Рівне: простір, дружній до переміщення

Тривало сорок якесь лютого, докидуючи чергову партію коробок гуманітарки на Харків десь на об’їзній Рівного хлопець із бородою каже водію, який питає «Що там?»

Додано:
cso_hub

Хаб у Рівному
Рівне: простір, дружній до переміщення

Тривало сорок якесь лютого, докидуючи чергову партію коробок гуманітарки на Харків десь на об’їзній Рівного хлопець із бородою каже водію, який питає «Що там?»: «Зараз там не має часу на розмови та мрії, вдома все чорне або біле, бабахі або окупація, фронт або тил, ворог або Україна».

Десь тоді, у рутині кілька людей із Харкова, що постійно рухалися з заходу на схід із допомогою і зі сходу на захід із евакуацією, потиснули руку Андрію Токарському, керівнику рівненської «Опори», що також відправляла вантажі для цивільного населення, а в приміщенні якої вже функціонував гуманітарний штаб-склад.

Наприкінці літа вони знов зустрінуться в тому штабі. Тут уже всього один стелаж із ліками і півсотні квадратних метрів офісу громадської організації.

«А давай спробуємо використати досвід і потенціал цього простору для тих, хто перемістився в Рівне, для активістів і волонтерів, напевно саме так я тоді сказав», – згадує Артем Коновалов, директор екстрених програм харківської ГО «Центр розвитку громад», розмову з Андрієм.

Хаб у Рівному

«Це розв’яже їм руки, створить можливість працювати тут», – такі слова використала Тетяна Баглай, керівниця Громадського інформаційно-аналітичного Центру з Харкова.

Так у Рівному стартував проєкт «Антикризовий хаб для переміщених організацій громадянського суспільства» за підтримки ІСАР Єднання.

«Хаб це не тільки й виключно про фізичне – безпечне та комфортне місця для тих активістів, які перемістилися в приймаючий регіон, поновили або почали свою діяльність через виклики воєнного часу, бойових дій і гуманітарної кризи. Це й про сталість і зростання для таких людей, про їхніх внесок у тисячі ВПО, які зараз мають свій прихисток тут», – каже Артем Коновалов.

Для досягнення ідей підсилення неурядових організацій, волонтерських груп і окремих активістів у хабі провели навчання, що слугувало інституційній сталості, безпеці, ментальному здоров’ю й участі в реформах.

«Варто задуматися про унікальність своєї організації, що відрізняє її від інших. Це допоможе рухатися у правильному саме для вас напрямку. У кожній організації мають бути присутні стратегічний і операційний менеджмент. Якщо взяти на прикладі будь-якого волонтерського штабу, яких у кожному у місті діяло чимало, то стратегічний менеджер – це людина, яка візійно веде комунікацію із великими партнерами, а операційний менеджер – це люди на складі, які фасують, пакують і направляють допомогу», – дає поради під час навчання Хмельник Олена, експерта з регіонального розвитку, проєктна менеджерка для НУО. – «Або ще, як приклад, стратегічний менеджер знає, що очікує на делегацію і має познайомити їх із культурною спадщиною ЮНЕСКО – українським борщем, а операційний менеджер має знати рецепт, де купити продукти і взяти на це гроші, хто їх купить, хто зварить, який буде результат і проконтролює його».

Хаб у Рівному

«Задоволена результатом, дружня атмосфера, Я – студентка і до цього часу не стикалася з розробкою таких серйозних проєктів, тобто багато що чула вперше, надіюся мені це пригодиться і знання я використаю на практиці. Час заняття пролетів дуже швидко та з користю, дякую за круті можливості», – пише у анкету зворотного зв’язку одна з учасниць.

«Сама не втрималася і вирішила перевірити свої навички у сфері цифрової безпеки», – згадує SMMниця хабу Мирослава Клічук. Свій похід до «цифри», якої вчив журналіст, голова Незалежної Медіа-Профспілки України, кандидат наук із державного управління Сергій Штурхецький, Мирослава оформила колонкою.

Мирослава Клічук

«Слід пам’ятати, що наші думки не є фактами. Вони приходять у нашу голову і саме ми маємо робити вибір слідувати їм, чи ні. Думки як птахи – вони прилітають у нашу голову, але саме від нас залежить, чи дозволимо їм оселитися там і вити гнізда», – такими настановами заряджав на навчанні психолог Сергій Терентьєв. «Найбільша відповідальність кожної людини – подбати про себе. Людині варто робити те, що її наповнює. Особа, яка має ресурс – може ділитися ним з іншими», – додає він.

«Щоб ефективно вести діалог [у громаді] не слід робити припущень, коли слухаєте, а коли говорите – то говоріть від себе як першої особи і будьте готові відповідати за свої слова, намагайтеся зрозуміти, що інші люди мають відмінний від вас життєвий досвід, а тому уникайте слів “усі”, “завжди”. Слухайте людину, аби почути і спробувати зрозуміти. Уточнюйте, якщо не зрозуміли. Говоріть, що маєте сказати. Залишайте час для осмислення та роздумів». – згадує свої поради учасникам навчань Андрій Токарський.

Практичний путівник по проєктному менеджменту та грантрайтингу

Врешті-решт результат навчань було оформлено посібником, який можна гортати онлайн або прийти й отримати безпосередньо в хабі.

«Люди побачили навколо друзів і партнерів, це стало базою для “імпакту”». – додає Артем Коновалов.

Марина Павлюченко з Донецька знайшла в хабі тих, хто допоміг їй провести напередодні Нового року кілька подій для дітей із сімей ВПО. Більше ста малих, як вона каже, попросили у Миколая Перемогу. «А мрії, особливо дитячі, мають здійснюватися», – каже Марина, – «Такі теплі заходи завжди об’єднують людей. І це так цінно – бачити посмішки дітей. У них має бути щасливе дитинство в Україні попри всі обставини і тривоги».

Андріївські вечорниці (для дітей із сімей ВПО; м. Рівне)

Крім зерен майбутніх активностей у Рівненському регіоні, хаб встиг поменторити ідеєтворення для ВПО в Вінниці. Тамтешнє «Місто змістів» запросило пошукати та попроєктувати рішення міських питань і проблем інтеграції й підтримки внутрішньо переміщених осіб.

Михайло Балик, один із тренерів хабу, учасник хакатону, який став ментором для трьох проєктів: «Перший це фактично створення невеличкого центру з наданням гуманітарної допомоги для ВПО з Харкова, які живуть у Вінниці. Другий – “вечорниці”, мета яких сприяти інтеграції ВПО у Вінницьку громаду через проведення різного роду культурних/тематичних заходів. Головна фішка – на ці заходи будуть запрошені як ВПО, так і місцеві жителі. Ну і третій – це створення CRM для благодійних фондів, які видають гуманітарну допомогу».

Місто змістів

***

Замість резюме наведемо слова Тетяни з Харкова: «Особисто мені хаб як фізичне місце допоміг краще зорієнтуватись на місці. Це була можливість вирватись із шумного дому, де проживає багато друзів та родичів, до впорядкованого і спокійного місця – хабу. Мати повноцінне робоче місце – дуже вагомо».

Ми переконані, що хаби – це «треті місця» для НУО і ВПО, це усталення діяльності і наближення Перемоги.

Проєкт «Антикризовий хаб для переміщених організацій громадянського суспільства» здійснювався громадської організацією «Центр розвитку громад» (Харків) спільно з Рівненською обласною організацією Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа „ОПОРА“» у рамках проєкту «Створення антикризових ХАБів для ОГС», що впроваджується ІСАР Єднання.

#IsarEdnannia #АнтикризовіХаби


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

У Вінниці відбувся Форум для комунікації громадянського суспільства та органів влади «Простір взаємодії»

Експерти розповіли про здобутки та виклики децентралізації та диджиталізації адмінпослуг

П’ять організацій Мережі увійшли до 100 кращих доброчинних організацій 2022 року

Міжпоколіннєві ініціативи реалізовували у Тернопільській та Львівській областях

В Тернополі розглядали шляхи покращення якості надання правової допомоги переселенцям та волонтерам

Більш як пів тисячі керівників та фахівців будинків дитини з усієї України завершили масштабне навчання