Оцінка ефективності підходу «Підтримка ініціатив спільнот» в забезпеченні потреб людей під час війни

Під час війни, коли постала гостра потреба перекваліфікуватися та надавати більш комплексну і швидку допомогу людям, Альянс почав впроваджувати в Україні підхід SCLR/«Підтримка ініціатив спільнот». ...

Додано:
Iryna_Solovei

pexels-shvets-production-9052597
Оцінка ефективності підходу «Підтримка ініціатив спільнот» в забезпеченні потреб людей під час війни

Під час війни, коли постала гостра потреба перекваліфікуватися та надавати більш комплексну і швидку допомогу людям, Альянс почав впроваджувати в Україні підхід SCLR/«Підтримка ініціатив спільнот». Цей підхід передбачає активне залучення ініціативних груп постраждалих спільнот та громад до розв’язання їхніх основних проблем шляхом надання міні-грантів вартістю до 180 тис гривень на впровадження міні-проєктів.

У період 2023-2024 рр. Альянс, у рамках проєкту «Надзвичайна гуманітарна допомога ключовим групам населення, які постраждали від війни та пов’язаної з нею гуманітарної кризи в Україні» за підтримки Фонду Елтона Джона з боротьби зі СНІДом (EJAF), підтримав 250 громадських ініціатив у 22 областях країни, надавши міні-гранти на загальну суму 46 659 047,12 грн. В результаті впровадження міні-проєктів, ці громадські ініціативи охопили різноманітною допомогою 73 769 постраждалих людей.

Щоб оцінити ефективність даного підходу, ми провели дослідження, основна увага якого полягала в отриманні об’єктивної інформації щодо оперативного закриття нагальних потреб та підтримки вразливих верств населення (зокрема, люди, які живуть з ВІЛ/СНІД, ті, хто постраждав від військових дій та ін.) та визначення нових можливостей для розробки ефективних стратегій, спрямованих на удосконалення системи надання міні-грантів надалі.

В дослідження було включено аналіз міні-проектів з 5 областей України, які за надавали різноманітні послуги бенефіціарам з числа людей, які постраждали внаслідок війни, в т.ч. з інвалідністю та неповнолітніми дітьми. Загалом було опитано 50 бенефіціарів та 20 представників ініціативних груп, НУО.

 «Це був майже початок війни і ми розуміли, що люди потребують допомоги. В Полтаві була велика кількість ВПО і до того, як заснувати офіційну організацію, ми волонтерили… дуже багато волонтерили» (Ж., Полтава).

Основні результати дослідження

Згідно з результатами дослідження, міні-проєкти були успішними завдяки високому рівню автономії ініціативних груп, які мали можливість самостійно приймати рішення щодо реалізації своїх ініціатив.   

  • Проєкти, які було реалізовано, мали позитивний вплив на соціально-економічний і психологічний стан бенефіціарів та сприяли соціальній згуртованості громад. 100% опитаних бенефіціарів підтвердили, що отримана допомога позитивно вплинула на їхнє життя. Основні покращення: збільшення соціальної підтримки (68%), покращення якості життя (36%), фінансове поліпшення (34%).

«Ми точно змінюємо ставлення до того, що люди не покинуті; вони не одні, особливо представники ключових груп. Ви б бачили, як вони дякують за те, що ми є, за те, що ми не маємо до них зверхнього ставлення, що ми їх не оцінюємо, а відкриті до них» (Ж., Полтава).

  • Суттєвим здобутком надання міні-грантів стало формування команд фахівців на місцях, які спроможні ефективно працювати у складних умовах воєнного часу шляхом адаптації до різних зовнішніх обставин (емоційний тиск, обмеження бюджету та інших ресурсів), що створює потужний кадровий потенціал для реалізації проєктів гуманітарного спрямування.

Більшість представників ініціативних груп зазначили, що після реалізації міні-проєктів з Альянсом, суттєво збільшилася кількість поданих ними заявок на інші гранти та проєкти і, відповідно, отримання фінансування на їх реалізацію. У середньому респонденти підтвердили, що їх досвід впровадження міні-проектів, дав їм можливість отримати фінансування від різних донорів на реалізацію від 8 до 12 нових проєктів.

«Завдяки міні-грантам ми почали співпрацювати з Альянсом. Після успішної реалізації проєкту, ми почали брати участь й у інших конкурсах. Проєктів, мабуть, тридцять ми подали, і профінансовано було дванадцять» (Ж., Полтава).

  • Важливим компонентом, який позитивно вплинув на ефективність результатів міні-проєктів було те, що значна частина бенефіціарів взяла участь у процесі прийняття рішень. Це свідчить про високий рівень залученості до процесу і врахування їхніх потреб. 90% респондентів визнали, що їхня думка враховувалася, що сприяло підвищенню ефективності впроваджуваних ініціатив.

«Ми активно залучали волонтерів,  особливо з-поміж бенефіціарів, таких як колишні споживачі наркотиків, які стали соціальними працівниками і підтримували проєкт за принципом «рівний-рівному» (Ж., Одеса).

Залучення бенефіціарів до реалізації міні-проєктів мала значний позитивний вплив на психосоціальний стан та соціальну інтеграцію, стимулюючи розвиток нових навичок і зміцнення впевненості в собі. Результатом такої співпраці є високий рівень готовності бенефіціарів до подальшої підтримки ініціатив: 96,6% респондентів, з них 50% повністю готові, 46,6% дещо готові, що є перспективним показником для сталого розвитку громад. Це свідчить про потенціал для створення стійких осередків громадської підтримки, що сприятиме розвитку ініціативних спільнот і їх проєктів у майбутньому.

  • Успішними практиками реалізації міні-проєктів, які призвели до зростання та позитивних змін самих організацій стало нарощування експертизи та синергія проєктів. Ініціативні групи продемонстрували здатність ефективно використовувати досвід, здобутий під час реалізації попередніх ініціатив, для самостійного створення нових проєктів.
  • 70% бенефіціарів зазначили, що реалізація міні-проєктів позитивно вплинула на соціальний клімат у громадах та спільнотах, а 58% наголосили на створенні атмосфери толерантності та поваги, бо відчули повагу до своїх ідей та думок.

Результати дослідження підтверджують, що реалізовуючи підхід «Підтримка ініціатив спільнот» (SCLR), ми допомагаємо людям у вирішення нагальних потреб, спрямованих на швидке подолання наслідків війни. Таких значних успіхів вдалося досягти завдяки тісній співпраці з представниками громад, які добре орієнтуються у ситуації на місцях та бачать найефективніші шляхи подолання викликів. Саме тому, міні-гранти дають змогу ініціативним групам швидко задовольняти нагальні потреби для підтримки найбільш вразливих спільнот та відновлення України.

Ознайомитися з результатами дослідження можна тут: https://docs.google.com/presentation/d/1Hpw-601vgTlFdqsfq5CL6ORCJUFok7wA/edit?usp=sharing&ouid=112041581542430165837&rtpof=true&sd=true

Історія успіху в рамках проєкту:

«Ми реалізовували міні-проєкт за грантові кошти, в рамках якого видавали сертифікати на теплий одяг. Одного дня до нас потрапив молодий хлопець, який щойно приїхав до Дніпра. Він ледь вирвався з м. Бахмут; на ньому були діряві кросівки, одягнутий в одних штанах і тонкій курточці. У нього взагалі не було нічого з собою. Вже було холодно, я не пам’ятаю, це було у жовтні чи листопаді. Ми видали йому сертифікати, аби він міг придбати собі теплий одяг. Також, перенаправили його на поселення у шелтер. Хлопець не міг повірити в те, що в цю важку хвилину знайшов підтримку і розуміння. З його слів, для нього насправді був нонсенс, у нього був шок, що йому допомогли так швидко і без жодних проблем» (Ч., Дніпро).

 

 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

В Охтирці покращено доступ до лікування сечокам’яної хвороби: акцент на сучасні методики

ГО Піксельовані Реальності стала партнером у консорціумі XRCulture

Швидкий старт для ГО: модельний статут і повна онлайн-реєстрація

Стартував проєкт «Gromada.Сom» — платформа підтримки комунікацій для громад

37 мільярдів недопалків на рік в Україні: як тютюнова індустрія отруює довкілля та що має робити держава

Реконструкція Лебединського медичного коледжу ім. Ситенка: виконано технічно, втрачено стратегічно