Правовий кінозал «Як захистити дитину від домашнього насильства»

Був проведений 14 травня на базі Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.Учасниками заходу стали фахівці Чугуївського МЦ та адвокати, які з ним співпрацюють, ...

Додано:
kobzar

lisa__go_home_-_main
Правовий кінозал «Як захистити дитину від домашнього насильства»

Був проведений 14 травня на базі Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Учасниками заходу стали фахівці Чугуївського МЦ та адвокати, які з ним співпрацюють, представники Чугуївського районного управління поліції та Чугуївського міськрайонного відділу державної установи «Центр пробації» в Харківській області.

Комунікатор Чугуївського МЦ, модератор клубу медіапросвіти «ДУМАй!» Юрій Чумак запропонував для демонстрації документальну стрічку «Лізо, ходи додому!» з репертуару кіноклубів Docudays UA.

Фільм, відзнятий режисеркою Оксаною Бурою, оповідає про маленьку Лізу, яка захоплюється музикою та природою. Проте вдома на неї чекають постійні п’янки, що влаштовує її мати зі своїми численними «друзяками». Тому Ліза вимушена тікати з хати та шукати прихистку в природи, де панують ігри, краса й чарівність.

Хоча фізично Лізу ніби ніхто не кривдить, вона неодноразово опиняється у ситуаціях домашнього насильства. Про це говорили учасники заходу в ході обговорення стрічки.

Зокрема, начальник сектору ювенальної превенції Чугуївського районного управління поліції Олександр Чигрінов зазначив, що образи, крики, цькування з боку матері на адресу Лізи є проявами психологічного насильства. І шкода, що в кіно не знайшлося свідомих та зацікавлених дорослих, які б звернулися стосовно цього порушення прав дитини до поліції. А правоохоронці б мали чітко ідентифікувати такі дії й надати їм належну правову оцінку.

Чугуївські поліцейські мають такий досвід. Олександр Чигрінов розповів, що нещодавно був випадок, коли місцевим працівникам ювенальної превенції довелося, як у детективі, скрупульозно розбиратися в ситуації домашнього насильства. До поліції звернулася жінка, яка поскаржилася, що її син-підліток нібито завдав їй насильства, розбивши ніс. Однак, провівши розслідування, опитавши свідків, сусідів, зібравши додаткові докази, поліцейські з’ясували, що жінка в стані алкогольного сп’яніння шкоду своєму носові нанесла сама. Натомість, вона в п’яному вигляді знущалася над сином, кривдила та ображала його. За що на неї було складено адмінпротокол за психологічне насильство – за ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (вчинення домашнього насильства).

«Так само поліцейські мають чітко реагувати і в ситуаціях, коли дитина стала свідком (очевидцем) насильства в сім’ї, адже, відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», така дитина теж вважається постраждалою від домашнього насильства», – підкреслив правоохоронець.

Заступниця начальника Чугуївського міськрайонного відділу державної установи «Центр пробації» в Харківській області Марина Рябініна зауважила, що в ситуації з Лізою має місце й економічне насильство. Оскільки дитина проживає в домі, схожому на сарай, а коли мати перебуває в стані похмілля, Ліза, аби не залишитись голодною, сама собі вимушена готувати їжу…

«Фільм знятий на контрасті: з одного боку – цих жахливих умов та відношення до дитини, а з іншого – чудових краєвидів та захопливого погляду Лізи на природу. Тема, що була піднята у стрічці, є дуже актуальною, їй необхідно приділяти значну увагу та вживати активні дії щодо протидії домашньому насильству!» – наголосила Марина Рябініна.

А директорка Чугуївського місцевого центру з надання БВПД Уляна Кудрик підкреслила, що державна система безоплатної правової допомоги надає не тільки первинну, але й вторинну (адвокатську) юридичну поміч постраждалим від домашнього насильства. І закликала таких осіб звертатися до Чугуївського МЦ та інших центрів і бюро БПД за кваліфікованою правовою допомогою.

При цьому Юрій Чумак підняв проблемне питання, яке стосується того, що на сьогоднішній день ускладненим є направлення постраждалих осіб (які не скаржилися на домашнє насильство до поліції) до установ безоплатної вторинної правової допомоги, яке мають надавати соціальні служби на місцях – за формою, затвердженою Міністерством соціальної політики. Бо Мінсоцполітики, на жаль, досі цю форму не затвердило…

При цьому є перелік інших документів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. №658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі», які дають підстави на отримання постраждалими від домашнього насильства безоплатної вторинної правової допомоги. Більшість цих документів видаються поліцією, тому Олександр Чигрінов повідав про порядок їх отримання.

Отже, правовий кінозал цього разу видався напрочуд продуктивним. А його учасники домовилися й далі співпрацювати у царині запобігання та протидії домашньому насильству щодо дітей.

IMG-37b4b432880bb7f60198cef4512bb7c9-V

Захід відбувся у рамках ініціативи «DOCU ДІЄ проти психологічного насильства щодо дитини», яка впроваджується кіноклубом медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!» у партнерстві з Чугуївським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Ініціатива реалізується в межах «Кампанії з протидії булінгу та насиллю – на підтримку реформи освіти» за сприяння ГО «Докудейз».


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»