Презентовано звіт про впровадження програм відновлення постраждалого житла в Одеській громаді

Експерти громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», 20 серпня 2024 року презентували аналітичний звіт про стан ...

бізнес тренінг семінар менеджер
Презентовано звіт про впровадження програм відновлення постраждалого житла в Одеській громаді

Експерти громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», 20 серпня 2024 року презентували аналітичний звіт про стан впровадження державної та місцевої політики щодо відновлення постраждалого житла в Одеській територіальній громаді. Згідно з висновками дослідження, яке здійснено з використанням інструменту «Місцевий індекс прав людини», впровадження програм з відновлення пошкодженого житла в м. Одесі оцінено в 11 балів з 12. Експерти також представили рекомендації в сфері відновлення житла, більшість з яких стосуються посилення публічності та інформування. 

В умовах гуманітарної кризи та масштабних руйнувань житлової інфраструктури через повномасштабне вторгнення надзвичайно важливу роль відіграє державна та місцева політика допомоги у відновленні зруйнованого та пошкодженого житла. Крім централізованої програми на державному рівні «єВідновлення», місцева влада впроваджує локальні програми підтримки для постраждалих жителів. Стан впровадження місцевих та державних програм відновлення пошкодженого житла на прикладі Одеської міської територіальної громади дослідили експерти громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України».

Як зазначив заступник голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Ігор Бринош, під час моніторингу експерти оцінювали чотири основні сфери: створення організаційних умов для впровадження державних програм та прийняття місцевих програм, забезпечення фінансування програм, доступність інформації для жителів, публічність та прозорість заходів щодо впровадження програм. Дослідження проводилось на основі методології«Місцевого індексу прав людини» з додаванням визначених моніторами індикаторів, релевантних темі державних та місцевих програм відновлення постраждалого внаслідок обстрілів житла. Всього для дослідження було виділено 12 індикаторів (шість для оцінювання державних програм відновлення і шість – для оцінювання місцевих програм відновлення).

За словами юриста громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі Артема Таукача, загалом впровадження в Одеській громаді державних та місцевих програм відновлення постраждалого внаслідок обстрілів житла оцінено на високому рівні (з 12 індикаторів зараховано 11). Зокрема, встановлено, що органи місцевого самоврядування сприяють належному впровадженню державної програми «єВідновлення». В громаді створено інструменти реалізації цієї програми, інфраструктуру, залучено представників громадськості до прийняття рішень щодо надання компенсацій за пошкоджене житло.

За державною програмою «єВідновлення» в Одеській міській територіальній громаді, згідно з відкритими даними, 316 заявників отримали майже 13,6 млн грн компенсації. Тобто в середньому власникам пошкодженого житла в громаді компенсується 43 тисячі гривень. Частині заявників відмовлено в наданні компенсації на відновлення пошкодженого об’єктанерухомого майна. Основні підстави для відмови: виявлення факту проведення на пошкодженому об’єкті нерухомого майна ремонтних робіт, в результаті яких ліквідовано пошкодження в повному обсязі; подання заявником повідомлення у паперовій формі про відкликання заяви.

Встановлено, що органи місцевого самоврядування сприяють інформуванню громади про державні програми відновлення постраждалого внаслідок обстрілів житла: алгоритм дій і інформація про необхідний пакет документів є, зокрема, на офіційному сайті Одеської міської ради. Представники місцевого самоврядування надають роз’яснення та правові консультації безпосередньо на місцях після ураження житлових об’єктів. А от звітування Комісії розгляду з питань компенсації експертами визнано недостатнім. 

У громаді прийнято місцеву цільову програму з відновлення постраждалого житла «Незламна Одеса». Місцева програма «Незламна Одеса» акумулює всі напрямки, пов’язані з ліквідацією наслідків обстрілів, відновлення житлового фонду та надання допомоги мешканцям пошкоджених будинків.

«Зважаючи та те, що програма була прийнята 24 квітня 2024 року, оцінити її ефективність можна буде лише через певний час. Зараз ми бачимо, що до програми починають вноситись зміни. Зокрема, 26 червня було незначно збільшено фінансування і наразі витрати по програмі на 2024 рік складають 277 тис. 854 грн. Це 2,17% поточного річного бюджету громади»,відзначив Артем Таукач.

За результатами дослідження сформована мапа рекомендацій для покращення стану впровадження місцевих та державних програм відновлення пошкодженого житла в Одеській громаді, яка буде надіслана для врахування до Одеської міської ради. Більшість рекомендацій стосуються посилення інформування жителів громади про наявні в територіальній громаді державні та місцеві програми відновлення житла та підвищення публічності впровадження таких програм.

«Представники місцевої влади вирушають на місця «прильотів» і консультують власників постраждалого житла. Але люди в цей час перебувають у важкому емоційному стані і не завжди сприймають отриману інформацію. Ми б рекомендували залишати людям додатково друковані буклети з необхідними контактами служб та покроковим алгоритмом дій для отримання компенсацій (окремо з досвіду роботи комісії варто перелічити, чого не потрібно робити). Також через деякий час можна людям перетелефонувати та уточнити, чи виникли у них труднощі з підготовкою документів для отримання компенсації. Очевидно, це могло б зменшити кількість відмов в наданні компенсації на відновлення пошкодженого житла», – підкреслив юрист громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі.

Ознайомитися з текстом звіту «Державні та місцеві програми відновлення постраждалого внаслідок обстрілів житла: аналіз впровадження в Одеській міській громаді Одеської області».

Відео презентації звіту «Державні та місцеві програми відновлення постраждалого внаслідок обстрілів житла: аналіз впровадження в Одеській міській громаді Одеської області».

Дослідження «Державні та місцеві програми відновлення постраждалого внаслідок обстрілів житла: аналіз впровадження в Одеській міській громаді» провела Громадська приймальня УГСПЛ в місті Одесі, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України». Звіт підготовлено в межах проєкту «Правосуддя для людей, які постраждали від російської агресії» за підтримки чеської організації «People in Need».


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи