Професії без обмежень: учні та учениці українських шкіл долучилися до соціального експерименту
CSR Ukraine, Центр “Розвиток КСВ” спільно з UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення за підтримки Інституту модернізації змісту освіти МОН представляють відеоролик, що було створено в рамках ...
Додано:
Snizhanna Beliaeva
CSR Ukraine, Центр “Розвиток КСВ” спільно з UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення за підтримки Інституту модернізації змісту освіти МОН представляють відеоролик, що було створено в рамках соціального експерименту: дітей початкових класів попросили намалювати представників незвичайних професій.
Експеримент було проведено у Спеціалізованій школі №106 з поглибленим вивченням англійської мови м. Києва. Учням та ученицям третього класу дали завдання намалювати представників чотирьох професій – вірусолога, аеророзвідника, реаніматолога та рятувальника. Усі 20 дітей зобразили чоловіків-представників заданих професій. Експеримент показав, що навіть у молодшій школі діти вже мають упередження стосовно можливості жінок і чоловіків працювати у різних професіях, які стереотипно відносяться до “чоловічих” чи “жіночих”. Після цього дітей познайомили з людьми, які працюють у цих сферах: аеророзвідницею Марією Берлінською, рятувальницею Анною Погорецькою, анестезіологинею-реаніматологинею Галиною Заровною та вірусологинею Надією Жолобак.
Відеоролик став відправною точкою для проведення подібних експериментів в інших українських школах. Участь в аналогічному експерименті взяли учні та учениці 25 навчальних закладів з 10 регіонів України. Як результат, було зібрано 912 малюнків (320 від хлопчиків та 592 від дівчаток). На 86,7% малюнках – були зображені чоловіки заданих професій, і тільки на 13,3% – жінки. Лише троє школярів зобразили аеророзвідницю жінку на своїх дитячих малюнках.
“Цей експеримент довів, що працювати над вибором професії та долати при цьому гендерні стереотипи потрібно набагато раніше, ніж у випускних класах. І тоді діти будуть обирати професії без обмежень, а жінок в технологічних професіях в нас буде набагато більше, ніж 23%”, – говорить Марина Саприкіна, голова Правління CSR Ukraine, засновниця ініціативи Дівчат STEM.
“Це простий, але дуже показовий експеримент. Адже діти у своїх малюнках відтворюють світ, у якому ми живемо. Значить, вже у дитячій свідомості аеророзвідником чи анестезіологом може бути тільки чоловік. Але у сучасному світі немає місця для таких упереджень. Я сподіваюся, що навчальні програми та нові підручники, які пройшли антидискримінаційну експертизу, сприятимуть вибору професії дівчатами і хлопцями без тиску стереотипів” – поділилася Наталія Кошовська, програмна аналітикиня UNFPA Україна.
За словами школярів та школярок, вони були вражені, що жінки можуть бути не лише тендітними, а й сильними та хоробрими. “Я побачила, що дівчатка також можуть бути хірургинями, і коли я виросту, то також стану лікаркою. Це рішення я прийняла сьогодні”, – розповіла учениця 3-го класу.
Центр “Розвиток КСВ” і Фонд ООН у галузі народонаселення пропонують школам частіше проводити такі експерименти, з метою змінити стереотипні уявлення дітей щодо професій. Ідею провести соціальний експеримент в Україні організаторів надихнуло Міністерство освіти в Нідерландах, де започаткована подібна національна програма у школах. Організатори закликають впроваджувати такі ініціативи на державному рівні й в Україні.
Відеоролик соціального експерименту можна переглянути за посиланням https://youtu.be/sTF_Rt2wkug
______________
CSR Ukraine, Центр «Розвиток КСВ» – експертна організація в Україні, що об’єднує понад 40 великих компаній, спільно з якими вже десять років просуває принципи сталого ведення бізнесу та соціальної відповідальності, реалізує власні соціальні проекти, надає консультації, проводить семінари та тренінги з КСВ питань та звітів як для приватних компаній, так і для державних органів влади. Є національним партнером CSREurope (Брюсель, Бельгія) і Всесвітньої бізнес-ради зі сталого розвитку (Женева, Швейцарія). www.csr-ukraine.org
UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення – є провідною агенцією ООН, яка зосереджує свою роботу у сфері гендерної рівності, репродуктивного здоров’я та розбудови потенціалу молоді. Спільно з партнерами ми працюємо у 150 країнах та територіях світу, а з 1997 року і в Україні для утвердження рівності, подолання гендерних стереотипів, посилення можливостей жінок, рівномірного розподілу домашніх обов’язків та залучення чоловіків у виховання дітей. З 2015 року спільно з Міністерством соціальної політики України впроваджується кампанія «Щастя в 4 руки». Більше інформації про UNFPA та нашу роботу в Україні: www.ukraine.unfpa.org. Стежте за діяльністю UNFPA у Twitter та Facebook.