Реформа деінституалізації: що коїться та які виходи?
Кожна дитина має право жити та виховуватися в сімейному середовищі, де вона зможе гармонійно розвиватися. На жаль, деякі діти позбавлені такої можливості. За даними Міністерства Соціальної Політики, ...
Додано:
Катерина Познанская
Кожна дитина має право жити та виховуватися в сімейному середовищі, де вона зможе гармонійно розвиватися. На жаль, деякі діти позбавлені такої можливості. За даними Міністерства Соціальної Політики, на початок 2020 року в Україні в інтернатах перебувало 102 тисячі дітей.
Постійне перебування в інтернатах дуже травматично впливає на розвиток дітей. Це підтверджують численні дослідження та самі колишні вихованці інтернатів.
Тому в 2017 Україні було ініційовано реформу Деінституалізації (Реформа ДІ), в межах якої почалася поступова реорганізація інтернатних дитячих закладів та створення умов для розвитку системи на базі сімейно-оріентованого підходу для сиріт, дітей зі складними життєвими обставинами або особливими потребами. Інакше кажучи інтернати планувалося поступово перетворити на школи, а для дітей – впровадити нові, більш комфортні соціальні послуги, орієнтовні на сімейне виховання.
Такий підхід було розроблено в межах I етапу «Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки».
Пілотний проект
В межах Реформи було створено проект «Розробка і впровадження регіонального плану стосовно збільшення обсягів надання послуг з догляду на сімейній основі (реформування інтернатних закладів у Київській області)». Для його проекту Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) уклало угоду з Консорціумом під голосуванням Euro-Link Consultants S.R.L (Консорціум). Проект реалізувався в період з лютого 2017 року по квітень 2020 року.
За цей час було сформовано план реформування усіх дитячих закладів інтернатного типу в Київській області. Документ має назву “Регіональний план розвитку системи надання соціальних послуг для дітей та сімей з дітьми та реформування закладів інституційного догляду у Київській області на 2017-2026 роки” (План Розвитку). у тісній співпраці Консорціуму з профільними департаментами Київської ОДА та соціальними службами.
В ході було проекту була поведена комплексна оцінка 8 дитячих інтернатів та розроблені плани їх поступової трансформації та розвитку соціальних послуг, орієнтованих на сімейні форми виховання. Таким чином протягом проекту була проведена оцінка потреб 692 дітей, перебуваючих в інституційних закладах догляду та виховання на постійній основі, та розроблено рекомендації що до влаштування таких дітей сімейні форми; в біологічну сім’ю було влаштовано 391 дитини, а серед них – 132 дитини – влаштовано; 31 дитину – переведено на перебування 24/5, а ще 6 дітей – на денне перебування. Також було напрацьовано методологічну базу та проведено навчання 850 посадовців, серед яких управлінці соціальної сфері, представники місцевих органів влади, працівники інтернатних закладів, та батьки-вихователів, та розпочато комплексну інформаційно-роз’яснювальну кампанію #ГромадаДляДитини, спрямовану на підвищення обізнаності населення Київської області про хід реформі ДІ з використанням зовнішньої реклами (47 білбордів), друкованих брошур та відеоролика, та сторінки www.facebook.com/community4child
Реалізація проекту відбувалася з постійними затримками у фінансуванні та виконання робот з боку Українського Фонду Соціальних Інвестціій (УФСІ). Через це практична реалізація розроблених та затверджених планів стала неможливою.
Проект неодноразово підтримали представники Київської ОДА та директори департаментів КОДА під час нарад Мінсоцполітики. Але Міністерство розірвало контракт з Консорціумом в односторонньому порядку посилаючись на його неактуальність та не заплативши за виконану роботу.
Позиція Мінсоцполітики
Позиція Мінсоцполітики викладена у офіційному листі тодішнього заступника міністра Олега Коваля:
“Консорціумом було напрацьовано певні варіанти рішень у напрямі реформи системи інституційного догляду і виховання дітей, апробовано алгоритми та підходи до оцінки інтернатних закладів. Ці результати, серед іншого, були презентовані 5 грудня 2019 року у ході розширенного засідання Координаційної ради з питань реформування системи інституційного догляду і виховання дітей. Водночас, з огляду на початок ІІ-го етапу реалізації Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки, розроблено відповідний план заходів. Вказаний план заходів вже містить механізм і кроки для подальшого впровадження реформи, передбачає здійснення реформи по всій території України, а відповідальність за проведення заходів покладається на органи державної влади. Напрацювання, зроблені Консорціумом, можуть бути використані в ході реалізації ІІ-го етапу реформи. Враховуючи зазначене, подальше надання послуг в рамках Договору втратило свою актуальність”.
Та чи насправді проект втратив актуальність?
Його актуальність було підтверджено в умовах жорстких обмежень, пов’язаних з пандемією COVID-19, коли велика концентрація людей фактично створює загрозу життю.
В умовах карантинних заходів, пов’язаних з COVID-19, було підтверджено актуальність і важливість продовження процесу деінституціалізації, та необхідність створення сприятливих умов для дітей з можливістю повернення до сім’ї, відновлення роботи соціальних фахівців, та підготовки патронажних сімей.
Реформа під загрозою
Натомість сама Реформа ДІ опинилась під загрозою. Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба розповів на своїй сторінці у соціальній мережі про проект “Про внесення змін до Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017–2026 роки”, який фактично припинить реформу ДІ.
Згідно даному проекту, строки припинення влаштування до інтернатів дітей віком до 3 років можуть бути перенесені до 2026 року. Микола Кулеба наголосив, що саме в цьому віці, інтернатне виховання найбільш травматичне для дітей. Тому це питання було пріоритетним в рамках Реформи ДІ. Крім того, новий проект фактично виключає 70% закладів інтернатного типу. Микола Кулеба висловив свою незгоду з таким підходом, тому що такі кроки можуть повністю нівелювати усі напрацювання Реформи ДІ та повернути систему інституціональної освіти.
Стурбованість стосовно даного проекту висловив ЮНІСЕФ який попередив про негативні наслідки призупинення реформи у своєму останньому прес релізі: зверненні, Публічне обговорення розпорядження Кабінету Міністрів триватиме до 16 лютого 2021 року.
Фахівці Консорціуму, які в свою чергу, брали участь у розробці та реалізації Реформи ДІ, також готові до співпраці з Мінсоцполітики та призивають представників влади до діалогу, зокрема щодо питань, пов’язаних за виконану та неоплачену роботу.