Ратифікація Римського Статуту МКС: переваги для України

Цього року світ відзначає 20 річницю прийняття Римського Статуту Міжнародного кримінального суду. Про те, чого вдалося досягнути, а чого ні, і чи можна вірити у міжнародну кримінальну юстицію, під ...

Сенаторова
Ратифікація Римського Статуту МКС: переваги для України

Цього року світ відзначає 20 річницю прийняття Римського Статуту Міжнародного кримінального суду. Про те, чого вдалося досягнути, а чого ні, і чи можна вірити у міжнародну кримінальну юстицію, під час своєю відкритої лекції у рамках проекту UCU Rule of Law Lecture Series розповіла Оксана Сенаторова, доцент кафедри міжнародного права Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого».

Відкрита лекція «20 річниця Римського Статуту МКС: головні виклики та здобутки. Рефлексії щодо участі України» відбулася у Харкові у рамках проекту Школи права УКУ, який реалізується за підтримки програми USAID «Нове правосуддя». Раніше вже відбулася низка відкритих лекцій у Львові та Києві.

Як зазначила на початку лекції Оксана Сенаторова, доречно, що ця тема обговорюється саме у Харкові, адже це перше місто в Україні, де відбувся трибунал над війcьковими злочинцями Другої світової війни.

Під час лекції спікер розповіла про Міжнародний кримінальний суд, його особливості, юрисдикцію, здобутки та виклики. Також Оксана Сенаторова акцентувала увага на участі України»:

«Україна Підписала Статут 20 січня 2000 року. У 2001 році висновком Конституційного Суду України Статут визнано таким, що не відповідає Конституції України, а саме ст. 124. Відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС ми зобов’язані ратифікувати Статут. Ці зміни були внесені до Конституції 2 червня 2016 року. Отже, Україна зможе ратифікувати Статут МКС тільки з 30 червня 2019 року. Це відстрочення – законодавча ініціатива Президента України», – розповіла Оксана Сенаторова під час лекції.

За словами експертки, серед переваг, які отримає Україна після ратифікації Статуту:

  • це стане сигналом світовому співтовариству про відповідальне ставлення України до своїх зобов’язань;
  • можливість брати участь у діяльності Суду на паритетних з іншими державами началах, приймати акти внутрішнього права, обирати суддів і Прокурора та ін.;
  • можливість для МКС прийти в Україну задля підтримки громадських проектів;
  • ратифікація не впливає на притягнення до відповідальності, адже Україна вже визнала юрисдикцію Суду;
  • потерпілі від злочинів, вчинених в Україні, будуть почуті в МКС, зможуть отримати компенсацію у випадку відкриття провадження у Суді;
  • комплементарна роль Суду не заважатиме проведенню національного розслідування.

Недоліком ратифікації Статуту Оксана Сенаторова назвала необхідність сплачувати фінансові внески.

За посиланнями Ви можете ознайомитися із відеозаписом та матеріалами лекції.

Нагадаємо, UCU Rule of Law Lecture Series – це серія лекцій від провідних американських, європейських та українських правників, присвячених актуальним викликам і проблемам у сфері забезпечення верховенства права, правосуддя та справедливості. Проект «Підвищення обізнаності правничої спільноти України щодо сучасних викликів верховенства права через організацію та проведення серії юридичних лекцій Українського католицького університету «Правовладдя» реалізовує Центр верховенства права Школи права УКУ за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми «Нове правосуддя» у співпраці з Відділенням Асоціації правників України у Львівській області.

Погляди автора не обов’язково відображають погляди Школи права Українського католицького університету, Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

На Харківщині діти-сироти та батьки-вихователі потребують проєктів з неформальної освіти

Зміцнюємо голос громад Донеччини: спільна мета для відновлення

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”