася в пастці економічної залежності. Та чи є звідти вихід?За красивими фотографіями щасливого сімейного життя часто можна знайти ...

Додано:
healthrightorgua

Cartoon exhausted woman sitting and table and working
Робота: рабство чи свобода? Чому жінці потрібна економічна незалежність

«Без нього я ніхто». Так вважає майже кожна жінка, яка опинилася в пастці економічної залежності. Та чи є звідти вихід?

За красивими фотографіями щасливого сімейного життя часто можна знайти приховані у шафі скелети.

Дівчата, які мріяли вдало вийти заміж, або жінки, які необачно знехтували кар’єрою заради сім’ї та дітей, задля кар’єри чоловіка, можуть страждати від психологічного та фізичного насильства. Заміжжя, народження дітей, декретні відпустки, відкладена «на потім» кар’єра, втрачені професійні навички, відсутність власних грошей, другорядність власних потреб у порівнянні з іншими членами родини, нарікання на те, що ви все робите не так або нічого не заробляєте. Так крок за кроком жінки потрапляють у пастку економічного, психологічного та, за певних обставин, фізичного насильства.

І розірвати замкнуте коло дуже важко. Проте можливо. Насамперед завдяки фінансовій незалежності, про яку потрібно подбати заздалегідь.

Чому важлива фінансова незалежність для жінки? Насамперед через те, що це

  • можливість планувати майбутнє;
  • можливість припинити небезпечні стосунки;
  • захищеність на випадок смерті чи травми чоловіка;
  • вищий рівень життя;
  • гармонійні та рівноправні стосунки в сім’ї.

Історія, яка могла трапитися з кожною

Олена (ім’я змінено) народилася й виросла у Києві. З майбутнім чоловіком була знайома ледь не з дитячого садка. Цією історією кохання захоплювалися друзі та трохи заздрили подруги.

Жінка мала економічну освіту й була впевненою в собі щасливою людиною. Доки не завагітніла. Здавалося, що чоловіка наче підмінили. Він почав затримуватися на роботі, вдома міг зачепити Олену так, що вона відлітала аж до стіни.

Дуже дивно, але не тільки чоловік, а й його батьки, які мешкали з ними, вдавали, що нічого не відбувається й Олена все вигадує.

Коли вона була на восьмому місяці вагітності, чоловік штовхнув її так, що вона не втрималася на ногах. Жінка перелякалася та побігла до подруги. Але чоловік наздогнав її на вулиці. За Олену вступився незнайомець, з яким її чоловік почав битися, а вона в цей час втекла.

Наступного дня подзвонила свекруха. Казала, що Олена довела її сина, просила повернутися. Чоловік також дзвонив, вибачався. Жінка пробачала знову й знову, поверталася. Проте все повторювалося. А коли народилася донька, насильство набрало обертів.

Одного разу, після удару в обличчя Олена втратила свідомість. Через деякий час почалася нудота — отже, була ймовірність струсу головного мозку.

Через таке ставлення Олена почала думати, що з нею щось не так.

Жінка вирішила шукати допомоги психолога в Денному центрі «Право на здоров’я», який діє в Києві з 2010 року в структурі МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» та представництва HealthRight International (Право на здоров’я). Але фахівці під час консультації зрозуміли, що в Олени немає психічних розладів, проте вона потребує психотерапевтичної роботи через довготривале насильство.

Після консультації жінці запропонували допомогу Соціальної квартири МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» та представництва HealthRight International (Право на здоров’я). В 2021 році квартира діє за фінансової підтримки КМДА та Київського міського центру соціальних служб

Коли Олена збирала речі, чоловік був вдома та сказав, щоб забиралась, бо інакше вб’є її.

У соціальній квартирі з Оленою склали індивідуальний план роботи:

  • вона працювала з психологом над підвищенням самооцінки, формуванням «Я-концепції», мобілізацією внутрішніх ресурсів;
  • фахівці допомогли Олені скласти особистий план безпеки, розтлумачили права її та дитини на особисту безпеку, склали позовну заяву на розірвання шлюбу та стягнення аліментів на користь дитини;
  • також Олена отримала необхідні харчі, одяг і засоби гігієни;
  • дитину допомогли зареєструвати в черзі до дитсадка.

Ця історія завершилася позитивно. Олена вийшла з соціальної квартири, де перебувала кілька місяців, до орендованої кімнати, оформила дитину до садочка та працює. Вона змогла віднайти в собі сили, щоб почати нове життя.

Які труднощі спіткають жінку, яка постраждала від домашнього насильства та шукає роботу?

Фахівці кажуть, що жінки, постраждалі від домашнього та гендерно зумовленого насильства, мають внутрішні руйнівні бар’єри, які заважають успішному працевлаштуванню.

Ці бар’єри залежать від унікальних для кожної жінки факторів: вік, стан фізичного та психологічного здоров’я, наявність дітей, родинної підтримки тощо.

Соціальні фактори можуть множити бар’єри, підсилювати їхній вплив: рівень освіти, доходу, імміграційний статус, національні традиції, географічне розташування (село, місто). Відповідно, подолання одного з бар’єрів може нівелювати дію інших.

Наприклад, переїзд з села до великого міста може збільшити можливості для працевлаштування. Як результат — буде більше шансів на вищий дохід, додаткові можливості для навчання та саморозвитку, проте і більші витрати та відсутність підтримки з боку рідних, які не завжди мають можливість переїхати у велике місто теж.

У жінок, які зіштовхнулися з насильством, є проблеми з низькою самооцінкою та мотивацією, високим рівнем стресу. Вони можуть перебувати у стані депресії, яка не завжди діагностована.

Подивимося на приклад. За оголошенням звертається мама трьох дітей без досвіду роботи. Які шанси, що працедавець візьме її на роботу?

Згідно із дослідженням, проведеним серед бізнесу Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA) спільно з експертною організацією «Центр «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності», 41% відсоток співробітників та співробітниць помічали у колег ознаки домашнього насильства. 78% респондентів відзначили, що домашнє насильство негативно впливало на їхній професійний розвиток.

Приклад: за оголошенням звертається мама трьох дітей без досвіду роботи або жінка з вказаними короткотривалими роботами в резюме. Під час співбесіди жінка чесно повідомляє працедавцю, що не працювала або залишала роботу за вимогою чоловіка. Які шанси, що працедавець візьме її на роботу?

Попри важкий емоційний стан ці жінки не мають додаткових пільг у працевлаштуванні. Навпаки, їм потрібно виділяти час на впорядкування справ: судовим процесам, оформленню документів, відвідуванню лікаря та психолога. Це ставить жінок у невигідне становище, як порівняти з іншими потенційними працівниками.

Жінка вимушена шукати роботу з можливістю відлучатися з підприємства у робочий час. Це ускладнює процес пошуку роботи з гідною оплатою, яка дасть можливість оплачувати життєво важливі витрати.

Жінкам (а особливо — жінкам, постраждалим від домашнього та гендерно зумовленого насильства) у декілька разів складніше отримати роботу, що забезпечить їх життєво важливі потреби

Спектр труднощів працевлаштування у жінок, які постраждали від домашнього насильства, доповнюється проблемами зі здоров’ям, відсутністю фінансової підтримки, незахищеністю, зневіреністю у власних силах та зниженою самооцінкою.

За даними Американського інституту досліджень домашнього насильства, постраждалі від домашнього насильства жінки мають знижений рівень концентрації уваги на робочому місці, та, як наслідок, меншу продуктивність. Ці дані підтверджують результати дослідження, проведеного UNFPA спільно із експертною організацією «Центр «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» у 2019 році: респонденти/ки, постраждалі від домашнього насильства відмічали погане самопочуття, втому, спантеличення, неможливість зосередитися на роботі.

Також за результатами цих досліджень постраждалі від домашнього насильства зазнають постійних переслідувань колишніх партнерів, зокрема й на робочому місці, що негативно впливає на респондентів так їх колег.

Найбільші складнощі серед потерпілих від насильства виникають у жінок, які вимушені доглядати за членами родини, адже мають дітей до 3-х років, двох та більше дітей, дітей та рідних з інвалідністю, Саме в цих випадках працедавці мають побоювання стосовно можливості жінок якісно виконувати посадові обов’язки — поєднувати роботу та догляд. У такому випадку єдиною альтернативою є дистанційна робота.

Чинне законодавство захищає інтереси жінок, наприклад, надає перерви для годування, можливість працювати неповний робочий день, забороняє шкідливу роботу та роботу в нічний час, забезпечує оплачуваними додатковими відпустками.

Працедавці не можуть відмовити вагітним жінкам та одиноким мамам, які мають маленьких дітей та дітей з інвалідністю, у працевлаштуванні чи звільнити їх з власної ініціативи.

Сучасний ринок праці стрімко змінює вимоги до навичок та компетенцій. Наприклад, з’явилася ціла низка посад, в яких знання англійської мови є обов’язковою вимогою, а не додатковою перевагою.

Проблеми з пошуком роботи жінок передпенсійного та пенсійного віку можна розділити на дві категорії:

  • об’єктивні — відсутність актуальних професійних та цифрових навичок;
  • суб’єктивні (дискримінаційні, ейджизм) — спрощене сприйняття віку як професійної навички.

Жінки старшого віку, які потерпіли від насильства, до того ж нерідко мають низький рівень цифрової грамотності, а отже — обмежений доступ до інформації про актуальні вакансії, не вміють правильно презентувати свій досвід.

Компанії натомість відкрито чи приховано можуть дискримінувати жінок, вказуючи в оголошеннях вікові обмеження.

Проблеми з працевлаштуванням жінок, які потерпіли від домашнього насильства, також тісно пов’язані з недостатньо розвинутою мережею державних дитячих дошкільних закладів, які б працювали подовжений день. З такою ж проблемою стикаються мами дітей, котрі вчаться у молодших класах.

Отже жінки, що мають дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, не можуть дозволити собі розглядати посади, в яких вказаний графік роботи до 18:00–19:00. Таких посад на ринку офісних спеціальностей найбільше.

За відсутності досвіду, актуальних навичок та з вимогами до гнучкого графіка їм залишаються мінімально оплачувані вакансії, часто без офіційного працевлаштування та соціального захисту.

Ви не самі. Куди звернутися по допомогу?

Насамперед потрібно подбати про безпеку.

Анастасія Ляднева-Ірлік (координаторка компоненту «Розірви коло. «Women career hub») радить не зволікати та викликати поліцію.

Якщо є тілесні ушкодження — слід терміново рушати до лікарні та викликати поліцію звідти, якщо це фізично можливо. Обов’язково звертайтеся до поліції, до райвідділу, до лікаря, щоб захистити себе та дітей від кривдника.

Поліція може видати заборонний припис та скерувати постраждалу до центрів надання подальшої соціально-психологічної допомоги. Жінка може безкоштовно відновити свої сили у кризовому центрі, притулку, й отримати консультації психолога та юриста.

Важливо долучити до вирішення проблеми правоохоронні органи та соціальні служби регіону. Докладну інформацію про порядок дій можна отримати за посиланням.

Кращий захист від домашнього насильства — фінансова незалежність жінки. Саме тому кар’єрний супровід є важливою складовою в системі профілактики домашнього насильства.

Дбати про власну безпеку потрібно вже зараз. Проаналізуйте, чи здатні ви щомісяця повністю утримувати себе та дітей. Якщо ні — звертайтеся завчасно до кар’єрних радниць/ків. Вам допоможуть скласти індивідуальний кар’єрний план, резюме та знайти посаду до душі чи актуальне навчання.

Наведемо приклад мами, яка вже знаходиться у ризикованій ситуації та не усвідомлює цього.

Звернулася жінка із запитанням, чи можна їй записатися на курси, адже вона «не відноситься до постраждалих від домашнього насильства». Після проведеного інтерв’ювання з’ясувалося, що вона більше 5 років не працює, невеликі соціальні виплати витрачає виключно на родину. Положення цієї жінки фінансово небезпечне, кар’єрний супровід —кращий «вітамін» для профілактики цієї хвороби.

Ірина Білоголовко (менеджерка Соціальної квартири «Право на здоров’я» у Києві) радить жінкам:

  • заощаджувати кошти на той випадок, якщо буде необхідно покинути домівку задля безпеки себе та дитини;
  • шукати підтримку серед знайомих та родичів щодо тимчасового житла;
  • звертатись до поліції, не замовчувати проблему;
  • шукати варіанти навчання, профорієнтації, заробітку;
  • якщо немає підтримки близьких — звертатися до спеціалізованих служб для постраждалих від домашнього насильства, притулків тощо.

Жінкам, постраждалим від домашнього насильства, доводиться терміново шукати джерела фінансування, адже зазвичай вони залежні від доходів кривдника, не мають особистого житла, елементарних речей для забезпечення власних потреб.

Компонент «Розірви коло. Women Career Hub» створений якраз для допомоги жінкам у розбудові фінансової спроможності в межах проєкту «Посилення національних і регіональних механізмів побудови адаптивної, підзвітної та економічно ефективної системи протидії та запобігання насильству за ознакою статі», що імплементується МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні за фінансової підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

Проєкт забезпечує можливість отримати кар’єрну консультацію від фахівців у питаннях працевлаштування, пройти навчання, стажування, мати підтримку під час проходження інтерв’ю та випробувальних термінів при працевлаштуванні.

Чи реально здобути нову професію онлайн та знайти роботу без значних капіталовкладень?

Опинитися без коштів на існування дуже страшно. Особливо без професії та з дитиною на руках. Проте той, хто шукає, — завжди знайде.

Світлана Калініна (УФГЗ, кар’єрна радниця, м. Львів) розповідає: «Завдяки розвитку інтернет-технологій з’явилася окрема сфера онлайн навчання та ринок дистанційної роботи. Пандемія попри негативний вплив на економіку країни посприяла закріпленню посад, які передбачають віддалену роботу у працедавців всіх форм власності та внесла відповідні зміни у законодавчі документи».

За словами пані Світлани, завдяки великій конкуренції на ринку навчальних послуг та спонсорським проєктам, авторські YouTube канали, навчальні платформи пропонують безоплатні курси різної тематики.

«Бажаєте пройти навчання та здобути сертифікат? Курси з менеджменту, англійської мови, програмування, фінансової грамотності, особистого розвитку, журналістики доступні в онлайн форматі 24/7 на платформах: Prometheus, ВУМonline, Edera, Wisecow. Якщо мама володіє англійською мовою — можна отримати професійні знання на курсах найпопулярнішої світової платформи Coursera», — додає кар’єрна радниця.

Проте, за її словами, щоб опанувати конкретну професію, наприклад, інтернет-маркетолога, доступних у мережі безкоштовних курсів може бути замало.

Міжнародні спонсори, громадські об’єднання беруть активну участь у підтримці кар’єрного розвитку жінок, постраждалих від домашнього насильства. Навчальні програми від сертифікованих навчальних центрів дають можливість опанувати сучасні професії й отримати сертифікат для успішного працевлаштування.

Дистанційна робота є найбільш сприятливою для мам з немовлятами. Жінка може гнучко організовувати свій робочий час, бути поруч з дитиною. Професії зі сфери інтернет маркетингу мають найбільший попит серед працедавців: робота у сфері SEO, контент-маркетингу, таргетингу може передбачати дистанційний формат та добре оплачуватися.

Корисно вчитися працювати у графічних редакторах. Дизайнерки також можуть виконувати завдання дистанційно, обирати між постійною роботою та фрілансом.

Якщо є бажання розвивати комунікаційні навички, слід звернути увагу на роботу операторів call-центрів. Зазвичай операторкам на старті не потрібен досвід, серйозні компанії самостійно організовують для жінок потрібне навчання.

«Зрозуміло, щоб отримати можливість навчатися та працювати дистанційно, необхідно мати відповідне обладнання, комп’ютер та стійкий доступ до мережі інтернет, — розповідає Світлана Калініна. — Роботодавці зазвичай забезпечують персонал відповідним обладнанням та для навчання доступ до мережі доведеться шукати самостійно. Смартфон є достатньою альтернативою ноутбуку, майже всі потрібні програми адаптовані під мобільні пристрої».

Якщо раптом мама не має доступу до потрібного обладнання та інтернету — кар’єрна радниця також нагадує про суспільні бібліотеки: «Деякі з них трансформовані у коворкінги, передбачають місця для візочків та дитячі кімнати».

Підбірка ресурсів, де ви можете знайти інформацію про курси та стажування

  • Телеграм-канал «Безкоштовне навчання» (https://t.me/Pecypcu) пропонує онлайн курси за різними спеціальностями. Тут також можливо підтягнути свої знання з іноземних мов.
  • Агентство інтернет-маркетингу «Текстум» пропонує 5 безкоштовних місць на своїх курсах з копірайтингу для тих, хто найкраще впорається з тестовим завданням.
  • Онлайн школа дизайну Contented пропонує освоїти нову професію дизайнера безкоштовно.
  • «Втекст» проводить навчання транскрайберів з подальшим працевлаштуванням.
  • На телеграм-каналі Happy Monday надаються поради зі складання резюме та розсилаються актуальні вакансії провідних компаній.
  • Звісно, варто пам’ятати про біржі на кшталт https://kabanchik.ua/, де можна знайти підробіток. Щоправда, вартість оплати праці тут дещо занижена.

Поради жінкам, які опинились в скрутному економічному становищі

Анастасія Ляднева-Ірлік та Світлана Калініна розповідають, що скрутне економічне становище має певні складові. Найгірші приклади — мама з дітьми без документів, освіти, досвіду роботи, житла й грошей.

Такі клієнтки можуть отримати допомогу у більше ніж 10 притулках по всій Україні, створених за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення та його виконавчого партнера УФГЗ.

Працівники центрів та притулків допомагають мамам відновити документи, надають юридичну та психологічну допомогу, влаштовують дітей до навчальних закладів, шукають жінкам хоча б тимчасову роботу.

Головне поступово й наполегливо, маленькими кроками змінювати життя на краще. Це не гладкий шлях, та приємно ділитися історіями жінок, які змогли досягти успіху.

Так, одна з клієнток притулку працює на керівничій посаді адміністратора, хоча починала свій шлях з глибокої фінансової кризи й тимчасової некваліфікованої роботи.

Оцінити потреби та проаналізувати доступні можливості допомагають спеціалісти/ки кризових центрів, притулків, центрів надання соціальної допомоги, центрів зайнятості та громадських організацій.

У рамках компоненту «Розірви коло. Women Career Hub» передбачені кар’єрні консультанти. Їх завдання — визначити зони розвитку жінки, допомогти подолати внутрішні бар’єри, підібрати навчання, підготувати резюме, знайти роботу до душі.

Згідно з дослідженням Deloitte, у сучасному світі професійні навички «застарівають» кожні три роки внаслідок прискорення технологічного розвитку. Класичні підходи до кар’єрного зростання як результату накопиченого професійного досвіду вже не працюють.

Кандидаткам/там варто враховувати, що зміна місця роботи або повернення до роботи після декретної відпустки вимагає усвідомлення нових вимог до професії.

Кар’єрні консультації допомагають зробити глибокий професійний аналіз сильних та слабких сторін клієнток, визначити вектор розвитку, спланувати необхідне навчання відповідно до перспектив працевлаштування на кращі посади.

Ось ще один приклад: до кар’єрної консультантки проєкту звернулася жінка з бажанням пройти курси тестувальниці. Після анкетування виявилося, що сфера тестування їй взагалі не цікава, адже вона має глибокі знання з математики та неактуальний внаслідок великої перерви досвід програмування.

Жінка вибрала тестування, адже вважала, що програмісти «будуть над нею сміятися». Відповідно до виявлених потреб клієнтки їй запропонували курси програмування.

Після здобуття відповідних навичок жінка матиме більше шансів отримати високооплачувану, а головне бажану професію.

Скрутний економічний стан — це змінна категорія. Будь-яка навичка може бути інвестицією у розбудову фінансової спроможності.

Вмієте прибирати — дуже добре. Клінінгові послуги оцінюються від 400 грн. «Розірви коло. Women Career Hub» організовує спеціалізовані навчання на базі соціальних підприємств: швачка, перукарка, візажистка, дизайнерка. Кожна з цих професій — гарний старт для подолання особистої фінансової кризи.

Галина Скіпальська (директорка представництва HealthRight International в Україні, виконавча директорка УФГЗ) зазначає: «Власні гроші потрібні кожному. Вони щонайменше дозволяють знайти житло та купити їжу, а також задовольнити свої потреби без страху. Залежність від чужих грошей не завжди відчувається болісно — іноді жити за чужий кошт легко та приємно. Але тут занадто багато залежить від того, хто володіє грошима».

Працевлаштовані люди час від часу скаржаться, що знаходяться у рабстві в роботодавця або державної системи. Та чи не є справжнім рабством повна залежність від настрою кривдника, який ставиться до жінки гірше, ніж до домашньої тварини?

Пам’ятайте: вибір завжди є. І він завжди залежить тільки від вас.

Авторка: Марина Маркс


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

У Чернівцях відбувся ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024

«Трансформація чи відбудова»: у Львові відбувся фінальний захід проєкту «Майстри змін»

Навантаження на медичну галузь зросло з початком великої війни

Визначення потреб та проблем доступності допомоги і послуг для ВПО, які мешкають у місті Рівне

Лановецька громада на Тернопільщині отримала 2 тисячі контейнерів для ТПВ від Програми USAID DOBRE

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях