Права затриманих та поліцейських: що змінило впровадження Custody Records

Час від часу в Україні відбуваються резонансні події за участю працівників поліції. Одна з таких — насильство та катування у Кагарлицькому поліцейському відділку. Під час координаційної наради ...

CR
Права затриманих та поліцейських: що змінило впровадження Custody Records

Час від часу в Україні відбуваються резонансні події за участю працівників поліції. Одна з таких — насильство та катування у Кагарлицькому поліцейському відділку.

Під час координаційної наради правоохоронних органів щодо припинення випадків злочинів з боку правоохоронців та випадків катувань, одним зі способів унеможливлення повторення подібних подій було названо впровадження у всіх підрозділах поліції системи Сustody Records.

Тож що це за система, де вона вже впроваджена та чиї права захищає?

Сustody Records — система запобігання порушенню прав людини в ізоляторах тимчасового тримання (ІТТ) та відділах поліції шляхом електронної фіксації дій, що відбуваються із затриманими особами.

В Україні ця британська модель впроваджується Національною поліцією за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», Української фундації правової допомоги та Експертного Центру з Прав Людини.

«Сьогодні, на жаль, не можна констатувати ефективність функціонування наявної системи документування та фіксації усіх дій за участю затриманої особи. У свою чергу це призводить до того, що у разі отримання скарги від затриманої особи про порушення її прав або звинувачення поліцейського в цьому достатньо складно відтворити хронологію усіх дій із затриманим, які відбувалися в дійсності», — зазначає доцентка кафедри кримінального процесу ДДУВС, експертка Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN Вікторія Рогальська.

Причинами такого стану речей, на думку експертки, є не лише недосконала регламентація кримінального процесуального законодавства, а й практика реалізації норм, які воно регулює.

Так, існування великої кількості документів, які регламентують одне й те саме питання; наявність протилежних практик затримання особи, що пов’язано з відсутністю єдиного розуміння сутності затримання (хто є уповноваженою службовою особою на затримання; що є місцем затримання; хто уповноважений проводити обшук затриманої особи; хто повинен складати протокол про затримання); відсутність єдиного розуміння ролей та правил взаємодії між уповноваженими службовими особами, які здійснюють затримання, відповідають за затриманих, проводять слідчі (розшукові) дії, здійснюють прокурорський нагляд та судовий контроль, — жодним чином не сприяє ефективному функціонуванню системи документування та фіксації усіх дій за участю із затриманою особою.

«Однак міжнародний досвід роботи системи Custody Records засвідчує, що саме впровадження цієї системи в усіх місцях несвободи України надасть можливість нашій державі одночасно забезпечити дотримання прав затриманих осіб та захистити працівників правоохоронних органів від необґрунтованих звинувачень щодо неналежного поводження із затриманими», — наголошує Вікторія Рогальська.

В Україні Custody Records впроваджується з 2017 року. Сьогодні вона ефективно працює у чотирьох ІТТ у містах Дніпро, Херсон, Кропивницький, Сарни. А один з елементів системи – електронна база — вже використовується в усіх ІТТ України.

Система має декілька складових.

Custody officer

Впровадження Custody Records передбачає введення в ІТТ нової посади — інспектора з дотримання прав людини (Custody officer).

Серед його основних обов’язків — проведення первинного інтерв’ю та внесення до електронної бази всієї інформації щодо затриманої особи.

Завдання інспектора — перевірити, чи всі права були дотримані. У разі виявлення порушення прав затриманого, інспектор має не тільки на це відреагувати, а й забезпечити їхнє дотримання.

Підготовка інспекторів відбувається у тренінговому центрі, який з червня 2019 року працює на базі ІТТ м. Дніпро. Залучення до проведення навчання теоретиків та практиків дозволяє відпрацювати практичні навички роботи персоналу ІТТ із затриманими особами, використовуючи функціонал системи Custody Records.

Єдина електронна база обліку всіх дій

Уся інформація, яка стосується затриманої особи, фіксується в єдиній електронній базі. До неї вносяться всі аспекти, пов’язані із затриманням особи, та всі заходи, вжиті стосовно неї. Зокрема: умови затримання, всі процесуальні дії, стан здоров’я, надання медичної допомоги, консультації з адвокатом тощо.

Це дозволяє у будь-який момент швидко отримати інформацію, яка стосується затриманого.

Крім того, система нагадує працівнику ІТТ про необхідність вчинити ті чи інші дії із затриманими, наприклад, про граничні терміни тримання особи тощо.

«До запровадження єдиної електронної бази інформація про затриману особу вручну фіксувалася у чисельних паперових журналах, спочатку у територіальному відділенні поліції, а пізніше в ІТТ. Проте навіть ретельне та якісне заповнення такої кількості журналів реєстрації ще не гарантує забезпечення прав затриманих осіб і жодним чином не спрощує роботу працівників поліції», — зазначає Вікторія Рогальська.

Відеофіксація

В ІТТ і раніше були встановлені відеокамери, але вони мали обмежені функції та термін зберігання відеозапису. Доступ до них мали тільки працівники ІТТ.

Custody Records передбачає відеофіксацію всього, що відбувається із затриманою особою. Дистанційний доступ до всіх відеокамер будь-якого ІТТ має Управління забезпечення прав людини при Національній поліції.

Працівники Управління можуть цілодобово спостерігати за тим, що там відбувається, або за потреби підключитися до будь-якої камери, навіть без відома працівників ІТТ, та переглянути їхні дії стосовно затриманого.

Як захищені права затриманих

Викладені в Аналітичному звіті результати моніторингу й оцінки системи Custody Records в ІТТ свідчать про те, що електронна система дозволяє підвищити гарантії безпеки для осіб, які там утримуються.

Завдяки великому обсягу зафіксованої інспекторами інформації вдалося суттєво підвищити можливості для захисту осіб, які мають потребу в медичній допомозі в ІТТ. Широкий спектр запитань, поставлених затриманому під час проведення інтерв’ю, дозволяє виявити можливі порушення його прав, можливий вплив на стан його здоров’я до поміщення в ІТТ.

Крім того, електронна система дозволяє виявити невідповідності інформації, зазначеної в матеріалах на особу, доставлену до ІТТ, та повідомленої нею під час проведення інтерв’ювання. У такому випадку Custody Records автоматично формує звіт з невідповідності, який у подальшому може бути використано для службового розслідування щодо обставин затримання особи.

Переваги для поліцейських

Впровадження Custody Records дозволяє суттєво змінити систему обліку затриманих осіб та управлінські процеси: зменшити навантаження на працівників ІТТ, які ведуть облік, та отримати швидкий доступ до даних, що дозволяють планувати діяльність та ресурси ІТТ.

За час функціонування системи вже були зафіксовані випадки, коли завдяки належній фіксації у системі інформації щодо затриманої особи, у тому числі й за допомогою відеофіксації, вдалося зняти звинувачення на адресу правоохоронців.

До того ж дані згаданого моніторингу свідчать про те, що система Custody Records допомагає інспектору захистити себе від випадкової помилки, яка в подальшому може стати причиною службового розслідування.

Висновки

Безумовно, впровадження Custody Records продемонструвало свою ефективність. Залишається сподіватися, що будуть реалізовані плани як розширити функціонування системи на всі ІТТ України, так і ввести посаду інспектора у кожному відділі поліції, вибудувавши у діяльності органів правопорядку цілісну систему електронної фіксації всіх дій.

До того ж, на думку експертів — прихильників Custody Records, ця система у довгостроковій перспективі (за 5–10 років) однозначно дасть можливість заощадити кошти, зменшити кількість скарг та зрештою підвищити рівень довіри до поліції.

Корисні посилання

Наталя Головата,
комунікаційна менеджерка Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN у Дніпропетровській області


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Мережа правового розвитку — 2024: інновації інструментів доступу до правосуддя та відповідальне членство

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Хмельницькому

Український молодіжний фонд уклав Меморандум з ЮНІСЕФ

Покращення відчуття безпеки в громадах або Нові змісти «Правоспроможної громади»

У Києві презентували робочу групу, яка опікуватиметься цивільними заручниками, затриманими росією

Опитування щодо потреб та викликів серед ініціатив/організацій, що надають психологічну та юридичну допомогу