Рецепт бюджетного та якісного утеплення житла – досвід Львівщини

Житловий сектор в Україні складається з 240 тис багатоквартирних та близько 6,5 млн приватних будинків. Вітчизняний житловий фонд нині не назвеш енергоефективним. Значна частина будинків за час ...

72870590_949323555434914_2477153316027498496_n
Рецепт бюджетного та якісного утеплення житла – досвід Львівщини

Житловий сектор в Україні складається з 240 тис багатоквартирних та близько 6,5 млн приватних будинків. Вітчизняний житловий фонд нині не назвеш енергоефективним. Значна частина будинків за час експлуатації зносилися, і тому не в стані утримувати тепло, яке до них подається. Тепла витрачається багато і коштує воно теж багато. 

Опис програми/реформи

Вирішує дану проблему комплексна термомодернізація будинків, але вона вимагає великих коштів. Реновація житлового фонду за високими стандартами енергоефективності вимагається Директивою 2012/27/ЄС, інвестиційна потреба для проведення масштабної енергомодернізації житлових будинків в Україні становить близько 49 млрд дол. США та дозволить заощаджувати до 9 млн тон нафтового еквіваленту або 3-4 млрд дол. США щорічно. 

У 2018 році прийнято низку нормативно-правових актів, які реалізують положення Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (імплементує окремі положення Директиви 2012/27/ЄС) та Закону України «Про енергетичну ефективність будівель». 

З 2014 року діє Державна програма енергоефективності, яка передбачає відшкодування для фізичних осіб 20% тіла кредиту на придбання твердопаливних котлів, а також відшкодування 30% на придбання матеріалів для впровадження енергозберігаючих заходів та 40% для ОСББ, ЖБК (житлово-будівельні кооперативи) для впровадження енергозберігаючих заходів у багатоквартирних будинках. Для співвласників багатоповерхових будинків розроблена спеціальна програма кредитування на придбання енергоефективного обладнання та утеплення будинку. Державна програма «Теплий дім», за якою компенсується від 40 до 70% витрат кредитних коштів на придбання матеріалів, та кошти міської програми, що відшкодовує до 30% кошторисної вартості робіт, але не більше 400 тис. грн.

Результати програми/реформи

Завдяки змінам у законодавстві та впровадженню реформи енергоефективності управляюча компанія «Нове місто» три роки працює на ринку управлінських послуг в м. Львові та м. Новояворівську. Нині вона обслуговує 22 багатоквартирні будинки. Компанія відома своєю активною діяльністю з підвищення енергоефективності будинків. Для проведення заходів з термомодернізації вона залучає різні доступні джерела фінансування, зокрема цільову допомогу, яка надається бюджетами різних рівнів. Крім вищезгаданих державних програм, «Нове місто» залучає кошти програми «Енергоефективна оселя» для фізичних осіб Львівської міської ради. Ця програма дозволяє мешканцям, які не мають високих доходів, покращити умови проживання і зекономити на енергоносіях. Програма відшкодовує до 30% кошторисної вартості робіт, але не більше 400 тис. грн.

«Щоб мешканці погодилися на залучення коштів, а це позика банку, яку їм потім віддавати, з ними слід бути максимально відкритими та підтверджувати все сказане конкретними цифрами та розрахунками», — вважає голова компанії Галина Джулай. «Для того, щоб пояснити людям, що це потрібно робити, я обов’язково наймаю будівельну компанію, яка мені робить прорахунки, тобто приблизний кошторис, і приходжу на збори до співвласників з конкретними цифрами. Однозначно тільки так можна донести правильну інформацію до людей», — стверджує пані Галина.

«Щоби люди економили свої гроші на енергоносіях, так як вони зараз платять дуже великі гроші і за тепло, і за електрику, і за газ, запроваджуємо енергоощадливі заходи. В будинку можна щось зробити тільки скориставшись різними програмами енергоефективності. Ми стараємось залучити кошти з різних бюджетів: з державного, з обласного, з міського. Через ОСББ і залучення програм різного рівня можна допомогти людям, щоб вони жили комфортно»,  — пояснює Галина Джулай, голова управлінської компанії «Нове місто».

Найуспішнішим проектом, на думку керівництва «Нового міста», є термомодернізація житлового будинку в м. Львові за адресою вул. Трильовського, 31. Коли будинок перейшов в управління «Нового міста», це була дев’ятиповерхівка з двома під’їздами віком понад 30 років з холодними стінами і вікнами, з яких дув вітер. Тому, перш за все, в будинку встановили енергозберігаючі вікна, потім утеплили фасад і замінили парапети. Нині будинок не впізнати, він виглядає по-сучасному, естетично, не гірше новобудови. Але головне — це не зовнішній вигляд, а економія енергоносіїв. В перший же після термомодернізації опалювальний сезон мешканці отримали платіжки з сумами на 30 відсотків меншими, ніж мешканці сусідніх будинків. Крім того, на десятки років подовжився термін експлуатації будинку. Збільшилася вартість розташованих в будинку квартир. Більше того, мешканці, які раніше думали змінити своє помешкання на більш комфортабельне, відмовилися від даної ідеї. Проживати в будинку стало тепло і комфортно. 

Термомодернізація будинку обійшлася в кругленьку суму 2,5 млн грн. Довелося оформляти кредит. Аби не програми з енергоефективності, то кредит для мешканців став би непосильним. А так значну його частину покрили кошти державної програми «Теплий дім» та кошти міської програми. Решту позики покривають зобов’язання мешканців, на десятирічний термін розподілені залежно від площі квартир. Вони включені в квартплату, і тепер замість 3 грн 50 коп. мешканцям доводиться платити 6 грн за один квадратний метр. На перший погляд, багато, але, якщо врахувати економію теплоносіїв, то вийде, що на теплі економиться набагато більше. Можна всю суму заплатити зразу і повернутися до старого тарифу. Правда, сума ця чималенька – приблизно 14-15 тис. грн в розрахунку на квартиру 60 кв. м. Саме так і поступили ті мешканці, у яких знайшлися потрібні кошти. І ще одне – враховуючи, що середня квартплата за утримання будинку у Львові складає 6-7 грн за квадратний метр житла, термомодернізація будинку на Трильовського, 31 є більш ніж успішним проектом для мешканців. 

Мета компанії «Нове місто» — забезпечити в кожному своєму будинку комфортні умови та високий рівень сервісу. Своєю діяльністю компанія доводить, що в сучасних умовах завдяки програмам та фондам з енергоефективності кожен будинок можна термомодернізувати за доступну для мешканців ціну. Головна умова — це бажання мешканців жити в сучасному енергоефективному домі.

Проект «Енергоефективність в дії: аналіз та просування кращих практик на Львівщині»  реалізується Інститутом Регіонального Розвитку рамках проекту “Просування реформ в регіони” за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid), який реалізується  Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та “Європейською правдою”.

Автори Тетяна Лукашенко, Уляна Терлецька


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку