Перші підсумки проєкту “Разом збережемо чисте довкілля рідного краю!”

01 квітня стартував проєкт «Разом збережемо чисте довкілля рідного краю!», який реалізується ГО «Центр розвитку Бессарабії» в партнерстві з Городненською сільською радою за фінансової підтримки ГО ...

20210610_140458
Перші підсумки проєкту “Разом збережемо чисте довкілля рідного краю!”

01 квітня стартував проєкт «Разом збережемо чисте довкілля рідного краю!», який реалізується ГО «Центр розвитку Бессарабії» в партнерстві з Городненською сільською радою за фінансової підтримки ГО Товариство Лева (м. Львів, Україна) за кошти Національного фонду підтримки демократії / National Endowment for Democracy (м. Вашингтон, США)”. Необхідність розробки та реалізації проекту продиктована   погіршенням стану навколишнього  середовища півдня Одеської області. Так в останнє десятиріччя знищуються ліси та лісосмуги, грунти та водні ресурси забруднюються, біологічне різноманіття регіону безжалісно знищується. Серед головних причин негативних явищ, пов’язаних з погіршенням екологічної ситуації, є недбале відношення населення до стану довкілля. В той же час розрізнені дії місцевої влади та активістів носять не системний характер, а при мізерному фінансуванні за остаточним принципом та відсутності контролю за станом довкілля з боку влади та громадськості, не приносять дієвих результатів. Наслідками недбалого відношення до питань екології є погіршення економічної ситуації в регіоні: сільське господарство, яке є основою економічного зростання в регіоні, страждає від посухи; зменшуються водні ресурси — зменшується вилов риби, а значить — зменшуються доходи, зростає захворюваність серед населення.

Все це відноситься, в тому числі, до населених пунктів Городненської ОТГ, яка об´єднала села Дмитрівка, Городнє, Нові Трояни, Олександрівка. До екологічних питань громади, що вимагають негайного вирішення, відносяться впровадження нових методів поводження з твердими побутовими відходами та боротьба з несанкціонованими сміттєзвалищами; відновлення лісу, що в 2018 році постраждав від пожежі; розчищення джерел, що питають річку Великий Катлабух, яка гине від посухи та недбалого відношення людей. Вирішення цих питань без розробки стратегії та профільної програми захисту довкілля неможливе.

Головна мета проєкту «Разом збережемо чисте довкілля рідного краю!» — зробити внесок в покращення захисту довкілля шляхом активізації мешканців, залучення їх до прийняття рішень з екологічних питань та реалізації місцевих ініціатив захисту довкілля.

Завданнями проєкту стали підвищення обізнаності громадських діячів та активістів з питань захисту довкілля; активізація місцевих громадських та благодійних організацій з питань захисту довкілля, з питань підготовки відповідних стратегічних документів (стратегії, програми); впровадження пілотного проєкту з відновлення Городненського лісу; інформування населення про проєкт, важливість захисту довкілля.

З першого дня реалізації проєкту була створена спільна команда з числа представників ГО «Центр розбитку Бессарабії», депутатів Городненської сільської ради, еко-активістів  за допомогою якої відбулися основні заходи проєкту: інформаційна зустріч, тренінги для еко-активістів “Екологічний менеджмент, моніторинг довкілля”, «Екологічно свідома дія в повсякденному житті. Роль громадянських організацій в питаннях захисту довкілля.», стратегічна сесія з питань захисту довкілля, екологічна акція.

Проєкт має прямий вплив на збереження навколишнього середовища. Так за період його реалізації пройшли дві екологічні акції – висаджено 225 саджанців кримської сосни; еко-активісти села Олександрівка не тільки створили карту екологічних проблем, а й спільно з сільською радою провели екологічні акції з ліквідації стихійних сміттєзвалищ.

Але головна діяльність проєкту була зосереджена на залученні громадських організацій до вирішення екологічних питань, а саме: органів самоорганізації населення, шкільного самоврядування, громадських організацій, еко-активістів. В рамках проекту відбулися 2 тренінги з підготовки місцевих амбасадорів захисту довкілля, які спільно з місцевою владою та громадськими організаціями в останні місяці працювали над розробкою Комплексної  програми охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки Городненської сільської ради на 2021 – 2025 роки.

За допомогою громадських активістів в Городненській ОТГ було проведене анкетування з метою вивчення думки жителів населених пунктів про головні екологічні проблеми громади та шляхи їх вирішення. Це дозволило виявити «гарячу п’ятірку» екологічних проблем, які стали ключовими для вирішення в рамках розробки Комплексної  програми охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки Городненської сільської ради на 2021 – 2025 роки. Проєкт програми підготований, зараз відбувається його обговорення. Планується, що програма буде прийнята на сесії Городненської сільської ради до кінця червня цього року.

Реалізація проекту «Разом збережемо чисте довкілля рідного краю!» дозволила не тільки вирішити його ключові завдання, а й згуртувала людей, дозволила повірити, що згуртована громада може багато зробити корисного для рідних сіл.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку