Психічне здоров’я медиків під час війни: результати дослідження IRC за участю ZDOROVI

Україна сьогодні —  ще й місце боротьби за психічне здоров’я її громадян. На передовій  стоять медичні працівники, які щодня рятують життя інших, часто нехтуючи власним добробутом.Восени 2024 року ...

Додано:
ZdoroviNGO

Дизайн без названия
Психічне здоров’я медиків під час війни: результати дослідження IRC за участю ZDOROVI

Україна сьогодні —  ще й місце боротьби за психічне здоров’я її громадян. На передовій  стоять медичні працівники, які щодня рятують життя інших, часто нехтуючи власним добробутом.

Восени 2024 року Міжнародний комітет порятунку (IRC) спільно зі ZDOROVI  дослідили психічне здоров’я медиків в Україні. Дослідження охопило десять найбільш постраждалих від війни регіонів, в опитуванні взяло участь майже дві тисячі учасників. Це перший системний аналіз стану психічного здоров’я лікарів, медсестер, фельдшерів та акушерок в умовах війни.

Дослідження проводили в два етапи: перший –    онлайн опитування серед медичних працівників із 72 закладів охорони здоров’я, другий — 12 фокус-груп, де учасники відверто ділилися своїми проблемами, думками та емоціями, відкриваючи нові  виклики, з якими вони стикаються щодня.

Медики на межі виснаження: потрійний тиск системи

Українська медична спільнота за останнє десятиліття пережила серію надзвичайно серйозних викликів. Реформи в системі охорони здоров’я, спрямовані на підвищення її ефективності, поставили перед медиками нові завдання. Перехід на фінансову модель «гроші йдуть за пацієнтом» вимагав швидкої адаптації до змін, що нерідко супроводжувалося зростанням навантаження.

Пандемія COVID-19 виснажила ресурси системи та її працівників. Незважаючи на ключову роль медиків у боротьбі з пандемією, їхні зарплати залишалися низькими, а умови праці — далекими від належних.

Ситуацію ще більше ускладнило повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року, яке загострило гуманітарну кризу. Зруйновані лікарні, нестача персоналу та постійні обстріли призвели до того, що робота медичних працівників стала надзвичайно складною. За даними Міністерства охорони здоров’я, з початку війни було знищено 223 медичні заклади, а понад 100 медиків загинули.

Враховуючи всі ці труднощі, експерти IRC розробили опитування, зосередившись на чотирьох ключових аспектах добробуту медиків:

  1. Особистий добробут — рівень стресу та наявність психологічних симптомів.
  2. Міжособистісні стосунки — підтримка з боку колег і сім’ї.
  3. Робоче середовище — увага й підтримка з боку керівництва.
  4. Здатність справлятися зі стресом — використання ефективних стратегій подолання.

Особистий добробут: кожен третій — у критичному стані

Найбільш вразливим аспектом психічного здоров’я виявився особистий добробут. Третина респондентів (30%) зізналися, що часто вдаються до негативних способів подолання стресу. Половина опитаних рідко почувається розслаблено, а 46% не мають оптимістичного погляду на майбутнє.

Одна з учасниць фокус-групи поділилася:

«Мені сняться вибухи… Я прокидаюся і не знаю, чи це сон, чи реальність».

Ці слова передають рівень щоденного стресу, з яким стикаються медики в умовах війни. Постійні повітряні тривоги, обстріли, брак ресурсів — усе це створює  емоційне навантаження, яке складно витримати навіть найстійкішим.

Особливо вразливими є лікарі, що працюють у прифронтових регіонах. Вони не лише рятують життя, а й змушені ухвалювати морально складні рішення щодо розподілу обмежених ресурсів.

«Коли ми чуємо вибухи поблизу, ми турбуємося не лише за себе, але й за пацієнтів, особливо тих, хто прикутий до ліжка», — розповів один із лікарів із Харківщини.

Робоче середовище: нестача підтримки та організаційні виклики

26% респондентів відзначили проблеми, пов’язані з робочим середовищем. Найбільше незадоволення викликає твердження: «Менеджер/керівник піклується про мій добробут». Цю підтримку вважають відсутньою 30% медиків.

Одна з медсестер розповіла:

«У нашій лікарні не існує системної підтримки персоналу. Ми самотужки шукаємо способи справлятися зі стресом, але це виснажує».

Особливо гострим є питання відсутності психологічної допомоги. Навіть коли така допомога доступна, багато медиків зізнаються, що не готові звертатися через страх стигматизації або брак часу.

Додатковим викликом є хронічна нестача персоналу. Це змушує багатьох працювати понаднормово, що значно посилює ризик професійного вигорання.

Стратегії управління стресом: недоліки знань і ресурсів

Здатність справлятися зі стресом була третьою найбільш проблемною категорією. 32% медиків заявили, що не мають ефективних стратегій управління стресом, а 21% не знають, як отримати додаткову допомогу.

Ця проблема особливо актуальна для молодих спеціалістів, які через менший досвід роботи в екстремальних умовах частіше стикаються з психологічними труднощами.

Деякі медики зазначають, що навіть прості заняття, такі як хобі чи час, проведений із родиною, допомагають їм знизити рівень стресу.

«Випічка заспокоює мене… випікати торт — чудово», — поділилася одна з учасниць дослідження.

Міжособистісна підтримка: сила в команді

На тлі загальних проблем, найкращою стороною ситуації виявилася міжособистісна підтримка. 95% респондентів повідомили, що можуть розраховувати на допомогу від своїх колег.

«Ми відчуваємо себе однією командою. Коли ми в укритті, підтримка одне одного — це те, що допомагає не втрачати розум», — каже медик із Миколаєва.

Психічне здоров’я медиків: пріоритет для стійкої системи охорони здоров’я

«Результати цього дослідження вкотре доводять, що медики є опорою нашої системи охорони здоров’я. Але без підтримки їхнього психічного здоров’я ми ризикуємо втратити найцінніше — їхню мотивацію та віру в майбутнє. Ми маємо визнати їхні потреби, подолати стигму й створити систему, де турбота про психологічний добробут стане не винятком, а правилом. Лише тоді ми зможемо побудувати міцну, стійку медицину, готову відповідати викликам часу», – ділиться засновниця та CEO ZDOROVI Наталія Тулінова.

Медичні працівники України сьогодні — це не просто професіонали, це люди, які працюють у надзвичайних умовах, щодня ризикуючи своїм життям і здоров’ямПідтримка їхнього психічного здоров’я має стати пріоритетом.

ZDOROVI продовжують працювати над створенням умов, які допоможуть медикам долати виклики сьогодення. 

Детальніше зі звітом ви можете ознайомитися тут.

Цей матеріал був створений у партнерстві з Міжнародним комітетом порятунку (IRC). Матеріал виражає виключно погляди ZDOROVI і не є офіційною позицією IRC.  


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Проєкт енергоефективної модернізації в Рівному покращив освітнє середовище для дітей з інвалідністю та переселенців

Як досвід міста Долинська об’єднує громади

Опубліковано новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Як великі мовні моделі змінюють медіаосвіту: висновки та перспективи

Перше місце за доброту або історія команди «Пряна казка»

Підтримка дітей у складні часи: історія команди «Альфа Ерудит»