Протимінна діяльність ОМС: убезпечити, інформувати, сприяти гуманітарному розмінуванню

З початку повномасштабного вторгнення в Україні від мін та вибухових предметів постраждало майже 28,5 тисяч цивільних. Дії або бездіяльність ОМС можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому ...

Додано:
Oksana Stelmakh

442863b9979eb30476634fa1a16e902b
Протимінна діяльність ОМС: убезпечити, інформувати, сприяти гуманітарному розмінуванню

З початку повномасштабного вторгнення в Україні від мін та вибухових предметів постраждало майже 28,5 тисяч цивільних. Дії або бездіяльність ОМС можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому законом. Які повноваження та обов’язки ОМС у сфері протимінної діяльності та як громадам убезпечити своїх дітей та дорослих, розповідаємо далі.

14 травня на базі Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Дніпропетровській області відбулася партнерська інформаційна сесія на тему «Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері протимінної діяльності».

Спікерами виступила команда EORE-тренерів, яку представив Георгій Яковлєв, експерт державного оператора з питань мінної безпеки:

«Ми — представники міжнародної організації Handicap International, офіційного оператора з протимінної діяльності. Займаємося інформуванням населення щодо ризиків, пов’язаних з вибухонебезпечними предметами. Виїжджаємо на місця, інформуємо мешканців віком від 6 до 100 років. Працюємо з працівниками критичної інфраструктури, органами місцевого самоврядування, представниками освіти та іншими аудиторіями».

З представниками громад працювали EORE-тренери Станіслав Кутвіцький та Костянтин Наружний. Вони ознайомили учасників з алгоритмами дій в разі загроз, які виникають від вибухонебезпечних предметів, пояснили, які заходи необхідно проводити в громадах, щоб убезпечити населення.

За два роки повномасштабного вторгнення значна частина території України зазнала інтенсивних бойових дій (у квітні 2023 за даними аналітичного центру GLOBSEC — 30% території). Вона потребує очищення від великої кількості вибухонебезпечних предметів (мін, снарядів, ракет) та їх залишків. Станом на 8 жовтня 2023 року від вибухової зброї з великою зоною ураження постраждали 25769 цивільних, від мін та вибухонебезпечних залишків війни загинуло або поранено 1068 людей. Такі дані озвучили спікери тренінгу. За їх словами, найчастіше потрапляють в зону ризику і страждають від ВНП працівники критичної інфраструктури, фермери, аграрії, діти.

Тренери надали роз’яснення щодо евакуації мешканців в разі необхідності, а також нагадали, як діяти під час масованих обстрілів, використання ворогом хімічної та ядерної зброї.

Керівниця того самого Регіонального офісу U-LEAD Олена Тертишна переконана, що отримана інформація від спікерів стане в пригоді учасникам як персонально, так і допоможе залучити професійних EORE-тренерів для проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення.

Також вона нагадала, що pгідно ст.38 ЗУ «Про протимінну діяльність» дії або бездіяльність ОМС можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому законом. Повноваження ОМС у сфері протимінної безпеки реалізуються через засідання місцевих комісій з питань ТЕБ та НС і передбачають:

  • інформування про небезпеки від вибухонебезпечних предметів та навчання з попередження ризикам, пов’язаним із вибухонебезпечними предметами;
  • визначення населених пунктів та районів, що потребують проведення гуманітарного розмінування (встановлення пріоритетів);
  • організацію взаємодії під час проведення нетехнічного обстеження територій, маркування небезпечних ділянок, проведення операцій щодо гуманітарного розмінування територій.

Крім того, одним із важливих завдань сьогодення для ОМС є інформування населення щодо заходів протимінної, протирадіаційної та протихімічної безпеки.

Нагадаємо основні правила протимінної безпеки та поводження з вибухонебезпечними предметами від EORE-тренерів.

Три основних правила безпеки: не підходь! Не чіпай! Повідом службу порятунку – 101!

Міни вибухають від контакту: дотику, перегрівання, тиску тощо. Навіть від найменшої зміни у натягненні дротів. Не можна підходити до ВНП, фотографувати або торкатися його.

Якщо опинився на замінованій території, то:

  • Зупинись!
  • Залишайся на місці.
  • Попередь оточуючих.
  • Зателефонуй 101.

Якщо побачив пораненого на мінному полі, то:

  • Стій!
  • Не підходь до пораненого!
  • Відійди на безпечну відстань.
  • Зателефонуй 101 і 103.
  • Заспокоюй пораненого з безпечної відстані.

Якщо опинився на замінованій території в транспортному засобі, то:

  • Зупинись!
  • Зберігай спокій.
  • Дзвони 101.
  • Не намагайся розвернути авто.

У крайньому випадку, виходь через задні двері або люк, йди по слідах коліс або протекторів, уважно дивись під ноги.

Довідка:

«Handicap International» (діє як Humanity & Inclusion) — це незалежна та неупереджена міжнародна гуманітарна організація, що працює в ситуаціях бідності та ізоляції, конфліктів та катастроф. HI працює у близько 60 країнах світу в умовах надзвичайних ситуацій, реконструкції, хронічної кризи та розвитку.

EORE — курс «Навчання населення України щодо попередження ризиків від мін та вибухонебезпечних предметів» (Explosive ordnance risk education — EORE)

ПРОТИМІННА ДІЯЛЬНІСТЬ — заходи, що проводяться з метою забезпечення національної безпеки та спрямовані на зменшення соціального, економічного та екологічного впливу вибухонебезпечних предметів на життя та діяльність населення.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів Війни. Зустрічайте проєкти-переможці

У Колочавській громаді розпочалася робота над cтратегією розвитку

Психічне здоров’я медиків під час війни: результати дослідження IRC за участю ZDOROVI

Впливайте на процес відбудови: опитування

На шляху до ЄС: стартував масштабний піврічний безкоштовний курс проектного менеджменту на Житомирщині

Фонд «Український Дім» у Варшаві вручив нагороди молодим талантам на честь свого 15-річчя