Проєктний підхід — запорука якісного стратегічного розвитку громад
У сучасних умовах, коли громади змагаються за ресурси, людей та ідеї, стратегічне планування має бути не лише документом для галочки, а практичним інструментом змін.«Проєктний підхід — це мова, якою ...
Додано:
Ірина Куропась

У сучасних умовах, коли громади змагаються за ресурси, людей та ідеї, стратегічне планування має бути не лише документом для галочки, а практичним інструментом змін.
«Проєктний підхід — це мова, якою говорить сучасне стратегічне планування. Якщо громада хоче бути почутою, залучати ресурси та формувати довіру, вона має мислити не лозунгами, а конкретними рішеннями. Кожен проєкт це відповідь на реальну проблему, продумана логіка дій і вимірювані результати. Саме така послідовність кроків перетворює бачення майбутнього на реальні зміни, які люди можуть відчути у своєму житті» — коментує Оксана Зварич, тренерка Школи стратегічного планування, керівниця проектного офісу Boosters Consulting Group
Упродовж липня учасники Школи стратегічного планування опановували тему «Основи проєктного підходу в стратегічному управлінні». Вони знайомилися з тим, як стратегічний і проєктний підходи можуть доповнювати один одного, забезпечуючи системне та послідовне досягнення цілей розвитку громад. Особливу увагу приділено інтеграції проєктів у процес стратегічного планування, розумінню ролі проєктів як інструментів реалізації стратегічних пріоритетів, а також важливості узгодження проєктної діяльності з довгостроковим баченням розвитку. Завдяки цьому учасники отримали уявлення про те, як перетворювати стратегічні цілі на конкретні дії, організовані у вигляді проєктів, що підвищує ефективність стратегічного управління на місцевому рівні.
П’ять причин, чому проєктний підхід — це must have для стратегій
- Від бачення — до дії
Проєктний підхід дозволяє уникнути “стратегій заради стратегій”. Цілі та завдання відразу трансформуються у проєкти з відповідальними, термінами, бюджетами, партнерами. Стратегія стає дорожньою картою реальних змін. - Гнучкість та адаптивність
Кожен проєкт — як окрема ланка, яку можна запускати, адаптувати, масштабувати залежно від наявних ресурсів. Це особливо важливо в умовах війни - Підвищення шансів на зовнішнє фінансування
Донори, державні програми та інвестори зацікавлені в тому, щоб бачити чітке бачення розвитку громади, тож надають фінансування під цілісну стратегію. Проєкти — це практичне втілення цієї стратегії, саме їх шукають фінансувальні інституції. Громада, яка має стратегічно обґрунтовані проєктні ідеї, отримує конкурентну перевагу в грантових та інвестиційних конкурсах.
«Попри мій понад 10-річний досвід у проєктній діяльності, навчання за модулем «Проєктний менеджмент у стратегічному плануванні» у Школі стратегічного планування дало нові інструменти та важливе розуміння — стратегія і проєкти мають бути тісно пов’язані. Проєкти — це не окремі ініціативи, а інструменти реалізації стратегічних цілей громади. Дуже практичними були робота з «деревом проблем», «деревом цілей» та логіко-структурною матрицею проєкту, адже ці інструменти допомагають вибудувати проєктну логіку та чітко бачити шлях від проблеми до результату. Це навчання стало для мене хорошою нагодою систематизувати досвід і глибше зануритися в стратегічний контекст проєктної діяльності» – зазначаила учасниця Школи Марія Печко, проєктна менеджерка, координаторка транскордонного проєкту КП “Рожищенська багатопрофільна лікарня” Рожищенської міської ради
- Прозорість і залучення громади
Проєкти допомагають представникам органу місцевого самоврядування ефективніше та прозоріше комунікувати з мешканцями, адже саме через них стратегія стає зрозумілою та відчутною. Люди бачать конкретні результати, а саме реалізовані ініціативи, оновлену інфраструктуру, нові послуги — як послідовні кроки втілення стратегії. Це зміцнює довіру до місцевої влади та залучає мешканців до спільної роботи над розвитком громади. - Чіткий моніторинг і контроль.
Проєктний підхід дає змогу оцінювати ефективність реалізації стратегії за конкретними індикаторами, термінами, результатами. Це сприяє підзвітності влади перед громадою.
Проєктний менеджмент стає ключовим інструментом у стратегічному управлінні, адже дозволяє перетворювати амбітні цілі на реальні результати. Він забезпечує структурований підхід до впровадження змін, оптимізує використання ресурсів та підвищує відповідальність за досягнення стратегічних пріоритетів. У сучасних умовах саме проєктне мислення та ефективне управління проєктами допомагають громадам адаптуватися до викликів, діяти системно та досягати сталого розвитку.
«Змістовний, практичний і корисний модуль. Сподобалось, що трененрка окрім «традиційних» блоків проєктного менеджменту висвітлила й інші аспекти підготовки та реалізації проєктів та продемонтрувала їх зв’язок з стратегічним плануванням: формування команди, ефективна комунікація, оцінка ризиків, джерела фінансування проєктів тощо. Навчання проходило дуже динамічно, оскільки міні лекції поєднувались з обговоренням конкретних прикладів учасників семінару, роботою в групах» – поділилася враженнями Руслана Стасюк, учасниця Школи стратегічного планування, консультантка з питань місцевого розвитку Волинського ресурсного центру.
Школа стратегічного планування реалізовується Агенцією місцевого економічного розвитку Яворівщини в межах проєкту «Стратегічне планування місцевого розвитку в умовах динамічних змін» у партнерстві з Департаментом економічної політики Львівської обласної державної адміністрації та Громадською організацією «Центр аналітики та досліджень “Ре:Форм”» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».